Vedėjos nuomone, mokytojai galėtų tą vietą prižiūrėti, neleisti į ją mažiukų, padaryti ją nuošaliau.
„Kai ką labai šokiruoja, bet Danijoje kartu su mokiniais rūko ir mokytojai. Pas mus nėra tiek daug rūkančių pedagogų, tačiau, matyt, ne pačioje mokykloje, bet kažkur jie vis viena parūko“, - sakė V.Damskienė.
Specialistės teigimu, Danijos mokyklose, 16 metų sulaukę mokiniai, kurie gavę raštišką tėvų leidimą rūkyti, renkasi į specialią mokyklos kieme išskirtą teritoriją. Kitur nešiukšlina, nemėto nuorūkų.
Stručio politika – išvariau ir galvoju, kad dingo priklausomybė nuo rūkymo – vedėjos įsitikinimu, problemos neišsprendžia, nes „kova už rūkymą nėra mokinių vijimas į kitas teritorijas“.
Teršia gyvenamųjų namų kiemus ir laiptines
„Savivaldybės taryboje priimtas nutarimas neleisti rūkyti įstaigose, tačiau mokiniai per pertraukas bėga rūkyti į aplinkinių namų kiemus ir laiptines, o gyventojai nuolat skundžiasi“, - sakė V.Damskienė.
Švietimo skyriaus vedėjos teigimu, mintis mokyklose steigti rūkymo vietas „iki siūlymo dar nepriėjo - tiesiog kilo aplink mokyklas gyvenančių žmonių pasipiktinimo banga, kad jų laiptinėse, kiemuose nuolat rūko ir šiukšlina moksleiviai ir skyrius svarsto, kaip tą problemą spręsti“.
„Aš ne už tai, kad mokiniai rūkytų, tačiau nesu tikra, kad tik išvarę iš mokyklos į kitą teritoriją rūkančius mokinius mes užkirsime kelią žalingam įpročiui“, - abejojo V.Damskienė.
Daugiausiai skundų dėl rūkalių savivaldybė sulaukia iš pietinių Šiaulių rajonų gyventojų, nes šioje miesto dalyje daug mokyklų. Nuo dūmų ir nuorūkų taip pat kenčia „Santarvės“ mokyklos, „Didždvario“ gimnazijos kaimynai.
Draudžia ne rūkyti, o pirkti cigaretes
Nacionalinė tabako kontrolės koalicijos prezidento Aurelijaus Verygos teigimu, siūlymo mokyklų teritorijose steigti rūkomuosius nėra ko svarstyti, nes tai draudžia įstatymai.
„Šiauliai, Panevėžys ar Kaunas savo ruožtu negali kažko kito nuspręsti, net ir tėvams leidus, nors kažkada buvo toks precedentas Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje“, - sakė A.Veryga.
Amžiaus ribos, iki kurios negalima rūkyti viešosiose vietose, nėra. Teisės aktais rūkymas draudžiamas visose ugdymo, gydymo įstaigose ir jų teritorijose, sporto salėse, kitur. Pirkti tabako gaminius galima nuo 18 metų.
Rūkalius išaiškins davę specialių tablečių?
Paklaustas, ar planuojama mokiniams priverstinai duoti tablečių, kurios parodo, kad per paskutines 3 valandas žmogus rūkė ir jei taip – 50 litų bauda bausti jų tėvus, koalicijos prezidentas sakė nieko apie tai negirdėjęs ir tokią DELFI skaitytojų informaciją pavadino nesusipratimu.
„Labai domiuosi tokiais dalykais, bet apie tabletes, kurios parodo, ar žmogus rūkė, negirdėjau“, - tvirtino specialistas.
A.Verygos žinomis, yra du būdai nustatyti, ar žmogus rūko: specialus aparatas į kurį papūtus skaičiuojamos anglies monoksido dalelės ir labai brangūs šlapimo testai, kurie Lietuvoje yra naudojami tik norinčių mesti rūkyti konkursų dalyvių testavimui.
„Jei ir būtų tablečių rūkymui nustatyti, jas siūlyti mokiniams būtų neleistina, nes tai - žmogaus teisių pažeidimas. Reaguodama su specifine medžiaga ji galėtų sukelti papildomų reiškinių. Tabletės principas gali būti panašus, kaip aversinis alkoholizmo gydymo metodas, kai alkoholikams duodavo išgerti preparatų, kurie pavartojus alkoholio sukeldavo pykinimą“, - aiškinio medikas.