Ketvirčiui visų diabetu sergančių žmonių kojose gali atsirasti opų, nes dėl didelio gliukozės kiekio kraujyje suprastėja kraujotaka. Tokios opos neretai užsiteršia bakterijomis. Antibiotikams atsparūs mikroorganizmai – pavyzdžiui, MRSA – vis dažniau užkrečia žmones ir juos gydyti būna vis sunkiau. „MRSA nėra vien ligoninių problema, šios bakterijos paplitę visur“, - sakė mokslininkų grupės vadovas Andrew Boultonas iš Mančesterio universiteto.

Antibiotikai prieš tokias bakterija būna bejėgiai. Dėl to A.Boultonas nusprendė patikrinti ką gali kirmėlės. Šie gyviai infekuotiems audiniams išėsti naudojami dar nuo Amerikos civilinio karo laikų – diabetikų klinikose jie buvo naudojami apie dešimtį metų. A.Boultonas nusprendė patikrinti kaip šios kirmėlės sugeba kovoti prieš MRSA.

Nedidelio pilotinio tyrimo, kurio rezultatai publikuoti šių metų vasario mėnesį, rezultatai buvo gana daug žadantys. „Lervų terapija“ (kaip mandagiau vadinamas gydymas kirmėlėmis) sėkmingai pašalino MRSA bakterijomis užkrėstus audinius 12 pacientų iš 13. jų žaizdos užgijo po 3-5 gydymo kirmėlėmis seansų, kurių kiekvienas truko 4-5 dienas. „Tai primityvu, bet efektyvu“, - sakė tyrimo vadovas.

Labdaros organizacija „Diabetes UK“ A.Boultonui skyrė 89 tūkst. svarų (445 tūkst. litų), už kuriuos turi būti palygintas kirmėlių efektyvumas su kitų dviejų kitų gydymo būdų efektyvumu: tvarsčiais su sidabro jonais bei biopistoletu, kuris infekciją naikina skleisdamas jonizuojantį molekulinį deguonį, dėl ko susidaro superoksido radikalai. Tyrime iš viso dalyvaus 65 pacientai, jis prasidės po keleto mėnesių. A.Boultonas tikisi, kad kirminai šiuose efektyvumo lenktynėse pasirodys geriausiai. „Tikimės, kad šis tyrimas patvirtins mūsų rezultatus“, - sakė mokslininkas.

Tyrimo atlikimas laikinai pristabdytas, nes Jungtinės Karalystės Medicinos ir sveikatos apsaugos produktų kontrolės agentūra tvirtina, jog senovinis gydymo kirmėlėmis metodas yra naujas gydymo būdas, kuriam reikia gauti specialią licenciją. Bet A.Boultonas tikisi, kad ši kliūtis bus įveikta per kelias savaites.

A.Boultonas taip pat bendradarbiauja su mikrobiologais, siekdamas išsiaiškinti koks yra šio gydymo veikimo mechanizmas. Gali būti, kad mikrobai išskiria antimikrobinėmis savybėmis pasižyminčias gleives, o gali būti, kad jos tiesiog nuėda infekuotus audinius. A.Boultonas pastebėjo, kad MRSA infekcija stipriai koncentruojasi aplink kirmėles – panašiai kaip metalo drožlės aplink magnetą. Bet šiuo metu negalima pasakyti kaip tai vyksta ir dėl ko.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją