Viršvalandžiai – kas tai?

Lietuvos Respublikos darbo kodeksas nustato maksimalią leistiną darbo trukmę – 40 val. per savaitę pagal bendrąją taisyklę, taip pat maksimalią leistiną darbo trukmę asmenims, dirbantiems sutrumpintą ar ne visą darbo laiką bei dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą.

Darbo laikas, kurį darbuotojas dirba, viršydamas nustatytas maksimalias darbo laiko normas, yra viršvalandinis darbas.

Įstatymų leidėjas, siekdamas apsaugoti darbuotojus, kaip silpnesniąją darbo santykių šalį, nustato ir maksimalią viršvalandinių darbų trukmę. Pagal LR darbo kodeksą, maksimalus darbo laikas kartu su viršvalandžiais per septynias dienas negali viršyti 48 valandų. Remiantis šia nuostata, asmuo, dirbantis 40 valandų per savaitę, negali dirbti daugiau nei 8 valandas viršvalandžių.

Taip pat nustatyta, kad darbuotojas per 2 dienas iš eilės negali dirbti daugiau nei 4 valandų viršvalandinio darbo, o per metus bendra viršvalandžių suma negali viršyti 120 valandų. Dėl kitokios metinės viršvalandinių darbų trukmės, bet ne daugiau nei 180 val., darbdavys ir įmonės darbuotojų kolektyvas, jų atstovai gali susitarti kolektyvinėje darbo sutartyje.

Situacijos, kai viršvalandžiai leidžiami

Nors viršvalandiniai darbai paprastai yra draudžiami, tam tikrais atvejais būtinumas atlikti darbus yra svarbesnis nei darbuotojo teisė į poilsį. Tokiose situacijose labiau ginamas darbdavio ar visuomenės interesas. Šie išimtiniai atvejai, kai viršvalandžiai leidžiami, yra nustatyti Lietuvos Respublikos darbo kodekso (LR DK) 151 straipsnyje. Sąrašas gali būti išplečiamas tik susitariant dėl to kolektyvinėje sutartyje.

LR DK yra nustatyti atvejai, kai viršvalandiniai darbai leidžiami dėl visuomenės intereso. Tai, pavyzdžiui, krašto apsaugai, visuomenei būtini darbai, kelio nelaimėms bei pavojams užkirtimas, jų aplinkybių šalinimas.

Tam tikrais atvejais ginami ir darbdavio interesai. Jis gali darbuotoją įpareigoti dirbti viršvalandžius dėl LR DK išvardytų priežasčių, jei dėl nenumatytų aplinkybių gali sutrikti darbo procesas, sugesti medžiagos ar įrengimai.

Tam tikrų kategorijų darbuotojų teisės

LR DK gina jautriausias ir labiausiai socialiai pažeidžiamas visuomenės grupes. Kai kurioms asmenų grupėms yra reikalingas maksimalus poilsio laikas, kad būtų užtikrintos saugios jų darbo sąlygos.

Pirmiausia tai yra nepilnamečiai darbuotojai, kuriuos darbdaviui draudžiama skirti dirbti viršvalandžius. Tokią pačią teisę, tačiau tik mokymosi dienomis, turi pilnamečiai asmenys, besimokantys bendrojo lavinimo ir profesinėse mokyklose nenutraukdami darbo, taip pat darbuotojai, dirbantys aplinkos veiksniams viršijant leistinus dydžius.

Be to, darbo kodeksas nustato atvejus, kuomet reikalingas darbuotojo sutikimas dirbti viršvalandžius. Toks sutikimas turi būti savanoriškas, jis negali būti išgaunamas iš darbuotojo prievarta ar apgaule. Šiai darbuotojų grupei priklauso nėščios, neseniai pagimdžiusios ar krūtimi maitinančios moterys, darbuotojai, auginantys vaiką iki trejų metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų ar neįgalų vaiką iki 18 metų, taip pat neįgalieji.

Dar keletas svarbių dalykų

Kadangi viršvalandžiai yra paprastai draudžiami, jie galimi tik išimtiniais atvejais, kurių neįmanoma iš anksto suplanuoti, todėl jų negalima nurodyti darbo grafike. Tačiau viršvalandžiai, kaip ir visas kitas išdirbtas laikas, turi būti apskaitomi darbo laiko apskaitos žiniaraštyje ir už juos turi būti apmokama įstatymų nustatyta tvarka, tai yra, ne mažiau nei pusantro darbuotojui priklausančio valandinio atlygio ar mėnesinės algos. Jei darbdavys pažeidžia darbuotojo teises dėl viršvalandžių, darbuotojas gali ginti pažeistas teises DK nustatyta tvarka.

Straipsnyje išdėstyta nuomonė nepretenduoja į absoliučią tiesą. Tai autoriaus nuomonė aktualiu klausimu, grindžiama Lietuvos Respublikos darbo kodeksu bei kitais teisės aktais, kuriai pritarti ar ne, yra kiekvieno asmens teisė.

Konsultacijas rengia VšĮ “Vilniaus universiteto Teisės klinika” – nemokamos teisinės konsultacijos, Vilnius, Vilniaus g. 25; tel: 8 (5) 231 28 00; el.paštas: teises.klinika@tf.vu.lt ; www.teisesklinika.lt