Įtariamieji galėtų būti sulaikyti tik tuo atveju, jeigu išvyktų į bet kurią Europos Sąjungos šalį.
Kai praėjusių metų lapkričio pabaigoje Latvijos sostinėje buvo sulaikytas omonininkas Konstantinas Nikulinas-Michailovas, Lietuvos prokurorai jau žinojo, jog Rusijoje yra sulaikytas ir teismo sprendimu suimtas dar vienas omonininkas – 39 metų A. Ryžovas.
Nors ne kartą Rusijai buvo siųsti teisinės pagalbos prašymai dėl Medininkų žudynių bylos įtariamųjų perdavimo Lietuvai, apie A. Ryžovo sulaikymą sužinoję Generalinės prokuratūros prokurorai papildomai kreipėsi pagalbos į kolegas Rusijoje. Kol kas atsakymo Lietuva nėra gavusi.
Kokioje vietoje sulaikytas A. Ryžovas, prokuratūra oficialiai neskelbia. Ne kartą į Rusijos pareigūnų akiratį pakliuvęs buvęs omonininkas, įtariama, galėjo palaikyti ryšius su Latvijoje gyvenusiu ir dabar jau Lietuvai perduotu K. Nikulinu-Michailovu.
Tai pabrėžė ir Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas, antradienį K. Nikulinui-Michailovui skyręs suėmimą trims mėnesiams. Neoficialių šaltinių teigimu, dar prieš šešerius metus jis Lietuvos prokurorams galėjo išduoti omonininkus, dalyvavusius Lietuvos pareigūnų žudynėse.
Rusijoje sulaikytam omonininkui A. Ryžovui už gimtinėje padarytus nusikaltimus gresia kelių metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau jo bylos teismas dar nėra pradėjęs nagrinėti.
Jeigu Rusija sutiktų A. Ryžovą perduoti Lietuvai, neabejojama, kad jis stotų prieš teismą.
Medininkų žudynių byla per pastarąjį pusmetį smarkiai pasistūmėjo į priekį. Lietuvos prokurorai neseniai papildomai kreipėsi į Rusiją ir paprašė sulaikyti Č. Mlyniką bei A. Laktionovą.
DELFI duomenimis, mūsų prokurorams jau tapo žinoma, kur gali gyventi buvę omonininkai. Jeigu Rusija netenkins Lietuvos prašymo, prokurorai ketina kreiptis papildomai - leisti įtariamuosius apklausti dalyvaujant Rusijos pareigūnams.
„Anksčiau galėjome tik versijas kelti, tačiau šiandien jau žinome, kurie asmenys įvykdė šį išpuolį, kas davė nurodymus, - yra sakęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka. - Ne kartą bandėme sužinoti, ar tai nebuvo SSRS valstybės politika, tačiau į mūsų paklausimus Rusija atsisakė atsakyti - neva tai keltų grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui".
Prokuratūra įtaria, kad su Medininkų žudynėmis gali būti susiję mažiausiai 20 žmonių. Tai ne tik Rygos, bet ir Vilniaus OMON būrio milicininkai.
Vienas su tragedija susijęs pareigūnas jau yra miręs. Kiti tarnybą OMON išmainė į darbą saugos bendrovėse, daliai jų net teko sėstis į teisiamųjų suolą už kitus nusikaltimus.
Generalinės prokuratūros duomenimis, 11 žmonių OMON būrys iš Rygos į Lietuvą atvyko 1991-ųjų liepos 30-ąją. Jam vadovavo Č. Mlynikas. Davęs nurodymus jis tą pačią dieną su trimis kariškiais išvyko iš Lietuvos.
Septyni omonininkai įsakymą įvykdė kitos dienos ankstyvą rytą.
Prokurorams pavyko surasti liudytojų, kurie padėjo atskleisti tos tragiškos dienos įvykius. Pagal vadovybės nurodymus keturi milicininkai važiavo žudyti į Medininkus, o trys - karinėje bazėje sprogdino bombas.
DELFI primena, kad iš sovietų gniaužtų išsilaisvinusi Lietuva per Medininkų žudynes neteko Mindaugo Balavako, Algimanto Juozako, Juozo Janonio, Algirdo Kazlausko, Stanislovo Orlavičiaus, Antano Musteikio ir Ričardo Rabavičiaus.
Vienintelis tragedijos liudytojas Tomas Šernas išgyveno tik per plauką, bet liko prikaustytas prie invalido vežimėlio.