– Jei pradėsite šį sąrašą, jo niekada nebaigsite. Jame bus ne tik politikų, bet ir rašytojų, poetų, artistų, kurie atvyko iš Lietuvos. Sunku patikėti, kad tiek daug didžių žmonių atvyko iš jūsų šalies. Izraelio negalima įsivaizduoti be šių žmonių indėlio.
– Lietuvos užsienio reikalų ministro Petro Vaitiekūno vizitas į Izraelį – pirmasis oficialus šį postą užimančio lietuvio vizitas į Jūsų šalį. Ar tai nėra akivaizdus įrodymas, kad Lietuvos ir Izraelio santykiai galėtų būti šiltesni?
– Abejoju, ar daug Izraelio žmonių turi pakankamai informacijos apie Lietuvos istoriją, turizmo ir verslo potencialą. Ir atvirkščiai: abejoju, ar Lietuvos žmonės žino apie Izraelio ekonomiką, turizmo potencialą. Mums reikia daugiau valstybinių vizitų, tiesioginių lėktuvų skrydžių, kultūrinių mainų. Mūsų šalis yra puiki vieta šiltoms atostogoms, religinėms ir kultūros vietoms lankyti.
– Kai kurie žmonės bijo važiuoti atostogauti į Izraelį dėl nuolatinių panešimų apie teroristinius aktus.
– Pernai Izraelyje lankėsi 2,3 milijono turistų. Tai atsakymas, kodėl nereikia bijoti atvykti į mūsų šalį. Jei žmonės nebijo keliauti į Londoną ar Madridą, kur įvyko teroristiniai aktai, jie neturėtų baimintis kelionės į Izraelį. Įvertinus terorizmo riziką, nusikaltimų lygį, kelių saugumą, pagalbos tarnybų ir policijos darbo efektyvumą, paaiškės, kad Izraelis yra labai aukšto saugumo lygio vieta turizmui. Daug gyventojų moka angliškai ir rusiškai, o tai yra patogu lietuviams.
– Anksčiau buvo kalbama apie Izraelio ambasados steigimą Lietuvoje. Kodėl iki šiol jos nėra?
– Vienintelė priežastis – finansinė. Užsienio reikalų ministerija mano, kad reikia atidaryti ambasadą Vilniuje. Tačiau negalime sau to leisti.
– Mūsų šalyje dar pasitaiko antisemitizmo apraiškų.
– Lietuvoje situacija gera, ypač palyginus su kai kuriomis Vakarų Europos valstybėmis, kur antisemitizmo lygis aukštesnis. Tose šalyse yra daugiau musulmonų, radikalų kairiųjų organizacijų, kurios neigia Izraelio teisę egzistuoti. Lietuvos problema yra ne netolerancija, bet per didelė tolerancija. Kai kurie laikraščiai leidžia sau spausdinti tokius dalykus, kurie kitur pasaulyje būtų nepriimtini ir neįmanomi.
– Žydų organizacijos Kaune ketina statyti memorialą Pasaulio teisuoliams, gelbėjusiems žydus Antrojo pasaulinio karo metu. Gal tai puiki priemonė atkreipti dėmesį, kad lietuviai ne tik dalyvavo holokauste, bet ir gelbėjo pasmerktus mirti žmones?
– Žinoma. Tai svarbu auklėjimo prasme. Taip galima parodyti jaunimui, kuris neturi nieko bendro su praeitimi, kad anomis tamsios istorijos dienomis Lietuvoje buvo daug drąsių žmonių, kurie rizikavo gyvybe ir saugojo žmogiškąsias vertybes labai sunkiomis sąlygomis.
– Ar žinote apie tai, kad dvi Kauno žydų organizacijos negali susitarti, kam priklausė žydų ligoninė, o valdžia nežino, kaip išspręsti šią problemą?
– Tai yra Lietuvos klausimas, į kurį mes, Izraelis, negalime kištis. Tik norėtume, kad tai būtų išspręsta greitai. Nemanau, kad ginčas tarp žydų organizacijų turėtų būti pasiteisinimas, kodėl šis klausimas neišsprendžiamas.
– Ar kada nors sulauksime taikos tarp Izraelio ir Palestinos, o palestiniečiai galės turėti savo valstybę?
– Arabų pasaulis pasidalijęs į dvi dalis – religinius fanatikus ir demokratiškai nusiteikusią nuosaikią visuomenę. Izraelis nori taikos su Palestina, tačiau tam yra kliūčių. Palestiniečių judėjimas „Hamas“ nesutinka su derybomis dėl taikos ir nepripažįsta žydų teisės turėti valstybę. Todėl turime ne tik derėtis su nuosaikiaisiais palestiniečiais, bet ir kovoti su radikalais.