Antradienį Seime beveik valandą užtrukusią diskusiją, po kurios nebuvo pritarta nutarimui dėl Kosovo pripažinimo suverenia ir nepriklausoma valstybe, V. Adamkus pavadino itin neatsakingu politikų veiksmu, galinčiu padaryti didelės žalos Lietuvos užsienio politikai.

„Tarptautinės bendruomenės dauguma po ilgų ir sunkių derybų sutarė, kad Kosovo nepriklausomybės pripažinimas yra vienintelis sprendimas, kuris padėtų įtvirtinti saugumą ir stabilumą Vakarų Balkanuose, o kartu ir Kosove, - trečiadienį išplatintame Prezidento spaudos tarnybos pranešime cituojamas valstybės vadovas. – Tačiau vakar Seime, svarstydami Kosovo klausimą, posėdyje dalyvavęs tik kiek daugiau nei trečdalis Seimo narių, diskusiją pavertė paviršutiniškais ir populistiniais debatais“.

Toks „neatsakingas ir neprofesionalus požiūris į naują valstybę“ esą daro žalą iki šiol vykdytai koordinuotai ir autoritetingai Lietuvos užsienio politikai, smukdo mūsų tarptautinį prestižą. Kartu esą griaunama euroatlantinė vienybė ir solidarumas, kurių mūsų šalis nuolat siekė transatlantinės bendrijos valstybių santykiuose su Rusija bei kuriant išorinę Europos energetikos politiką.

Pranešime primenama, jog žymiausi euroatlantinės bendruomenės teisininkai, diplomatai ir politikai sutarė, kad Kosovo atvejis unikalus ir dėl daugelio priežasčių negali būti precedentas nuo Gruzijos ar Moldovos atskilti siekiančioms teritorijoms.

„Apgailestauju, kad vasario 17 d. Kosovo Respublikos parlamento vienbalsiai priimta Kosovo nepriklausomybės deklaracija, kurioje įsipareigojama būti demokratine, pasaulietine, daugiaetnine, mažumų teises gerbiančia ir draugiškus santykius su kaimyninėmis šalimis plėtojančia respublika, neįtikino Lietuvos Seimo narių, kad Kosovas turi teisę gyventi kaip laisva ir nepriklausoma valstybė“, - pažymėjo V. Adamkus.

Jis pakvietė Seimo, Vyriausybės ir parlamentinių frakcijų vadovus, iki šiol reiškusius pritarimą Kosovo nepriklausomybei, būti nuoseklius ir sutelkti parlamentarus nepriklausomybės pripažinimui.

Kosovą jau pripažino 36 šalys. Tarp jų yra 18 ES ir 19 NATO narių, artimiausios Lietuvos kaimynės – Latvija, Lenkija, Estija, Skandinavijos šalys. Beveik neabejojama, kad naują valstybę pripažins apie 100 pasaulio valstybių.

Seimas tik antradienį pradėjo svarstyti klausimą dėl Kosovo pripažinimo, tačiau iš karto nepritarė atitinkamam nutarimo projektui. Jį pateikęs Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas paragino kolegas pripažinti jauniausią pasaulio valstybę.

Projektui pritarė tik 23 parlamentarai, prieš balsavo 7, susilaikė 21. Kadangi už nutarimą balsavo mažiau politikų nei prieštaravo ar susilaikė, projektas grąžintas tobulinti.

Kosovo nepriklausomybę viešai yra parėmęs ne tik V. Adamkus, bet ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją