Lietuvoje viešinti Europos Komisijos (EK) narė penktadienį su V. Adamkumi aptarė finansų rinkų krizės įtaką mūsų šaliai ir kitų metų biudžeto projektą.

Dėl pernelyg optimistinių rodiklių biudžeto projektą ne kartą kritikavusi D. Grybauskaitė penktadienį pakartojo, kad jis turi būti iš esmės peržiūrėtas. „Jokiu būdu“, - pažymėjo viešnia, paklausta, ar prezidentas turėtų pasirašyti tokį biudžetą, koks jis yra suformuotas dabar.

Anot EK narės, būtų sveika naujai Vyriausybei peržiūrėti kiekvieną biudžeto eilutę. Pirmiausia ji ragina sistemiškai mažinti išlaidas, ypač valdžios: „Nereikalingų išlaidų atsisakyti, kur neįmanoma padengti, gal kažką koreguoti. Visos išlaidos, ypač įstaigų – tušti etatai, premijų mokėjimas ir taip toliau, viskas turi būti peržiūrima. Išlaidauti daugiau nebegalima. Negalima gyventi skolos ir pažadų sąskaita. Rinkimai po savaitės baigsis“.

D. Grybauskaitė turi patirties kovojant su finansinėmis krizėmis. 1999-2000 m., jai dirbant finansų viceministre, valdžios išlaidos buvo apkarpytos daugiau nei 10 proc.. „Tokie rezervai yra. Kad mažiau limuzinai būtų perkami, o būtų galvojama ir atskirų žinybų apetitai būti derinami su šalies ekonomine ir fiskaline politika bei finansiniais ištekliais. Nuo čia reikia pradėti, ne žmones skriausti, o pirmiausia valdžią apkarpyti. (…) Valdžia turi pradėti nuo savęs, o ne gąsdinti žmones“, - kalbėjo eurokomisarė.

Jos teigimu, naujai Vyriausybei teks turi objektyviai įvertinti esamą situaciją ir nustoti neigti objektyvias realijas. Tik toks Ministrų kabinetas esą galės sudaryti priemonių planą ir mėginti kovoti su ateinančiais sunkumais. D. Grybauskaitė pakartojo pažadą padėti patarimais Vyriausybei, „kuri norės ir kvies, girdės pastabas ir norės pagalbos“.

„Jei nauja Vyriausybė, kaip ją bepavadintume – centro kairės, centro dešinės ar „vaivorykštės“ – to nedarys, su ja bus beprasmiška bendrauti“, - įspėjo viešnia.

Šį kartą oficialiai atvykusi į Lietuvą ji ir vėl nesusitiko su premjeru Gediminu Kirkilu. Klausiama apie tarp jų perbėgusią juodą katę D. Grybauskaitė lakoniškai tarstelėjo, kad biudžeto projektas jau parengtas, todėl su Vyriausybės vadovu „nebėra apie ką šnekėti“.

Paklausta, gal sklandesniam bendravimui trukdo skirtingos politinės ideologijos, eurokomisarė pažymėjo: „Aš pakraipos neturiu, aš esu nepartinė“.

Biudžeto projektą kritikavo ir V. Adamkus. Anot jo atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, po kelerių spartaus ekonominio augimo Lietuva patiria akivaizdų nuosmukį, todėl, prezidento nuomone, ypač svarbu, kad kitų metų biudžetas būtų sudaromas ir priimtas atsakingai, įvertinus ekonominių rodiklių prastėjimą bei bendru sutarimu.

„Vyriausybė nepakankamai atsižvelgė į išsakytus raginimus su biudžetu priimti politiškai atsakingus sprendimus dėl išlaidų ribojimo ir naikinti kai kurias mokesčių lengvatas, nenuskriaudžiant mažesnes pajamas gaunančių žmonių“, - teigė R. Grumadaitė.

Šios Vyriausybės suformuotą biudžetą teks įgyvendinti po rinkimų suformuotam Ministrų kabinetui, todėl šalies vadovas tikisi, kad po svarstymo Seime išlaidos nebus dar labiau išpūstos, o Vyriausybė atsakingai dar kartą įvertins kiekvieną eilutę, kad šalies ekonominė veikla atitiktų tikrovę.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją