„Jeigu mes įrašytumėm tokį mokestį, galbūt dar keletą papildomų instrumentų, tai tada galbūt galėtume apsvarstyti ir PVM tarifo sumažinimą bent vienu punktu. Nes turto mokestis, jeigu jis būtų pritaikytas didesnės vertės turtui, leistų surinkti atitinkamai žymią pinigų sumą į biudžetą apmokestinant tik keletą tūkstančių turto turėtojų, žmonių, kurie gyvena pakankamai neblogai“, - penktadienį po pasitarimo su būsimojo ministrų kabineto nariais žurnalistams sakė A. Kubilius.
Kad įvestas nekilnojamojo turto mokestis galėtų sumažinti PVM tarifą 1 proc., būsimas finansų ministras A. Šemeta nepatvirtina. Pasak jo, šiuo metu svarstomas bendras principas, kad apmokestinamas turtas būtų brangus, bet biudžeto netenkamų lėšų sumažinus PVM, tai jokiu būdu nepadengtų.
A. Šemeta sako, jog 1 proc. PVM sudaro apie 600 mln. Lt, o tiek surinkti iš nekilnojamojo turto mokesčio būtų įmanoma tik tuo atveju, jeigu apmokestinimo riba būtų nustatoma pakankamai žemai. Tačiau tai nėra priimtina krizės sąlygomis ir taptų našta gyventojams.
„Kai kalbame apie mokesčius, mes turime įsivaizduoti dydžius. Pavyzdžiui, 1 proc. PVM‘o yra 600 mln. Lt. Kad tokią sumą surinktume iš nekilnojamojo turto mokesčio, ribą reikėtų nustatyti labai žemai ir aš nemanau, kad tai būtų tikslinga“, - sakė A. Šemeta.
Anot būsimo ministro, šiuo metu Lietuvoje egzistuoja 4084 žmonės, kurių turto vertė sudaro daugiau nei 1 mln. Lt. To turto bendra vertė yra 6,4 mlrd. Lt.
„Jeigu mes nustatytume tarifą (nekilnojamajam turtui – DELFI) 1 proc. tai mes surinktume 64 mln. Lt. Tai tokie yra skaičiai ir, be abejo, 64 mln. Lt ir 600 mln. Lt yra didelis skirtumas . Nemanau, kad taip galėtume išspręsti tas problemas“, - žurnalistams teigė būsimas ministras.
Tuo tarpu koalicijos liberalcentristai nekilnojamojo turto mokesčiui griežtai priešinasi, dėl šios priežasties šis mokestis nebuvo įtrauktas į antikrizinį planą. Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) nepritaria ir visuotiniam pajamų deklaravimui, o konservatoriams tai būtų priimtina.
„Liberalų ir centro sąjunga nepritars siūlymams įvesti nekilnojamojo turto mokestį bei visuotinį pajamų deklaravimą ir tikisi, kad tam nepritars ir kiti koalicijos partneriai – Liberalų sąjūdis ir Tautos prisikėlimo partija, kurių rinkimų programose nebuvo tokių nuostatų“, - rašoma penktadienį išplatintame liberalcentristų pranešime.
Pasak LiCS lyderio Artūro Zuoko, juridiniai asmenys bei piliečiai, turintys daugiau nekilnojamojo turto ir už jo naudojimą gaunantys pajamas, jau moka gyventojų pajamų mokestį, tad nėra būtinybės įvedinėti naujus mokesčius.
„Vienintelė diskusija, kuri, turbūt, liks – nekilnojamojo turto mokestis. Šiandien to dalyko per daug neaptarėm“, - penktadienį sakė A. Kubilius.
Anot būsimo ministro pirmininko, programą jau tikimasi turėti kitos savaitės pabaigoje.