„Manome, kad nereikėtų krizės laikotarpiu fundamentaliai keisti Lietuvoje galiojančios mokesčių sistemos ir nesuplakti dviejų dalykų – priemonių krizei įveikti ir mokesčių reformos“, - po pasiatarimo žurnalistams teigė Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.
Anot jo, siūloma išlaikyti 24 proc. gyventojų pajamų ir 15 proc. pelno mokesčius. Siekiant padidinti įplaukas į biudžetą, siūloma metams įvesti krizinį mokestį – PVM tarifą padinti vienu procentiniu punktu iki 19 proc.
Vadinamajame krizės įveikimo plane šių mokesčių tarifus žadama suvienodinti iki 20 proc.
Liberalai, kaip ir planuojama, siūlo atsisakyti PVM lengvatų, tačiau ragina peržiūrėti planus naikinti patentus. „Jų naikinimas tokiu sunkiu ekonominiu laikotarpiu būtų pražūtingas daliai Lietuvos žmonių, kurie tuo verčiasi“, - pažymėjo E. Masiulis.
Pasak jo, per didelis PVM kėlimas gali stipriai paveikti kainas ir sumažinti vartojimą, taigi mokesčių būtų surenkama mažiau.
Parlamentaro teigimu, šie pasiūlymai nepažeidžia koalicijos partnerių susitarimo išlaikyti fiskalinę drausmę ir pasiekti 5,3 mlrd. Lt efektą. Biudžetą esą pasiektų suplanuotos papildomos pajamos iš mokesčių, nevadinant pokyčių mokesčių reforma.
„Ją reikia daryti, kai baigsis krizė. Mes siūlome aiškiai įrašyti į Vyriausybės programą, kad mokesčiai ateityje būtų mažinami“, - kalbėjo liberalų lyderis.
Paklaustas, kodėl savo pasiūlymus pateikė tik dabar, praėjus daugiau nei savaitei po krizės įveikimo plano pasirašymo, E. Masiulis teigė, kad liberalai nenorėjo užkirsti kelią naujam Seimo pirmininkui išrinkti ir sukelti krizę valstybėje. Į klausimą, kaip elgsis, jei kitos partijos neatsižvelgs į pateiktus pasiūlymus, politikas teigė, esą būtų per anksti tai sakyti.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis, kandidatas į premjerus Andrius Kubilius teigė, kad minėti pasiūlymai bus svarstomi atsižvelgiant į finansininkų pasiūlymus.
„Diskutuosime, kaip numatyta krizės įveikimo plane, remiantis Finansų ministerijos skaičiavimo metodika“, - sakė parlamentaras.
Trečiadienio diskusiją dėl Vyriausybės programos jis pavadino vaisinga. Dokumentą jau sudaro 86 puslapiai, A. Kubiliui parašius įvadą jis esą gali pailgėti iki 90.
Be kita ko, koalicijos partneriai sutarė reformuoti kai kuriuos departamentus ir panašius padalinius. Pavyzdžiui, institucijas, atsakingas už investicijų pritraukimą ir eksporto skatinimą, kurios dabar „išbarstytos“ tarp kelių ministerijų, norima sujungti į dvi – investicijų pritraukimo ir eksporto tarybas.
Taip pat norima sutrumpinti verslą kontroliuojančių institucijų sąrašą, kuriame dabar, anot A. Kubiliaus, - 153 pavadinimai.
Tuo tarpu Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą norima išskirti į du padalinius, kurie rūpintųsi tautinėmis mažumomis ir išeivija bei būtų prijungti prie Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijų.