„Naturalu, kad visuomenės nuomonė daro įtaką komisijos darbui, todėl ir DELFI apklausos rezultatai gali turėti įtakos sprendimui“, - teigė V. Navickas.
Tuo tarpu Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga ketvirtadienį pareiškė, kad Laisvės kovų dalyviams netinka nei vienas iš septynių projektų ir paragino laikinai sustabdyti „Laisvės“ simbolio konkursinių projektų svarstymą.
Norėtų matyti „Kelią“
Dvi savaites portale DELFI.lt vykusio konkurso metu žmonės rinkosi iš 7 finale besivaržančių projektų. Tekstą apie konkursą ir projektus iš viso perskaitė 54 tūkst. skaitytojų. Už projektą „Kelias“ balsus atidavė 54,6 proc. visų balsavusiųjų (9198 balsai). Iš viso savo valią pareiškė 16 854 žmonės.
Projekto autoriai – „R.Paleko ARCH studija“. Projektą kūrė architektas R. Palekas, skulptorius T. Gutauskas, A. Brazauskaitė, M. Zemlickaitė, A. Palekienė, B. Puzonas, G. T. Gylytė, L. Sužiedelytė, M. Šiupšinskas, D. Zakaitė, M. Petrošius ir A. Barzda.
Vienas projekto autorių skulptorius Tadas Gutauskas DELFI sakė, kad jų užduotis buvo mieste sukurti demokratišką erdvę, kurioje būtų suderintos dvi funkcijos: memorialinė ir rekreacinė-poilsinė.
„Esame prieš įvairiausių pompastiškų stabų statymą Vilniaus miesto centre. Manau, reikalinga tokia aikštė, kurioje būtų gera žmogui būti. Juk vilniečiams praktiškai nėra kur pasidėti – Gedimino prospektas numiręs, išbetonuotas, išklotas plytomis ir akmenimis“, - kalbėjo skulptorius.
Prašo stabdyti konkursą
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga (LPKTS) ketvirtadienį kreipėsi į premjerą Andrių Kubilių ir Vilniaus miesto merą Vilių Navicką prašydami laikinai sustabdyti „Laisvės“ simbolio konkursinių projektų svarstymą. Laisvės kovų dalyviai įsitikinę, kad nei vienas iš 7 komisijos atrinktų ir autorių patobulintų projektų neatitinka patvirtintų konkurso sąlygų.
„Autorių siūlomi „Laisvės” simboliai tokie „moderniški”, kad visuomenei ir Laisvės kovų dalyviams yra visiškai nesuprantami ir nepriimtini“, - teigia LPKTS.
Sąjunga atkreipia dėmesį, kad projektų vertinimo komisija sudaryta iš 21 nario, iš kurių 11 yra valdininkai arba politikai, „į komisiją įrašyti ne pagal kompetenciją, bet pagal užimamas pareigas arba anksčiau buvę valdančioje daugumoje“.
„Aštuoni iš jų tų pareigų jau nebeturi arba turi problemų su teisėsauga. O kai kurie iš jų spėjo tapti net „odiozinėmis” figūromis. Galėjo būti, kad būtent jie ir nulėmė visuomenei nepriimtinų projektų, kaip geriausių, atrinkimą. Todėl komisija neturi nei visuomenės, nei Laisvės kovų dalyvių bei tremtinių pasitikėjimo“, - teigia LPKTS ir prašo iš naujo performuoti vertinimo komisiją.
Pasikeitė komisijos nariai
DELFI primena, kad Vilniaus miesto savivaldybės taryba šią savaitę pakeitė Lukiškių aikštės projekto vertinimo komisijos pirmininką ir kai kuriuos narius: vietoje iki šiol komisijai vadovavusio buvusio sostinės mero „tvarkiečio" Juozo Imbraso į šią vietą pasodintas naujasis miesto meras konservatorius V. Navickas.
Komisijos nariai šiuo metu yra architektai, skulptoriai, menotyrininkai, valdininkai ir politikai.
Trečiadienį taip pat buvo pakeisti kai kurie kiti komisijos nariai – iš komisijos pašalinti Vilniaus savivaldybėje jau nebedirbantis kyšininkavimu įtariamas Evaldas Lementauskas ir buvęs sostinės vicemeras Algirdas Paleckis, priimti – naujasis mero pavaduotojas Stanislovas Šriūbėnas ir Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys.
Anksčiau sprendimą dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo projekto laimėtojo buvo žadama skelbti kovo pradžioje, po viešo projektų aptarimo.
Būsimą simbolį „Laisvė" planuojama pastatyti Vilniaus Lukiškių aikštės centre, kur sovietmečiu stovėjo paminklas Vladimirui Leninui.
Konkurse nugalėjusių projektų autoriams bus skiriamas 150 tūkst. litų honoraras už pirmąją vietą, 90 tūkst. litų - už antrąją vietą, 65 tūkst. litų- už trečiąją vietą ir dvi paskatinamosios premijos po 20 tūkst. litų.
Iš viso Lukiškių aikštės rekonstrukcijai ketinama skirti apie 45 mln. litų
Atnaujinus Lukiškių aikštę po ja planuojama įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, o pačioje aikštėje turėtų vykti iškilmingos ceremonijos, prie paminklo per šventes valstybės vadovai ir svečiai dėtų vainikus ir gėles žuvusiems kovose už Tėvynės laisvę atminti.