Kad teisės aktų pataisos įsigaliotų, reiktų dar dviejų parlamento balsavimų - ketvirtadienį P. Gražulio ir jo bendraminčių iniciatyvoms pritarta tik po pateikimo: už balsavo 42 parlamentarai, 8 buvo prieš ir 16 Seimo narių susilaikė.

Gali grėsti bauda, areštas arba viešieji darbai

Minimas pataisas, be P. Gražulio, inicijavo konservatoriai-krikdemai Kazimieras Uoka, Kazimieras Kuzminskas, Petras Luomanas, Justinas Urbanavičius, frakcijos "Tvarka ir teisingumas" narys Algimantas Dumbrava bei Tautos prisikėlimo frakcijos narys Jonas Stanevičius.

Remiantis šių parlamentarų įregistruotomis teisės aktų pataisomis, „asmuo, agituojantis už homoseksualius santykius viešose vietose, atlieka nusikalstamą veiką, už kurią baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu".

Už tai turėtų atsakyti ir juridiniai asmenys, pavyzdžiui, homoseksualų organizacijos, o bauda gali siekti nuo 1 iki 5 tūkst. Lt.

Kaip žinoma, Seimas kartą yra atmetęs P. Gražulio parengtas Baudžiamojo ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisas, kuriomis siūlyta homoseksualumą prilyginti zoofilijai ir nekrofilijai.

Šiame projekte homoseksualizmo, zoofilijos ir nekrofilijos viešą propagavimą bei finansavimą siūlyta bausti 1-5 tūkst. Lt bauda, areštu, viešaisiais darbais arba kalėjimu iki vienerių metų. Tąkart kai kurie konservatoriai-krikdemai neslėpė mąstantys panašiai, kaip ir P. Gražulis, tačiau projektą atmetė ir grąžino tobulinti.

R.Žilinskas: mus užjuoks visos pasaulio vištos ir gaidžiai

Ėmus svarstyti minimas pataisas parlamente, kaip ir visuomet, kilo diskusijos, ar homoseksualumas yra liga, ar tai prigimties dalykas, nerimo aistros dėl Konstitucijos bei tarptautinių konvencijų keliamų žmogaus teisių apsaugos reikalavimų, o „darbietis“ Mečislovas Zaščiurinskas juokdamasis klausė, ar nereikėtų politikams deklaruoti savo seksualinės orientacijos.

„Norėčiau išgirsti jūsų nuomonę, ar politikai, priimantys sprendimus ir esantys vieši asmenys, neturėtų deklaruoti seksualinės orientacijos? Ar tai padėtų išvengti viešų ir privačių interesų konflikto?“, - klausė parlamentaras, o aplinkui girdėjosi Seimo narių kikenimas.

Tautos prisikėlimo frakcijos narys R. Žilinskas nuo svarstomų pataisų ir kalbų Seime pašiurpo, mat dalis parlamentarų išsakė nuomonę, esą įstojus į Europos Sąjungą (ES) pernelyg išsiplėtė homoseksualių asmenų teisės.

„Šias pataisas reikėtų nuslopinti dar pateikimo stadijoje, nes kol ateis kitos stadijos, ateis ruduo, o iki to laiko mus užjuoks visos pasaulio vištos ir gaidžiai“, - piktinosi R. Žilinskas.

Jam antrino į Seimą po pertraukos grįžusi socialdemokratė Aušrinė Marija Pavilionienė, bandžiusi paaiškinti, jog homoseksualumas ne tas pats, kas plaukų spalva, kurią galima labai greitai pakeisti. „Jūs nesuprantate, kas yra žmogaus prigimtis. (...) Jūs nesuprantate, apie ką šnekate! Tai ne plaukų spalva, kurie galima pakeisti, tai – žmogaus prigimtis“, - sakė parlamentarė.

Savo ruožtu konservatorius-krikdemas Gintaras Songaila pareiškė turįs mediko išsilavinimą ir galįs atsakingai pareikšti, kad pasaulyje dar niekas neįrodė, esą homoseksualumas yra prigimtinė savybė, o ne liga.

„Iš tikrųjų tai nėra įgimtas dalykas, o įgyjamas“, - pareiškė G. Songaila, nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) homoseksualumą iš ligų sąrašo išbraukė dar 1992 m., o Amerikos psichiatrų asociacija tai padarė 1973 m.

Heteroseksualas – kaimietis, homoseksualas – europietis?

Teisės aktų pataisų projektus plenariniame posėdyje pristatęs K. Uoka kolegas tikino, kad teikiamais teisės aktais diskriminuoti homoseksualų niekas nesiekia – esą tik norima, kad jie nepropaguotų savo seksualinės orientacijos viešai.

„Prieštara yra labai reali tarp nuostatų, kurios atėjo į mūsų gyvenimą su įstojimu į ES, bei tarp kelių mūsų Konstitucijos straipsnių. Ta prieštara ruošiasi išsilieti gatvėse. Aš jums priminsiu, kas vyko šių metų kovo 11 d., kai tautinių pažiūrų žmonės ėjo Gedimino prospektu, o iš paskos „prisisegė“ 9 žmonių piketas ir einant visaip bandė išprovokuoti“, - aiškino K. Uoka.

Beveik viso pataisų svarstymo metu kantriai tylėjęs P. Gražulis galiausiai neiškentė ir paprašė žodžio. Pasak parlamentaro, problema ta, kad homoseksualai dauginasi būtent per propagandą ir šiuo metu jaunimo gretose esą tvyro nuostata, kad jeigu esi heteroseksualas, tai esi kaimietis, tuo metu jei esi homoseksualas – esi europietis.

„Mūsų pagrindinis tikslas, kad šitie asmenys viešai nepropaguotų savo gyvenimo būdo, nes tik per propagavimą šie asmenys dauginasi. Šiandien aš noriu jums pasakyti, kad jaunimo tarpe formuojasi tokia nuostata: jeigu tu esi heteroseksualas, tai esi kaimietis, o jeigu homoseksualas, tai esi europietis. Tai tampa mados dalyku“, - baimę kėlė P. Gražulis.

Tuo metu socialdemokratas Algirdas Sysas juokėsi, kad pirmą kartą išgirdo apie naują žmonių dauginimosi būdą – propagandą. Parlamentaras pabrėžė, kad projektų iniciatoriai veikiausiai net nesuvokia, jog inicijuodami įstatymų pataisas, draudžiančias viešą homoseksualumo propagavimą, iš tiesų kaip tik tai ir propaguoja.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją