Kaip teigė Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė, emigruoja daugiausia jauni 25-34 metų žmonės. Būtent jie sudaro didžiąją emigrantų masę. „Mes prarandame jaunimą, tad kyla klausimas, ar neprarandame ateities. Juolab kad tyrimai, kurių metu aiškinamasi, kiek žmonių dar norėtų emigruoti, tarp visų gyventojų teigiamai atsako 30 proc., tarp jaunimo – net 60 proc. Ir šie jauni žmonės nori emigruoti ne trumpam, o ilgesniam laikui“, - aiškino A. Sipavičienė.

Anot TMO atstovės, emigracijos srautai ypač pradėjo didėti Lietuvai įstojus į ES. Nuo 2004 m. iš Lietuvos emigravo beveik 220 tūkst. žmonių. Ekonomikos kilimo metais emigracijos srautai sumažėjo, o pastaraisiais metais vėl labai išaugo. Tiesa, 2010 m. kilimas susijęs su išvykimo deklaravimu dėl privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Tačiau šių metų duomenys, anot A. Sipavičienės, rodo, kad emigracija vis tiek išlieka pakankamai didelė – 40 tūkst emigrantų vien šiais metais yra labai didelis skaičius.

Pagrindinės emigracijos priežastys daugybę metų išlieka tos pačios – ekonominės. Apie 85 proc. emigrantų iki išvykimo apie metus ar ilgiau neturėjo darbo. Neseniai pradėjusi veikti statistikos apie emigraciją svetainėje www.123.emn.lt teigiama, kad tikslinėse lietuvių emigracijos šalyse minimalus darbo užmokestis skiriasi nuo 2,5 iki 4 kartų. Pavyzdžiui, Britanijoje jis siekia apie 1100 eurų, Ispanijoje – apie 700 eurų, Airijoje – beveik 1500 eurų.

„Panašu, kad savo tikslo jie pasiekia, nes piniginės perlaidos į Lietuvą nuolat auga. Pernai jos sudarė per 4 milijardus litų ir prilygo ketvirtadaliui išmokėto darbo užmokesčio šalyje. Palyginimui, iš valstybės biudžeto švietimo sričiai pernai buvo skirta 3,989 mlrd. litų.

Kita vertus, ne mažiau svarbus ir socialinis nesaugumas, kuris įvardijamas net kaip socialinė baudžiava – kai žmogus jaučia, kad nuo jo niekas nepriklauso, jis negali prasimušti. Ypač tai akivaizdu provincijoje. Pavyzdžiui, tau reikia gauti kažkokią pažymą, tačiau tu dėl jos turi eiti kryžiaus kelius, nes esi niekas, tavęs negerbia. Taigi įvardijama, kad sunku gauti tai, kas tau priklauso“, - pasakojo A. Sipavičienė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)