Be to, jos sieks perauklėti pirkėjus, kad šie į parduotuves eitų tik darbo dienomis ir iš anksto pasiruoštų savaitgaliui.

Prekybos tinklams šventės – pats darbymetis, ne tik priviliojantis nemažus lankytojų srautus, bet ir nešantis didesnius nei įprasta pelnus, praneša LTV „Panorama“.

Seimo Ekonomikos komiteto vadovė yra įregistravusi pataisą, pagal kurią parduotuvių darbas per šešias valstybines šventes būtų draudžiamas.

Pataisa pasiekė Trišalę tarybą. Čia profsąjungų atstovai, kurie sako ginantys deramai šventinių dienų paminėti negalinčių darbuotojų interesus, pasiekė pergalę – taryba pritarė projektui, pagal kurį centrų darbas būtų draudžiamas per tris valstybines šventes.

„Kita vertus, nesame visiškai patenkinti, nes, mūsų nuomone, turėtų būti praplėstas tas laisvų dienų ratas ir prekybos darbuotojai neturėtų dirbti per visas šventes. Gal ateityje reikėtų kalbėt ir apie šeštadienius ar bent sekmadienius“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

Tačiau su Trišalės tarybos sprendimu nesutinkantys prekybos tinklų atstovai sako, kad darbuotojų gynėjai net neklausia, ar jų pagalba reikalinga – per išeigines darbuotojai esą dirba savo noru ir už tai gauna didesnį atlyginimą.

Sprendimą reglamentuoti parduotuvių darbo laiką prekybininkai vadina diskriminuojančiu.

„Jeigu laikytumėmės logikos, kurią įstatymo iniciatoriai taiko, – užtikrinti prekybos darbuotojų teisę į poilsį – tai restoranų darbuotojai, matyt, taip pat irgi turi teisę į poilsį. Jeigu logiškai vystytume šią mintį, tai švenčių dienomis turėtų dirbti tik gaisrinė, greitoji ir policija“, – samprotavo Prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Valdas Sutkus.

Galutinį sprendimą dėl prekybos centrų darbo švenčių dienomis priims Seimas.

Europos Sąjungoje taikoma skirtinga praktika – senosiose bloko narėse parduotuvės dažniausiai nedirba ne tik per šventes, bet ir savaitgaliais. Tuo metu Lietuvos kaimynėse Latvijoje ir Lenkijoje bei kitose Bendrijos naujokėse tokių draudimų nėra.

Trišalė taryba taip pat pritarė parlamentarų siūlymui įteisinti dar vieną laisvą dieną – Konstitucijos. Kada konkrečiai ji būtų – spalio 25-ąją ar gegužės 3-iąją – Seimas turės apsispręsti pats.