Prancūzijoje kas penktą dieną pasirodo po pranešimą, kad moterį negyvai sumušė jos gyvenimo draugas, o mušti žmonas pratę tiek nieko gyvenime nestokojantys vyrai, tiek neprivilegijuotieji, rodo valstybės užsakymu atlikta apklausa, pirmą kartą paskelbta 2002 metų birželį.

"Trintignant mirtis sudrebino viešąją nuomonę ir sulaužė stereotipus apie smurtą buityje. Netgi nepriklausomos, tvirtos moterys gali tapti aukomis, - teigė Nacionalinės moterų solidarumo federacijos vadovė Marie-Dominique de Suremain (Mari Dominik de Siurmen). - Prancūzijoje apie pusantro milijono moterų patiria fizinę, seksualinę arba psichologinę sutuoktinių ar partnerių prievartą. Tai reiškia, kad už šią prievartą atsakingi pusantro milijono vyrų".

Federacija, vienijanti 54 asociacijas, per metus sulaukia 15 tūkst. nukentėjusių moterų skambučių ir kiekvienai skambinusiajai stengiasi padėti.

Pasak Europos moterų sambūrio, Prancūzija pagal tai, kaip dažnai pakeliama ranka prieš moteris, atsiduria tarp Nyderlandų, kur namuose prievartą patiria 13 proc. dailiosios lyties atstovių, ir Šveicarijos, kur namie kenčia 6 proc. moterų.

Smurtas prieš moteris - opi problema ir Ispanijoje. Vien šiais metais nuo pakeltos gyvenimo draugo rankos čia mirė 45 moterys.

Diskriminaciją moterys prancūzės, tik 1944 metais išsikovojusios balsavimo teisę, kentė ilgus metus. Net šiandien už tą patį darbą jos gauna mažiau negu vyrai, o valstybinėje politikoje tinkamai neatstovaujama jų teisėms.

Pasak sociologų, dalį vyrų gąsdina bendras gyvenimas su sėkmingai karjerą darančia moterimi, kuri uždirba didelius pinigus, tampa finansiškai nepriklausoma ir aktyviai pasineria į visuomeninį gyvenimą.

"Daliai vyrų būdingas archaiškas požiūris, kad moterį normalu skriausti. Matydami, jog žmonos tampa ambicingos ir nepriklausomos, vyrai pasijunta nepilnaverčiai, ima priešintis, o kartais atsisako su tuo susitaikyti, - sakė M.D. de Suremain. - Tenka išgirsti siaubingų dalykų. Daugelis moterų gauna antausį ar į akį. Kai kurioms sulaužomos nugaros, ir jos lieka invalidėmis visam gyvenimui. Kuo dažniau tai iškyla į viešumą, tuo geriau".

Įtakingas šalies laikraštis "Le Monde" M.Trintignant mirtį pavadino "įrodymu, kad buitinis smurtas neapsiriboja vien neprivilegijuotais sluoksniais, bedarbiais, smurtininkais ar alkoholikais".

Iš tikrųjų 2002 metais atliktas tyrimas rodo, kad atsakingas pareigas užimantys vyrai prieš moteris ranką kelia dukart dažniau negu juodadarbiai, nors šiuos duomenis gali iškreipti faktas, jog skirtingų socialinių sluoksnių moterys ne vienodai dažnai ryžtasi apie smurtą pranešti policijai.

Be to, tyrimas atskleidė, kad tik trečdaliu atvejų vyrai griebiasi smurto būdami apsvaigę nuo alkoholio.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją