Galingi ir kerintys
Visžaliai ir odiški eukaliptų lapai dabar siejami su koalomis (sterbliniais lokiais) – nedideliais sterbliniais žinduoliais, kuriems eukalipto lapai yra vienintelis maisto šaltinis. Mes eukaliptus vertiname dėl jų pilkšvai sidabriškų lapų ir kvapiųjų eterinių aliejų.
Medžiams išskirtinumo suteikia ir lygi kamieno žievė, senesnių individų ji yra sueižėjusi, bei labai originalūs žiedai, kurie dažniausiai būna kreminės spalvos. Neišsiskleidusius žiedus gaubia plokščios „kepurėlės“. Su tokia augalo išvaizda siejamas ir augalo lotyniškas vardas Eucalyptus. Šis žodis yra sudarytas iš graikiškų žodžių eu – gerai, puikiai, kalyptos – paslėptas, uždengtas.
Eukaliptai labai greitai auga – apie 1,5 m per metus. Jie auga kaip liekni medžiai ar labai šakoti krūmai ir užauga iki kelių dešimčių metrų aukščio, kartais jų aukštis viršija net šimtą metrų. Rekordininkas yra E. regnans, užaugantis iki 130 m aukščio.
Gamtoje ir mieste
Šie medžiai paprastai auga labai sausoje aplinkoje, tačiau pasižymi ir puikiu sugebėjimu prisitaikyti augti labai įvairiomis sąlygomis. Pavyzdžiui, Italijoje eukaliptai auginami siekiant nusausinti labai drėgnas vietas, iš substrato jų šaknys siurbia, o lapai garina labai didelius vandens kiekius.
Eukaliptų medžiai labai spalvingai atrodo, todėl šilto klimato kraštuose jie melai sodinami palei gatves ar parkuose. Labai dekoratyvūs yra E. gunnii ir rutulinis eukaliptas (E. globulus) .
Pas mus lauke eukaliptams yra per šalta, juos galima auginti oranžerijose, žiemos soduose ir kambariuose, o vasarą išnešti į sodą ar į balkoną.
Po stogu
Auginimui kambaryje labiausiai tinka E. gunnii, nes jis lėčiau auga nei kitos rūšys. Ši rūšis ne tik gražiai atrodo, bet ir skleidžia kambariuose eterinius aliejus, kurie teigiamai veikia žmogaus kvėpavimo organus, palengvina kvėpavimą.
Pastaruoju metu gėlių parduotuvėse labai sunku įsigyti eukaliptų. Tačiau tie, kam pavyko įsigyti šį augalą, turi žinoti, kad jam reikia daug šviesos ir šilumos, todėl kambariuose eukaliptus geriausia statyti prie pietinės ar pietvakarinės pusės lango. Per atostogas augalus galima išnešti į terasą ir pastatyti saulėtoje, bet nuo vėjų apsaugotoje vietoje.
Vegetacijos metu eukaliptus reikia laistyti gausiai. Negalima leisti išdžiūti augalų šaknims ar nuvysti lapams, nes jie jau neatsigauna. Vieną kartą per mėnesį į laistymui skirtą vandenį reikia įpilti šiek tiek skystų kompleksinių trąšų.
Eukaliptus reikia persodinti kiekvienais metais į molingą substratą, kuriame yra stambiagrūdžio smėlio. Substrato pH turi būti 6,5–7. Vazono dugne prieš persodinant augalą beriamas drenažas.
Kadangi eukaliptai labai greitai auga, retkarčiais reikia nugnybti ar sekatoriumi nukirpti jų ūglių viršūnėles. Medžius, augančius oranžerijose, patartina kiekvienų metų pavasarį apgenėti.
Žiemą eukaliptai pastatomi patalpoje, kur laikosi 7–12ºC temperatūra, ir taupiau laistomi.
Eukaliptai neatsparūs lapų sidabraligei – grybinei ligai, kurios požymis yra sidabro spalvos apnašos ant lapų. Su šia liga kovojama apipurškiant augalus grybus naikinančiais preparatais. Eukaliptų aliejus
Eukaliptų lapuose yra gana daug eterinių aliejų, pasižyminčių gydomosiomis sąvybėmis. Tai puiki stipriai veikianti antibakterinė ir kosulį lengvinanti priemonė. Kosmetiniais ir gydomaisiais tikslais eukaliptų eterinis aliejus išgaunamas vykstant distiliacijos procesui.
Šiame eteriniame aliejuje yra apie 80 proc. Cineolio, dar vadinamo eukaliptoliu, rauginių medžiagų, sakų, organinių rūgščių ir flavanoidų. Farmacijos pramonėje kaip žaliava naudojami tik rutulinio ar pilkojo eukalipto (E. cinerea) lapai.
Eterinis eukaliptų aliejus yra įvairių pastilių nuo kosulio sudedamoji dalis, taip pat jis naudojamas inhaliacijoms, vonioms, kojų vonelėms ir gerklės skalavimo procedūroms, naudojamas masažuojant – mažina reumato skausmus. Juo taip pat tepama krūtinės ląsta, dezinfekuojama oda, gryninamas patalpų oras.
Šis eterinis aliejus taip pat naudojamas ir kosmetikoje, jis yra viena sudedamųjų kvepalų ar dantų pastų dalis. Maudynės vandenyje, kuriame yra ištirpinta jūros druskos su eukalipto eterinių aliejumi, veikia tonizuojamai ir gaivinamai. Taip pat visiems žinomi eukalipto skonio saldainiai ir kramtomoji guma.