Savo numonę apie naująją Vilniaus architektūrą galite pareikšti DELFI ir "Atgimimo" surengtame konkurse.
“Vilnius pasiekė dugną“
„Tai kurčias, bukas, savimi patenkintas pastatas. Taip Vilnius pasiekė patį dugną ir labai norėtųsi, kad Vilniaus architektūra žemiau nenukristų“ ,- savo nuomonę apie „Novotel“ viešbučio architektūrą išreiškė architektas Aurys Karalius. Anot pašnekovo, tai pastatas, visiškai neturintis klausos, nereaguojantis į aplinką, į aplinkos mastelį, erdves, formų komponavimą.
Pasak architekto A. Karaliaus, Gedimino prospekte išdygęs „Novotel“ viešbutis architektūriniu požiūriu turi visą, ką blogiausia gali turėti pastatas. Taip labai primityviai demonstruojami pinigai ir turtas. Pačiame Vilniaus centre esantis statinys, anot A. Karaliaus, yra labai blogų proporcijų, prastos, neprofesionalios, mėgėjiškos architektūros.
Tai, kas dabar vyksta sostinėje, yra ne urbanistinė architektūrinė plėtra, o nekilnojamojo turto vystymas. Kol į miestą bus žiūrima, kaip į nekilnojamojo turto objektą, tol matysime tokius architektūrinius „šedevrus“. „Tai labai lėkštas, labai suprimityvintas požiūris į miestą ir geriausias to pavyzdys yra „Novotel“ ,- teigė architektas.
Pasak architekto A. Karaliaus, žmonėms, kuriantiems tokius pastatus, natūraliai turėtų būti gėda, tačiau “ir tarp architektų yra tokių, kurie dėvi tinklines kojines ir gali atlikti bet kurią kliento pozą, jo mėgstamu būdu patenkinti finansines aistras” ,- kalbėdamas metaforomis juokavo pašnekovas.
Komplimentai išskirtiniams pastatams
Jasinskio gatvėje esantį biurų pastatą “Victoria” ir Konstitucijos prospekte, šalia “Europos” prekybos centro, esantį biurų pastatą architektas A. Karalius išskyrė kaip du iš tiesų įspūdingus ir vertus komplimentų naujosios architektūros reprezentatorius.
„Puikus, aiškus architektūrinis sprendimas, gerai įvaldyta forma, geros proporcijos, tinkamai parinktos medžiagos“ ,- „Victoria“ pastatui pagyrų negailėjo A. Karalius.
Architekto Audriaus Ambrazo suprojektuotą „Europos bokštu“ vadinamą biurų pastatą architektas A. Karalius įvardijo kaip iš tiesų europinio lygio statinį. Modernusis bokštas pateko tarp 15 geriausių Europos daugiaaukščių pastatų, Frankfurto architektūros muziejaus surengtame tarptautiniame konkurse. Šis statinys minimas ne viename prestižiniame tarptautiniame konkurse, kaip vienas geriausių Europos architektūrinių objektų.
“Pasaulyje taip nedaroma“
Daugybė įvairių instancijų, koordinuojančių architektūrinių sprendimų realizavimą, ir atitinkamo pobūdžio įstatymų gausėjimas Lietuvoje nelemia kokybės, pasak A. Karaliaus, nuo to procesas tampa vis sudėtingesnis ir klampesnis visiems, „tik ne tiems, kurie turi atskirą takelį“. Pašnekovo manymu, vienas iš būdų išspręsti šią problemą – tai atkreipti visuomenės dėmesį ir kuo daugiau apie tai kalbėti, kad tiek statantieji, tiek gyvenantys sostinėje atkreiptų dėmesį į bjaurojamą miesto veidą.
Gal sureaguos ir tie, kurie į tuos pastatus investavo po 20 milijonų, kai išgirs, kad tokie „pastatai tėra kvailas, bukas namas“. „Pasaulyje taip nedaroma! Stengiamasi samdyti arba pačius geriausius architektus, arba tikrintis, konsultuotis” ,- sakė architektas.
„Mindaugo tiltas atspindi karaliaus Mindaugo laikus, bet jis visai neatitinka to, kas dabar statoma pasaulyje“ ,- juokaudamas sakė A. Karalius. Pats sumanymas yra gražus, bet, pasak architekto, viskas šiek tiek per stora. Tiltus projektuojantiems specialistams A. Karalius siūlė pasidomėti dabartinėmis tendencijomis.
Kitus, DELFI ir “Atgimimo” konkurse pristatomus pastatus, architektas įvardijo kaip „vidutiniokus“.