Beveik kiekviename miestelyje, kuriame yra kokia nors švietimo įstaiga, esama ir Mokyklos gatvės. Šiaurės Lietuvoje daugelyje miestų bei miestelių esama ir Sėlių gatvės. Tiesa, Nalšios žemėje, kurios spėjamoje teritorijoje dabar driekiasi Švenčionių ir Utenos rajonai, šis pavadinimas nėra suteiktas nė vienai gatvei.
Aukštaitijos sostine vadinamame Panevėžyje – gatvių pavadinimai itin margi. Net du Aguonų skersgatviai, Amerikos, Radijo gatvės. Kiek keistokai šiais laikais skamba gatvei suteiktas Kosmonautų vardas.
Panašių su sovietmečiu sietinų pavadinimų Aukštaitijoje esama ir daugiau. Bet beveik pačiame miesto centre įstrigusia Kolūkiečių gatve, prabėgus 19 metų po šalies Nepriklausomybės atkūrimo, gali „didžiuotis“ tik Panevėžys.
Žvelgiant į dangų
Gana populiarūs Aukštaitijoje ir gatvių pavadinimai, kuriuos galima sugalvoti žvelgiant į dangaus begalybę. Mėnulio gatvę rasite išėję pasivaikščioti po Panevėžį, Rokiškį, Panevėžio rajono Maskvytiškių gyvenvietę. Akis į dangų pakelti primins Žvaigždžių gatvė tame pačiame Panevėžyje ar Vaškų kaime Pasvalio rajone.
Tai, jog aukštaičiai – tikri svajokliai, liudija ir ne tokia jau reta regione Kosmonautų gatvė. Tokia yra Panevėžyje, Anykščiuose, Anykščių rajono Kurklių kaime, Švenčionėliuose (Švenčionių r.), Rokiškio rajono Juodupės gyvenvietėje, Vabalninke (Biržų r.), Pasvalyje, Ukmergėje.
O štai Pasvalio rajono Pušaloto miestelyje yra gatvė, kuriai suteiktas pirmojo į dangaus platybes beveik pakilusio žmogaus – J. Gagarino – vardas. Pušaloto seniūno pavaduotoja Stasė Kavaliauskienė tame neįžvelgia nieko keisto.
„O ką? Visai graži pavardė. Ir pasiekimai žmogaus gražūs. Gal dabar ir keistai skamba toks pavadinimas, bet šios gatvės gyventojams taip neatrodo. Nepriklausomybės pradžioje, kuomet buvo keičiami daugelio gatvių pavadinimai, vietoj J. Gagarino pušalotiškiams siūlėme Vytauto vardą. Tačiau tos gatvės gyventojai su siūlymu kategoriškai nesutiko, taip ir liko“, – pasakojo Pušaloto seniūno pavaduotoja S. Kavaliauskienė.
Kas nutiko gruodžio 17-ąją?
Keletas Aukštaitijos miestų ir miestelių gatvių yra pavadinti Lietuvai svarbių įvykių datomis. Vasario 16-osios pavadinimą galima rasti Panevėžyje, Ignalinoje, Molėtuose ir dar keliuose miestuose. Kovo 11-osios garbei Aukštaitijoje pavadintos tik dvi gatvės – Utenoje ir Pasvalio rajono Pumpėnų gyvenvietėje.
Anykščių rajono Kavarsko miestelis gali didžiuotis ir Gegužės 1-osios gatve. Kitos tokios daugiau regione nėra.
Įdomiausia data – gruodžio 17-oji, kurios garbei pavadinta gatvė yra Ukmergėje. Ukmergės rajono savivaldybės atstovė spaudai Dalia Ivaškevičienė, paklausta apie šios datos reikšmę, kiek suabejojusi patvirtino, jog ji susijusi su prieškarinės Lietuvos Prezidento Antano Smetonos asmeniu. Būtent gruodžio 17–ąją prieš 83 metus šalyje buvo įvykdytas ir dabar gana prieštaringai vertinamas perversmas, po kurio jaunos valstybės prezidentu tapo A. Smetona. Jis ukmergiškiams – ypatinga asmenybė, mat yra gimęs šiame rajone.
Vabalninke – Paryžiaus gatvė
Nemažai gatvių Aukštaitijos miesteliuose pavadinta ir kitų miestų, miestelių bei kaimų vardais. Gatvėms suteikti didesniųjų miestų pavadinimai dažniausiai reiškia kryptį link jų. Jei Ignalinoje, Švenčionyse, Švenčionėliuose ar kitame mieste atsidursi Vilniaus gatvėje, gali neabejoti, jog ji ir veda sostinės link. Tačiau esama ir išimčių. Pavyzdžiui, kur link veda Paryžiaus gatvė Biržų rajono Vabalninko miestelyje, pasakyti sudėtinga.
Taip pat Aukštaitijos miesteliuose esama nemažai gatvių pavadinimų, kurie žymi mažyčių, dažnai jau ir išnykusių kaimų kaimynystę. Pasvalio rajono Vaškų gyvenvietėje tokiu būdu įamžintas Šaipių, Ukmergėje – Nuotekų kaimo pavadinimas.
Yra ir tokių pavadinimų, kurie saugo sovietmečio palikimą. Nors pernelyg tie pavadinimai ausies nerėžia ir šiais laikais, tačiau akivaizdu, kad, tarkim, Visagine esančios Festivalio, Partizanų, Veteranų ar Tarybų gatvės taip pavadintos tikrai ne pastaraisiais metais.
28 tūkst. gyventojų turinčiame Visagino mieste – tik 15 gatvių. Greičiausiai taip yra dėl to, jog jauniausioje šalies gyvenvietėje absoliučiai visi gyvenamieji namai – daugiabučiai.
Į Ukmergę – mokytis biologijos
Atsivertus Ukmergės miesto gatvių pavadinimų sąrašą į akis krenta augalų pavadinimų gausa. Iš viso įvairiausių medžių, žolių, gėlių ar krūmų vardai šiame mieste suteikti net 72 gatvėms. Yra čia Agrastų, Asiūklių, Blindžių, Čiobrelių, Kardelių, Mairūnų, Motiejukų, Šalpusnių, Šalavijų, Šermukšnių, Vėdrynų, Vikių, Viržių ir begalė kitokių biologijos vadovėliuose aptinkamų pavadinimų.
Pasak Ukmergės savivaldybės atstovės spaudai D. Ivaškevičienės, beveik visi jie atsirado po 1990 metų. „Taip Ukmergėje pakeitėme Karlo Markso ir kitų socializmo kūrėjų sugalvotas ideologines sąvokas, kuriomis gatvės buvo vadinamos ne tik mūsų mieste“, – sakė D. Ivaškevičienė.
Beje, mokytis biologijos galima nuvykus ir į kelias mažesnes Ukmergės rajono gyvenvietes. Beveik visos Antakalnio I gyvenvietės gatvės pavadintos paukščių – Gandrų, Genių, Pelėdų, Putpelių, Žvirblių ir panašiais vardais. Jogvilų gyvenvietėje visas gatves puošia grybų pavadinimai. Jose gyvenantiems žmonėms tie pavadinimai nekliūva. Pasak D. Ivaškevičienės, vienokie ar kitokie gatvių pavadinimai visada suteikiami tik atsižvelgus į jose gyvenančių žmonių pageidavimus. O jūs ar norėtumėte gyventi Baltikų, Baravykų, Briedžiukų, Kazlėkų, Kelmučių, Paąžuolių ar Ūmėdžių gatvėje?