Radinys neradioaktyvus. Ekspertams pavyko perskaityti sugadintus kasetės numerius. Pagal juos nustatyta, kad tai vienuolika metų ieškota pagrindinė kasetės dalis.

Per aštuonerius metus Vilniuje, Kaune, Utenos ir Ignalinos rajonuose prokurorams pavyko rasti beveik šimtą kilogramų iš kasetės išimtų urano tablečių.

Anot LNK, fizikos instituto laboratorijoje nustatyta, kad įvairiose šalies vietose rastos urano tabletės iš tos pačios kasetės. Bylą tiriančių pareigūnų laukė sunkiausias etapas - įrodyti, kad šis uranas tikrai išimtas iš kasetės, kuri pavogta iš atominės elektrinės. Tokią ekspertizę buvo galima atlikti Vokietijoje, nes tik tos šalies specialistai turi reikalingą įrangą.

Tyrimai būtų kainavę keliasdešimt tūkstančių litų. Suradus kasetę, tyrimų Vokietijoje nereikės.

Dabar ieškoma dar penkiolikos kilogramų urano tablečių, dingusių iš pavogtos kasetės.

Prieš 11 metų pavogtoji 7 metrų ilgio ir 270 kg svorio kuro kasetė buvo slapta išvežta iš elektrinės, pritvirtinus ją po budinčio autobuso dugnu, dėl vagystės susitarus reaktorių cecho ir apsaugos darbuotojams.

RBMK tipo reaktoriuose, kurie įrengti IAE, naudojamos branduolinio kuro tabletės, kurių sudėtyje yra 2 proc. radioaktyvaus urano-235.

Praėjus dvejiems metams po vagystės, buvo aptikti pirmieji 8 kilogramai urano tablečių. Jas realizuoti bandė metalo prekeiviai iš Kauno.

1997 metais sulaikius vieną iš vagystės organizatorių, buvusį IAE apsaugos bataliono būrininką Ramūną Mačerauską (gim. 1969 m.), buvo rastas dviejose slaptavietėse paslėptas uranas. Radioaktyvusis kuras buvo išslapstytas Visagine, Kaune, Vilniuje prie Žaliųjų ežerų ir Utenos rajone.

Iš viso per dešimt metų rasta daugiau kaip 80 kg pavogtojo branduolinio kuro.

Tikimasi, kad bus rastos visos iš IAE pavogtoje branduolinio kuro kasetėje buvusios 11,5 mm skersmens ir 15 mm aukščio urano dioksido tabletės.

Pasak spaudos, 40 tūkst. JAV dolerių vertės branduolinio kuro kasetę iš IAE pavogę jėgainės darbuotojai negavo didelio pelno. Jie uždirbo metalo supirktuvėse pardavę spalvotąjį kasetės metalą. Vagišiai bandė realizuoti ir uraną, tačiau pirkėjai kaskart buvo Valstybės saugumo departamento pareigūnai.

Prieš kelerius metus buvo nustatyti ir nuteisti visi prisidėjusieji prie urano vagystės. Dauguma, įvertinus tai, kad jie nurodė vietas, kur paslėpta radioaktyvi medžiaga, negavo realios laisvės atėmimo bausmės. Už grotų atsidūrė tik Vladas Navickas, dirbės autobuso, kuriuo iš IAE išvežta kasetė, vairuotoju. Jis jau atliko savo bausmę.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės