Vieni tėvai pasakoja patys norintys užsitikrinti vietą nunešdami „vokelį“, kiti tikina pajutę netiesioginį spaudimą susimokėti. Tuo tarpu darželių atstovai tikina besidžiaugiantys naująja tvarka, kuri juos apsaugos nuo nepatekusių vaikų tėvų smurto.

Per 600 vaikų užregistruota į du ir daugiau darželių

Anot Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus Gintaro Petronio naujoji sistema leis aiškiau žinoti, kiek laisvų vietų yra darželiuose. Nors bus galima nurodyti penkis pageidaujamus darželius, vaikui patekus į vieną darželį, kiti variantai automatiškai bus anuliuoti.

„Nustatėme, kad šiuo metu dubliuojasi per 600 vaikų. Dalis jų pateko į kelis darželius. Labiausiai nustebino tai, kad kai kurie tėvai klausiami net nenorėjo pasakyti, į kurį darželį ves vaiką. Esą dar neišsirinko. Kaip galima dar būti neišsirinkus, kai kiti žmonės laukia eilėje? Jau birželio mėnesį tėvai turėjo patvirtinti, kad jų vaikas tikrai lankys konkretų darželį, tačiau buvo tokių gudročių, kurie tai patvirtino net keturiose įstaigose. Gal tėvai bijo, kad kažkas nutiks ir jie visai liks be nieko. Suprantu, kad iki šiol maišaties buvo, tačiau dabar sistema bus skaidresnė“, - tikino tarnautojas.

Pašnekovo teigimu, iki birželio 1 d. Vilniaus darželiuose buvo 100 laisvų vietų, tačiau bent keliais šimtais jų turėtų būti daugiau.

Anot jo, sistema iš darželių visiškai atima galimybę priiminėti vaikus tiesiogiai. Prašymai bus pateikiami tik savivaldybėje. Netrukus bus įdiegta ir elektroninė prašymo pateikimo versija. Tie prašymai, kurie jau buvo parašyti darželiuose, į sistemą suvesti – tėvams nereikia jų perrašyti.

„Darželių vadovai patenkinti naująja tvarka. Jie dėkoja, kad nuimsime nuo jų šį baisų darbą. Žinoma, tėvai kalba apie dovanėles, man irgi apie tai pasakoma, bet kai prašai pateikti faktus, niekas jokių faktų nepateikia. Tuo tarpu vadovai yra gąsdinami net fiziniu susidorojimu, jei vaikas negali pakliūti į darželį. Dabar nebebus ką spausti, nes sistema pati pastato vaiką į eilę. Prašymus priiminėsime ištisus metus – tėvai galės matyti laisvas vietas. Žinoma, įvedus naująją sistemą darželių nepadaugės. Laisvų vietų vis tiek trūks. Darome, ką galime. Per šiuos kalendorinius metus papildomai 300 vaikų bus priimti – steigiame 15 grupių. Kitais metais, tikimės, atsiras naujas darželis šalia Perkūnkiemio. Be to, matome, kad pastaruoju metu labai krito gimstamumas. Jis pasiekė 2007 m. lygį. Sunkiausi buvo 2009-2010 metai, kai labai padidėjo darželių poreikis“, - aiškino G. Petronis.

Socialiai remtinas vaikas gali būti atvežamas ir su prabangiu džipu

DELFI kalbinta vilnietė Vitalija pasakojo, kad dalis tėvų nelabai tiki, kad bus pažabota korupcija. Kiti suskubo susitvarkyti reikalus dar iki jos įsigaliojimo. „Viena pažįstama šeima šeima, susižinojusi, kad darželio, į kurį jie nori pakliūti, direktorė ima kyšius, nunešė 1000 litų. Vokelis buvo grąžintas aiškiai parodant, kad tai per menki pinigai už tokią „paslaugą“. Jiems nebuvo pasakyta tiksli suma, bet, mano žiniomis, kai kur vadinamosios „stavkės“ siekia ir 2000 litų“, - pasakojo moteris.

Anot jos, tėvai dažnai susimąsto apie pinigus ir todėl, kad eilės juda labai keistu būdu – vos gimęs užrašytas vaikas, atėjus laikui eiti į darželį, atsiduria daug toliau nei prieš dvejus metus.

Anot G. Petronio, nuo šiol eilės turėtų judėti tvarkingiau, kadangi šiemet panaikinta pirmumo teisė pateikti į darželį socialiai remtinų tėvų vaikams. „Labai dažnai matėsi piktnaudžiavimas. Atveža vaiką su prabangiu džipu, kailiniai tokie, kokius matai pirmą ir paskutinį kartą, o pasirodo, kad tai socialiai remtinas žmogus. Mat užtekdavo atnešti pažymą, kad esi socialiai remtinas, ir vaikas patekdavo į darželį. Tuo tarpu vaikai iš šeimų, mokančių valstybei mokesčius, būdavo nustumiami toliau“, - pasakojo pašnekovas.

Pirmumo teisė bus suteikiama vaikams iš šeimų, kuriose auga 3 ir daugiau vaikų, taip pat vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų, ar kurių vienas iš tėvų turi ne daugiau kaip 40 proc. darbingumo lygio. Pirmumo teisę turės vaikai, kurių brolis ar sesuo lanko tą pačią įstaigą bei įstaigos darbuotojų vaikai. Pirmumo teisė suteikiama tik tuo atveju, jeigu vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra teritorijoje, kuriai priskirtas darželis.

Grasino susprogdinti darželį

Vilniaus lopšelio-darželio „Žirmūnėliai“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Grigaliūnienė DELFI patikino, kad jos įstaigos administracija labai daug tikisi iš naujosios tvarkos.

„Esame perpildyti, daug norinčiųjų pas mus patekti, todėl labai viliamės, kad nauja tvarka mums pagelbės. Mums tekdavo labai daug bendrauti su tėvais, kurių vaikai nepateko į darželį, o paslauga, suprantama, jiems reikalinga. Kartais net eilės prie durų susidarydavo. Pavyzdžiui, šiemet mes priimame 61 vaiką, o iš viso eilėje – per 300.

Kol kas dar pereinamasis laikotarpis, bet jau dabar matome, kurie vaikai dubliuojasi – užrašyti į kelis darželius. Aiškinamės, kur jie eis, kad kitiems vietos atsilaisvintų. Iki šiol būdavo, kad birželio mėnesį žmonės patvirtina, kad tikrai ateis, liepą iškabiname sąrašus, o rugpjūčio mėnesį vėl reikia ieškoti persigalvojusiųjų. O juk kai kuriems žmonėms labai svarbu iš anksto žinoti, o ne prieš pat rugsėjį, ar jų vaikas pateko į darželį, kad galėtų planuoti“, - svarstė pašnekovė.

Paklausta, ką mananti apie kalbas, kad darželiai už vaiko priėmimą ima didelius kyšius, R. Grigaliūnienė teigė taip pat sulaukianti vokelius įbrukti norinčių tėvų, tačiau jų įstaigoje kyšiai griežtai neimami.

„Ar ima kyšius kitur, negaliu komentuoti. Pas mus taip pat būna tokių bandymų. Nutinka net kuriozinių situacijų, kai per koridorių žmogų tenka vytis, nes jis, numetęs vokelį, bėga lauk. Žmonės iš tiesų tiki, kad pinigai gali padėti. Tačiau kai vaikas nepapuola, pasitaiko ir tokių atvejų, kai tėvai skandalą sukelia. Jau ir šiemet mus susprogdinti grasino. Kartais jaučiamės tikrai nejaukiai. Labai tikimės, kad įsigaliojus naujajai tvarkai viso to išvengsime. Kita vertus, dabar žmonės plūstasi, kad savivaldybėje yra korupcija ir informatikai elektroninę sistemą „pastumdo“, - pasakojo darželio atstovė.

Pašnekovė linkusi pritarti panaikintai pirmumo teisei socialiniais remtinoms šeimoms, tačiau pasvarstė, kad pirmumo teisės reikėtų tiesiog visiems mažas pajamas gaunantiems žmonėms.

„Atvejų, kad piktnaudžiautų socialiai remtinų asmenų statusu, pas mus nebuvo. Tačiau egzistuoja moralinis piktnaudžiavimas. Viena situacija, kai kai abu tėvai dirba, bet jų pajamos mažos, todėl jie yra socialiai remtini. Tačiau kai vienas asmuo ar ne abu nedirba, neužsiima vaiku, atiduoda į darželį, o patys stovi prieš mūsų langus balkone ir rūko, tai nėra labai teisinga. Juk yra daug šeimų, kurios priverstos samdyti auklę ir jai atiduoda visą vieno žmogaus algą ar net daugiau. Aš suprantu, kad vaikui iš socialiai remtinos šeimos reikia pavalgyti – nemokamas maitinimas jiems didelė paspirtis, tačiau šį klausimą gal būtų galima kažkaip kitaip išspręsti, pavyzdžiui, pasiimant pietus iš vienkartiniuose induose ar dar kažkaip kitaip“, - svarstė R. Grigaliūnienė.

Pirmumo teisė pagal gyvenamąją vietą galios daugiau darželių

Nuo kitų metų taip pat bus praplėstas darželių, į kuriuos gali pretenduoti šeima, tinklas. Iki šiol pirmumo teisė pagal gyvenamąją vietą galiojo dažniausiai viename-dviejuose konkrečiam adresui priskirtuose darželiuose. Pagal naująją tvarką pirmumas pagal deklaruotą gyvenamąją vietą galios daugelyje mikrorajono darželių. Pavyzdžiui, anksčiau visi, deklaravę gyvenamąją vietą Gabijos gatvėje, galėjo pirmumo teise pasinaudoti tik lopšeliuose-darželiuose „Gabijėlė“ (lietuvių kalba) bei „Vėjelis“ (lietuvių, lenkų ir rusų kalbos). Kitais metais Pašilaičiuose esančios Gabijos gatvės gyventojams pirmumo teisė galios dar 7 Pašilaičiuose ir Viršuliškėse įsikūrusiuose darželiuose.

Naujas teritorinis priskyrimas įsigalioja nuo šių metų rugsėjo 1 dienos, tad šiuo metu formuojamoms ir rugsėjo 1 d. pradėsiančioms veikti grupėms šis priskyrimas negalios.

Rugpjūčio 10 d. bus paskelbtos laisvos vietos naujai formuojamose grupėse ir bus galima pateikti prašymą į šias vietas.

Prašymai į kiekvienų metų rugsėjį formuojamas grupes priimami nuo tų metų sausio 1 iki birželio 1 dienos. Pavyzdžiui, jeigu tėvai nori, kad vaikas darželį pradėtų lankyti 2013 metų rugsėjį, jie prašymą galės pateikti nuo 2013 metų sausio iki birželio. Į laisvas vietas prašymai priimami nuolat.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (167)