Politikai ketvirtadienį po pateikimo patvirtino Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, tačiau tam, kad jos įsigaliotų, Seime bus dar du kartus balsuojama.

Šiuo metu moterys į pensiją išeina sulaukusios 60-ies, o vyrai – 62,5 metų.

Pedagogo profesija – išskirtinė

Teisės akto pataisas Seimo posėdžių salėje pristačiusi „darbietė“ V. Baltraitienė kolegoms aiškino, jog mokytojo darbas yra itin įtemptas, o jo svarba didžiulė, nes „kiekvieną žmogų, statybininką, inžinierių ir kiekvieną darbuotoją išugdo šeima ir mokykla“.

„Manau, tiek pat, kiek nuo šeimos, priklauso ir nuo pedagogo, kuris dirba mokykloje. Pagaliau, kokį išugdo jauną žmogų ir kokią jis sukuria šeimą, priklauso nuo to mokytojo, kuris dirba mokykloje. Todėl manau, kad mokytojo profesija yra išskirtinė iš visų profesijų ir darbo krūvis yra sudėtingesnis nei visų kitų“, - posėdyje kalbėjo politikė.

Ji taip pat sakė, kad net ir pailginus pensinį amžių iki 65 metų, pedagogo profesija turi likti išskirtinė. Politikė nesutiko su kai kurių Seimo narių svarstymu, jog ilgai mokyklose dirbusių mokytojų dalią būtų galima palengvinti sumažinus darbo krūvį.

„Kodėl jūs pasirinkote šitą variantą? Dar praėjusioje kadencijos komitete mes svarstėme, gavome duomenis, kad, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse ir daugumoje kitų yra taikomas kitoks principas: tai yra mokytojui, išdirbusiam 15 metų, yra mažinamas krūvis, o paliekamas toks pat atlyginimas. O jūs pasirinkote šitą sistemą?“, - klausė socialdemokratas Edvardas Žakaris.

„Dėl krūvio mažinimo, tai jeigu pas mus atlyginimai būtų tokie, kaip Skandinavijoje, tai taip, aš sutikčiau, ir dirbantys iš to gali pragyventi, iš tų pajamų. Bet, deja, mūsų atlyginimai ne tik mokykloje, bet visų, labai skiriasi, todėl aš siūlau eiti prie šio modelio“, - atsakė V. Baltraitienė, veikiausiai neišgirdusi kolegos teiginio, kad krūvis galėtų būti mažinamas neapkarpant atlyginimo.

Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas sako, jog siekis iš visos visuomenės išskirti mokytojus, gali iššaukti kitų profesinių grupių varžybas bei norus anksčiau išeiti į pensiją. Šiuo metu anksčiau į pensiją gali išeiti statutiniai pareigūnai – policininkai ir panašiai.

Kas antras-trečias mokytojas turi psichinių problemų?

Pasak V. Baltraitienės, pedagogai, skirtingai nei statutiniai pareigūnai, neturi jokių socialinių garantijų, išskyrus ilgesnes atostogas. Tačiau to, esą nepakanka.

„Nėra oficialios statistikos, bet, kaip patys pedagogai teigia, kiek yra besigydančių nervų ligas ir kiek yra paveikta mokytojų psichika. Įsivaizduokit, kai reikia šiais laikais dirbti su vaikais ir su trisdešimties vaikų klase“, - pritarti teisės akto pataisai kolegas agitavo V. Baltraitienė.

Darbo partijos atstovei pritarė ir socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji sakė, kad apklausos rodo, jog ir patys mokiniai nurodo, kad jiems daug palankiau dirbti su jaunesnio amžiaus mokytojais. „Kai buvo paklausta, kokio amžiaus pedagogas yra dar priimtinas moksleiviams, tai buvo pasakyta – iki 40 metų“, - kalbėjo politikė.

B. Vėsaitė taip pat paklausė, ar teisės akto projekto pristatytojai žinoma informacija ir statistika iš psichinės sveikatos centrų, kiek mokytojų po trisdešimties metų darbo su šiuolaikiniais vaikais tampa nepakaltinami.

„Aš noriu pasakyti, kad tai yra slapta informacija ir, aš manau, kad jokia statistika viešai nėra skelbiama. Oficialios statistikos nežinau, aš žinau oficialią, kad beveik kas antras-trečias pedagogas turi tų problemų. Ir tai yra visiškai suprantama ir paaiškinama“, - į klausimą atsakė V. Baltraitienė.

Išleisti mokytojus anksčiau į pensiją buvo siūloma ir dabartinės Vyriausybės programoje. Tačiau ministrų kabinetas buvo pasišovęs į pensiją mokytojus išleisti mokykloje atidirbus 25 metus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)