Tokiai iniciatyvai nepritaria švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius bei Prezidentūra, tam priešinasi ir studentų atstovai, tikinantys, kad Konstitucija nemokamą mokslą laiduoja „gerai besimokantiems piliečiams“.

Seimui pateiktose Karo prievolės įstatymo pataisose numatyta, kad pareigą tėvynei savanoriškai atlikusiam studentui gali būti kompensuota dalis studijų kainos, į aukštąją mokyklą stojantis vidurinės mokyklos absolventas galės gauti papildomą balą. Numatoma, kad praėjus bazinius karinius mokymus galėtų būti kompensuojama maždaug 3000 litų studijų kainos.

Prieštarauja G.Steponavičius ir Prezidentūra

Įstatymo projektą svarstant Vyriausybėje, siūlymui nepritarė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Tai, ministro nuomone, iškreiptų bendrą priėmimo į aukštąsias sistemą.

Prieš tokią iniciatyvą pasisako ir prezidentės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė. Pasak V. Būdienės, nemokamos studijos skiriamos už gerus mokymosi rezultatus, o Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymai iškraipytų stojimo sistemą.

Kita vertus, mano ji, KAM galėtų savo iniciatyva skatinti kariniuose mokymuose dalyvavusius studentus. Tačiau tai, sako V. Būdienė, turėtų būti daroma iš KAM, o ne bendro studijų biudžeto.

Papiktino studentus

Iniciatyva stojant į aukštąją skirti papildomų balų už dalyvavimą baziniuose kariniuose mokymuose papiktino ir Lietuvos studentų sąjungą (LSS).

„Siūlymas iškreipia pagrindinius aukštojo mokslo pertvarkos tikslus bei uždavinius. Nemokamos studijos yra skirtos gabiausiems ir gerai besimokantiems. Šiame įstatyme aukštasis mokslas tampa savotišku medaliu už privalomąją karo tarnybą“, - DELFI sakė LSS prezidentas Dainius Dikšaitis.

D.Dikšaičio nuomone, šis įstatymo pakeitimo projektas galimai prieštarauja Konstitucijai, kurioje teigiama, kad „gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas“.

Prilygina sportininkams ir olimpiadininkams

„Ne visai studentai teisūs – papildomi balai skiriami sportininkams, gerai pasirodžiusiems olimpiadose. Tai, manau, ir bazinį karinį mokymą praėjusius jaunuolius už pareigos atlikimą būtų galima paskatinti“, - trečiadienį žurnalistams sakė R. Juknevičienė.

Visgi ministrė mano atrasianti bendrą kalbą ir su studentais, ir su Švietimo ir mokslo ministerija.

KAM tenkintų Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pasiūlytas kompromisinis variantas, kai papildomą balą galėtų nusistatyti kiekviena aukštoji mokykla.

D.Dikšaičio teigimu, KAM įstatymo projekto įsigaliojimas taip pat pažeistų žmogaus teisių ir lyčių lygybės principus. „Neįgalieji, pagal siūlomą įstatymo versiją, negali atlikti karinės tarnybos. Tokiu būdu jiems, skirtingai nei specialiųjų poreikių neturintiesiems, atimama galimybė pagal šį įstatymą pretenduoti į nemokamą aukštąjį mokslą“, - sako D. Dikšaitis.

Tačiau, D. Dikšaičio teigimu, LSS palaikytų idėją, kai pareigą tėvynei savanoriškai atlikusiam studentui galėtų būti kompensuota dalis studijų kainos.

Ar dalyvavusiems kariniuose mokymuose stojant į aukštąsias bus pridedamas papildomas balas, turės apsispręsti Seimas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją