LSP išdavimą organizuoja nacionalinės studentų atstovybių sąjungos – Lietuvos studentų sąjunga (LSS) ir Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS).
LSP praradęs studentas privalo spaudoje paskelbti apie pažymėjimo laikymą negaliojančiu bei sumokėti LSS ir LSAS nustatytą baudą. Bauda netaikoma, jeigu LSP buvo prarastas dėl nusikalstamos veikos ir studentas pateikia policijos išduotą dokumentą.
Iki šiol minėta bauda siekė 30 Lt, šįmet ją nuspręsta padidinti iki 60 Lt. Visi pamesti arba pavogti LSP yra keičiami į naujus LSP, už kurių pagaminimą reikia mokėti kaip už naujo LSP.
D.Dikšaitis: siekiame, kad studentai nesukčiautų
Baudas D. Dikšaitis laiko prevencine įmoka, galinčia apsaugoti nuo piktnaudžiavimo. Pasak D. Dikšaičio, tam dar reikės Švietimo ir mokslo ministerijos pritarimo.
„Planas ir susitarimas buvo toks, kad prevenciją reikėtų stiprinti ir kad žmonės nesukčiautų. (...) Studentai iš tiesų linkę šį dokumentą pasilaikyti vienam vasaros mėnesiui tam, kad galėtų naudotis transporto lengvatomis ilgiau nei LSP galioja. Dėl to studentams dažnai negaila susimokėti ir 30 Lt įmoką, nes transporto lengvatos atsiperka“, - aiškino D. Dikšaitis.
Jis neigė, kad didinamomis baudomis siekiama pasipinigauti. Esą nežinant, kiek bus surinkta už baudas, negali būti planuojamos net ilgalaikės investicijos. Pašnekovas sakė neturįs statistikos, kiek lėšų už baudas surinkta pernai, tačiau užsiminė, kad ši suma paprastai laviruoja tarp 50-100 tūkst. Lt per metus.
Padidinus baudas, už baudas LSS gaunamos pajamos irgi turėtų padvigubėti. D. Dikšaičio teigimu, šįmet daug surinktų pinigų tenka investuoti į naujos kartos LSP administravimą, pernai kurta unikali duomenų valdymo sistema.
Baudas padidino patys
LSAS prezidentė Ieva Dičmonaitė taip pat tvirtino, kad baudų didinimas – prevencinė priemonė. Baudomis esą siekiama užkirsti kelią studentų piktnaudžiavimui. Ji, priešingai nei D. Dikšaitis, sakė, kad dėl baudų didinimo jau nuspręsta.
Pasak jos, apie tai su ministerija kalbėta pasirašant kasmetinę LSP platinimo sutartį. Ministerija esą ir nusprendė, kad baudos dydis sutartyje neturi būti įtvirtintas.
LSAS prezidentė negalėjo pasakyti, kiek LSP buvo pernai pamesta ir kiek baudų už tai sumokėta. „Tokių studentų nėra ypatingai daug“, - sakė pašnekovė.
I. Dičmonaitė tikino, kad už baudas mokami pinigai grįžta studentams – stipendijų, konkursų ir kitu pavidalu jie už laimėjimus, pasiekimus atitinka studentams.
Su ŠMM žinia
Pasak B. Miškinienės, studentų atstovai perspėti įvertinti rizikas. ŠMM su studentų organizacijomis sudaro principinę sutartį dėl LSP gamybos. Sutartyje nėra aptariami baudų dydžiai.
Taigi pamesti pasą kur kas mažesnė bėda nei LSP - už paso praradimą ar tyčinį jo sugadinimą jokia bauda netaikoma.
LSP sukčių nebaudžia
Iki šiol išduodami LSP galiodavo iki rugsėjo 30 d., tad birželį studijas baigę studentai siekdavo LSP išlaikyti. LSP iki rugsėjo 30 d. galiodavo ir tiems studentams, kurių studijos trukdavo trumpiau nei įprasta. Tad jie nuolaidomis gali naudotis kad ir pusmetį po studijų baigimo.
Dalis studentų praneša apie dingusį LSP, sumoka baudą, tačiau esą pamestu pažymėjimu ir toliau naudojasi – tam nesudaroma kliūčių.
Pasak D. Dikšaičio, nuo šių metų ant LSP bus nurodomas skirtingas galiojimo terminas, nustatomas pagal studijų programos laikotarpį. LSS prezidentas tvirtino, kad patys transporto įmonių kontrolieriai nepakankamai akyli – jie nuolaidą taiko ir su jau pasibaigusio galiojimo LSP.
Už neteisėtą naudojimąsi LSP gresia administracinė atsakomybė. „Mes galime bendradarbiauti ir perduoti, pavyzdžiui, informaciją apie dokumentus, kurie neva prarasti. Ir jei kažkas nustatytų, kad šiuo neva prarastu dokumentu naudojosi, pavyzdžiui, autobusuose ar traukiniuose, tai toks žmogus galėtų turėti rimtų nemalonumų. Tačiau Lietuvoje nėra sistemos ir institucijos tarp savęs nesitaria, o vis dėlto turėtų tuo rūpintis, pažeidėjus fiksuoti ir traukti atsakomybėn“, - kalbėjo D. Dikšaitis.
Naujuosiuose LSP yra teorinė galimybė neutralizuoti mikroschemos e-bilietą – taip kontrolierius matytų, kad studento bilietas ir dokumentas negalioja. Tačiau kol kas tokia galimybė neįmanoma techniškai.