Po tokio atvejo viena lietuvaičio motina nuvyko į mokyklą aiškintis, tačiau ten jai buvo pasakyta: „nepykit, jie turi kalbėti angliškai, nes kitaip negalės integruotis“.
Išeiviai iš Lietuvos patiria vietinių vaikų diskriminaciją.
R. Šalaševičiūtės teigimu, tokios pat problemos kamuoja ir lietuvių vaikus Šiaurės Airijoje. Tačiau žmonės baimindamiesi atsisako skundus teikti raštu. Lietuvių bendruomenės Airijoje valdybos nariai kontrolierei teigė, kad padėtis čia nėra pati blogiausia - esą žymiai blogesnė vaikų padėtis Ispanijoje.
Kontrolierė sako, kad tai jau yra tapę sistema. Tokia pat sistema esą galiojanti ir suaugusiųjų tarpe, mat dažnas negali kalbėti lietuviškai darbe. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė taip pat išskyrė smurto Airijos lietuvių šeimose problemą. Anot jos, dažniausiai apie smurtą niekur nepranešama, jis vyksta bendruomenės viduje, dėl to kenčia vaikai. Ji pastebi, kad vaikams pramokus angliškai, atšąla vaikų santykiai su tėvais.
Tačiau R. Šalaševičiūtė pastebėjo, kad yra mokyklėlių, kur kaba lietuviškos vėliavos ir užrašas „Sveiki atvykę“, nors ten tesimoko vienas kitas lietuvis.
Keis airių požiūrį į lietuvius
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas R. Šalaševičūtės liudijimą pavadino tarptautiniu skandalu. Komitetas žada telkti atsakingas institucijas, ministerijas ir problemas kelti tarptautiniu lygiu.
R. Šalaševičiūtė DELFI sakė, kad teisiškai jokių veiksmų užsienio šalyje padaryti neįmanoma, tad pirmiausia nuspęsta lietuviškuose Airijos laikraščiuose spausdinti straipsnius, keliančius tėvų dvasią. Juose tėvai turėtų būti raginami kovoti už savo vaikus. Kontrolierė žada kreiptis į Airijos vaikų teisių gynėją.
Komiteto nariai kalbėjo, kad Lietuvai būtina airiams daugiau pristatyti savo kultūrą, meną, organizuoti sporto varžybas taip keičiant vietinių požiūrį į lietuvius. Kontrolierė pasakojo, kad kai Airijos mokykloje buvo parodytas spektaklis „Coliukė“, išaugo lietuvių vaikų autoritetas.
Kontrolierė pabrėžė, kad įspūdžiai iš Airijos – ne pavienių žmonių, o bendruomenės atstovų pasakojimas, tad problemos tikrai egzistuojančios.
Spėjama, kad Airijoje gyvena apie 20-30 tūkstančių lietuvių vaikų.
Tėvų pasirinkimas
„Kontrolierės pastabos teisingos, tačiau tai yra tėvų pasirinkimas: jie išvežė vaikus į Ispaniją, Airiją”, - sakė Tautinių mažumų ir išeivijos generalinio direktoriaus pavaduotoja Vida Bagdonavičienė.
Pasak jos, patekus į svetimkalbę mokyklą vaikams būna labai sunku integruotis, ruošiant pamokas jiems negali padėti tėvai, mat ir jie dažnai nemoka angliškai. V. Bagdonavičienė sako, kad airių sukurta sistema orientuota į kuo greitesnį vaiko integravimą į visuomenę, kad jis kuo greičiau pradėtų kalbėti tik angliškai.
Anot jos, vaikas sunkiai psichologiškai persilaužia, tačiau vėliau sparčiai pradeda kalbėti angliškai ir pamiršta lietuvių kalbą. V. Bagdonavičienė sako, kad 6 –iose savaitgalinėse lietuvių mokyklose Airijoje svarbiausia ne gramatika ir pamokos, o galimybė vaikams susitikti ir pabendrauti lietuviškai.