Žinios apie Lietuvą kamuojančią emigracijos problemą pasiekė ir salą, kur susibūrė viena didžiausių šių dienų išeivių iš mūsų šalies bendruomenė, o lietuviai yra antra pagal dydį atvykėlių iš Europos Sąjungos (ES) narių, ausis.

Forumo renginyje dalyvavo kelios dešimtys abiejų Airijos parlamento rūmų, įvairių partijų ir Europos Parlamento atstovai. Sesijoje buvo pakviestas dalyvauti su vizitu Dubline dvi dienas viešėjęs G. Kirkilas. Politikai Lietuvos premjerą klausimais atakavo apie porą valandų.

Sakydamas kalbą sesijos dalyviams, G. Kirkilas daugiausia dėmesio skyrė energetikos problemoms, būtinybei siekti nepriklausomybės nuo Rusijos žaliavos, ES laikytis vieningos išorinės energetikos politikos ir „kalbėti vienu balsu”, santykiams su Rusija taikyti tokias pat žaidimo taisykles, kaip ir santykiuose tarp bloko narių.

Bet šios premjero mintys, atspindinčios vieną iš dabartinėje Lietuvos politikoje dominuojančių temų, sesijos dalyvių dėmesio nesulaukė.

Jie kur kas aktyviau svečio klausinėjo apie tarptautinę misiją Irake, Turkijos stojimą į ES, Lietuvos gyventojų požiūrį į narystę Bendrijoje, sienų saugumą, kalbos problemas, bankų sistemą, infliaciją, kaip kovojama su antisemitizmu ir ksenofobija.

Tačiau bene labiausiai Airijos politikai domėjosi emigracijos sustabdymo ir išeivių parviliojimo strategijomis. Klausimų apie tai pažėrė beveik kiekvienas, kuriam buvo suteiktas žodis.

„Ką darote, kad emigrantai sugrįžtų?” – Vyriausybės vadovo tiesiai šviesiai klausė senatorė Ann Ormonde.

Airijos politikų teigimu, lietuvių dabar galima sutikti kone kiekviename mieste ar miestelyje. Gyventojų surašymo duomenimis, žaliojoje saloje gyveno 25 tūkst. lietuvių, tačiau teigiama, kad iš tiesų jų yra bent keturis kartus daugiau.

Imigrantai, kaip pažymėjo sesijos dalyviai, stipriai prisideda prie Airijos ekonomikos gerinimo.

Kartu su premjeru atvykusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevičiūtės teigimu, lietuvių dėka airiams pavyksta išlaikyti ir nemenką gimstamumą. „Viename renginyje jų ministras gyrėsi puikia demografine situacija. Atsakiau, kad nesunku ją išlaikyti, kai lietuvės vis gimdo vaikus”, - pirmadienį susitikusi su keliais Airijos lietuvių bendruomenės nariais, juokėsi V. Blinkevičiūtė.

Dėl puikaus socialinio aprūpinimo (pavyzdžiui, kūdikio susilaukusios mamos kelis mėnesius gauna 80 proc. atlyginimo dydžio išmoką, tačiau ne daugiau kaip 280 eurų per savaitę), atvykėlės iš Lietuvos dažnai susilaukia atžalų.

Buvo matyti, kad Airijos politikai neblogai išmano Lietuvos reikalus, tuo tarpu G. Kirkilas konkrečių atsakymų pateikė nedaug.

Jis pabrėžė, esą kai kurie emigrantai jau grįžta į Lietuvą, jiems esą atsiveria naujos galimybės. Per Rusijos krizę į užsienį daug ką išginė ekonominės priežastys, tačiau dabar situacija kur kas geresnė. Be to, G. Kirkilas džiaugėsi, kad išeiviai parsiveža naujų žinių.

Kalbėdamas apie emigrantų parviliojimo strategiją, Vyriausybės vadovas paminėjo tik tiek, kad žadama steigti informacijos centrus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją