Jungtinės Karalystės vairuotojų ir automobilių licencijavimo institucija (DVLA) pranešė, kad nuolat didėjantis užsienyje registruotų automobilių skaičius Britanijos gatvėse valstybei atneša 214 milijonų svarų nuostolių per metus dėl nesumokėtų kelių mokesčių.
Paskaičiuota, kad vienas iš 20 automobilių savininkų nėra sumokėjęs kelių mokesčių. DVLA nuomone, vengimas perregistruoti automobilius, o ypač vairuotojų iš Rytų Europos, net jei to reikalauja įstatymas, leidžia vairuotojams išsisukti nuo baudų, taikomų už kelių eismo taisyklių pažeidimus.
„35 tūkstančiai kasmet pavogtų automobilių numerių yra tik maža dalis visų „klonuotų” automobilių numerių”, – teigia dienraštis „The Daily Mail”, pabrėždamas, kad tokiu būdu nei DVLA, nei JK Transporto departamentas negali susekti, kurie automobiliai yra iš tiesų registruoti JK, o kurie – registruoti R.Europos šalyse, tačiau važinėjantys JK su pavogtais ar „klonuotais” numeriais.
DVLA pareigūnai, nuo 2007 m. lapkričio patruliuojantys visose D. Britanijos gatvėse, ieško neapdraustų bei mokesčių „nesumokėjusių“ automobilių.
Kas mėnesį sulaikoma apie 9000 tokių automobilių, kurie, kaip dažnai paaiškėja, taip pat neturi ir galiojančio techninės apžiūros talono. Manoma, kad per ateinančius metus šių neapdraustų automobilių skaičius sieks apie 100 tūkst., dvigubai viršydamas pernai metų duomenis.
DVLA, naudojanti specialios paskirties automobilius su automatine numerių nuskaitymo technologija, galinčia nuskaityti iki 10 tūkstančių automobilių numerių per dieną, tikrina visus be išimties automobilius, ypatingą dėmesį atkreipdama į policijos ir DVLA ieškomų automobilių sąrašą.
Sulaikytų automobilių savininkai privalo sumokėti 80 svarų baudą, pateikti galiojančius automobilio registracijos bei draudimo dokumentus bei sumokėti visus neapmokėtus kelių mokesčius. Neatsiimti automobiliai 7 po septynių dienų paprastai būna sunaikinami.
Mašiną dalimis ir į rūsį
Pasakoja lietuvis vairuotojas Rimas, susidūręs su DVLA biurokratija:
„Vieną dieną ant mašinos radau užklijuotą lipduką – įspėjimą, ryškiai geltonos spalvos, ant jo iš tolo švietė Lietuvos vėliava. Tekstas buvo toks: „Ši transporto priemonė naudojama visuomeniniame plente nesumokėjus mokesčių Didžiojoje Britanijoje. Jūs turite užsiregistruoti šią transporto priemonę ir sumokėti importuoto automobilio mokesčius artimiausioje Vairuotojų ir automobilių tikrinimo agentūroje (DVLA). Didžiojoje Britanijoje leidžiama registruoti transporto priemones su vairu ir dešinėje, ir kairėje pusėje. Nesant automobilio registracijos ir nesumokėjus mokesčių automobilis gali buti užblokuotas ir konfiskuotas.“
Šalia pridėta ir išsamesnė informacija atskirame lapelyje. Kaip tik pamačiau tuos žmonės, kurie už valytuvo vairo kišo įspėjimą, jie prisistatė kaip DVLA specialaus padalinio darbuotojai. Paklausiau, kur galėčiau rasti juos Stradforde (šiame rajone ir gyvenu), pasirodo tokio čia nėra. Centrinės būstinės koordinačių jie neturėjo. Pasiteiravau, kiek turiu laiko, kad galėčiau viską tinkamai susitvarkyti, buvo atsakyta – dvi savaites.
Kai pradėjau ieškoti, nuėjau kryžiaus kelius, nes lipduke nurodytas tik DVLA internetinis adresas. Skambinausi bene 10 nurodytų numerių, kiekvienas kalbėjo skirtingai, toks įspūdis, kad jie ir patys dar nežino, kas čia per akcija vyksta. Norėjau tiesiog elementariai paaiškinti, jog dvi savaitės – nėra realus laikas, per kurį įmanoma atlikti visas numatytas procedūras. Deja, jokio konkretaus atsakymo taip ir neišgirdau.
Dabar su savo mašina, su kuria Anglijoje be problemų pravažinėjau 2,5 metų, negaliu niekur pajudėti, automobilis gali būti tuoj pat konfiskuotas. Jei taip įvyksta, aš dar privalau mokėti vienkartinę 80 svarų baudą, mašinos nutempimo išlaidas taip pat ir už aikštelę, kurioje ji stovėtų konfiskuota ... ir net už jos sunaikinimą.
Mano mašina yra sena, todėl gana pigi, man visos tos baudos išeitų daug brangiau nei mano transporto priemonės vertė.
Pagrindinėje DVLA būstinėje, kuri yra Wimbledone, aš paklausiau, kokios mano garantijos, kol aš tvarkysiu mašinos registraciją ir kelių mokesčius, kad automobilis nebus iš manęs atimtas. Man aiškiai pasakė, jog jokių! Liepė pasidaryti anglišką MOT (techninę apžiūrą), pasiginčijus su jais, kad šioji jau atlikta Lietuvoje, kuri taip pat Europos Sąjungos narė, nusileido iki notariškai patvirtinto vertimo. Nors, tiesą sakant, beveik esu garantuotas, kai nuvažiuosiu pas juos su vertimu, privers mane praeiti anglišką MOT... Norėčiau įspėti visus, kurie patekę į panašią situaciją – telefonu jūs tikrai nieko neišsiaiškinsite, jus perjunginės vis pas kitą darbuotoją, o pokalbio pabaigoje taip ir liksite nieko nesupratę, ko iš jūsų reikalauja. Nuvažiavus į DVLA, situacija šiek tiek prašviesės, mat jūs gausite dokumentų paketą, ko reikia, kad taptumėte tvarkingu Didžiosios Britanijos vairuotoju. Nors man keistokai pasirodė, kad reikalavimas pakeisti spidometrą, kuris rodytų mylias, įrašytas ranka. Dar turėtumėte žinoti, kad visame Londone DVLA būstinių tėra tik dvi.
Nepatingėjau pasiimti laikraščių ir pagal įvairiausius skelbimus paskambinėti ir paklausinėti, ar kas susidūręs su tokia situacija žino kaip ir kokiais keliai reikėtų iš jos išsipainioti. Daugelis iš viso pirmą kartą girdėjo, ne vienas jau buvo pasiruošęs samdyti tralus ir siųsti mašinas į Lietuvą, o čia pirkti anglišką automobilį, pasitaikė ir tokių, kurie jau buvo praradę savo transporto priemones, kaip minėjau tokiu atveju, kai mašinos vertė mažesnė už visas baudas ir kitus mokesčius.
Dvi savaitės visai biurokratijai tvarkyti yra absoliuti nesąmonė, na, nebent mestum darbą ir visose įstaigose tau viskas vyktų kaip per sviestą. Mano atveju, pavyzdžiui, nerealu per dvi savaites išpildyti net vieną reikalavimą, t.y. pasikeisti spidometrą, kad jis dar rodytų ir mylias. Mano mašina retos markės, taip sau nuėjęs į autodetalių parduotuvę – naudotų ar naujų – nenusipirksi. Vienoje parduotuvėje man pasakė, kad vien tam tikra dalis spidometro, tinkančio mano automobiliui kainuos ne mažiau kaip 140 svarų, dar jos pakeitimas ir, svarbiausia, ją reikia užsakyti ir laukti mažiausiai pusantro mėnesio.
Manu, kad didžiausia neteisybė ir žmonių diskriminacija, jog tokios informacijos niekur nebuvau girdėjęs anksčiau. Aš laisvai skaitau angliškai, žiūriu žinias, tačiau negirdėjau apie tokį „vajų“ nė žodžio. Vadinu tai tikra medžiokle, pats savo mašiną esu paslėpęs privačioje stovėjimo aikštelėje, deja, ir tai pareigūnų nesustabdo – lenda jie ir ten. Nors imk išsirink savo automobiliuką dalimis ir laikyk rūsy, kol sutvarkysi visą popierizmą... Matyt, jie nori, kad mes, lietuviai, šitoje šalyje važinėtume tik su angliškomis mašinomis.“
Verta žinoti
Pateikiame įspėjamajame lankstinuke nurodytą medžiagą, specialiai netaisėme kalbos, jog pamatytumėte, kad britams trūksta gerų lietuvių kalbos vertėjų.
„Vairavimo Didžiojoje Britanijoje atvykėliams ir naujiems rezidentams
Jeigu Jūs turite vairuotojo pažymėjimą ir norite vairuoti automobilį DB, Jums reikia įsitikinti, kad Jūs žinote transporto valdymo taisykles. Taisyklės iš esmės priklauso nuo to, kokioje šalyje Jūs laikėte vairavimo egzaminą, ir nuo Jūsų statuso – atvykėlis ar rezidentas. Mes rekomenduojame sužinote visas detales, liečiančias Jūsų teises. Šiam tikslui paskaitykite mūsų DVLA lankstinuką IN38 arba apsilankykite mūsų tinklapyje. Čia mes paliesime tik svarbiausius momentus: Vairuotojo pažymėjimas, išduotas ES/EEZ šalyse – atvykėliai gali vairuoti bet kurias priemones, nurodytas jų pažymėjime, jei šio pažymėjimo laikas dar nesibaigė. Rezidentai gali vairuoti bet kurias transporto priemones ir, norėdami pasikeisti savo pažymėjimą į Britanijos vairuotojo pažymėjimą. <...>
Atvykėliai gali vairuoti 12 mėnesių bėgyje nuo paskutinio įvažiavimo į jungtinę Karalystę (JK). <...> vairuotojo pažymėjimai gali būti pakeisti (12 mėn bėgyje) nelaikant vairavimo egzamino. Detalesnė informacija tinklapyje: www.direct.gov.uk/motoring
Ar jūs galite naudoti Didžiojoje Britanijoje automobilį, užregistruotą kitoje šalyje, ir kiek laiko?
Jeigu Jūs laikinai įvežate į Didžiąją Britaniją kitoje šalyje užregistruotą automobilį, jums nereikia registruotis ir gauti JK licenciją .Tokia privilegija (suteikta Europos įstatymų) leidžia kitose šalyse užregistruotiems automobiliams važinėti JK teritorijoje be registracijos ir nemokant mokesčių, bet apriboja būvimo laiką 6 mėnesiais per 12 mėnesių periodą.
Norėdami patekti į šią kategoriją, Jūs privalote pastoviai gyventi už JK ribų ir išbūti ten ne mažiau kaip 185 k dienos kiekvienais kalendoriniais metais, turėdami asmeninių ir profesinių ryšių. Transporto priemonė taip pat turi atitikti savo šalies registracijos ir licencijavimo reikalavimus, ir turėti draudimo polisą visam būvimo didžiojoje Britanijoje laikui. Prašome atsiminti, kad jeigu automobilis neatitinka savo šalies ar JK registracijos ir licencijavimo reikalavimus, tai gali sukelti situaciją, kai DVLA taikys baudos priemones, įskaitant ratų veržtuvus ir mašinos nuvarymą į baudos stovėjimo aikštelę.
Didžiojoje Britanijoje Jūs privalote nedelsdami patekti prašymą automobiliui užregistruoti ir licencijai gauti, jeigu:
- Jūs pastoviai gyvenate JK arba
- Jūsų automobilis buvo naudojamas Didžiosios Britanijos keliuose daugiau kaip 6 mėnesiai bet kurių 12 mėnesių bėgyje. <...> - Prašome atkreipti dėmesį: jeigu jūs norite vairuoti automobilį Didžiojoje Britanijoje, Jums reikia įsitikinti, kad Jūsų mašina tvarkingai veikia, tinka vartoti keliuose ir tinkamai apdrausta.“
(Kalba netaisyta)