25 metų Ramunė, prisiklausiusi baisių gimdymo istorijų JK, buvo apsisprendusi grįžti gimdyti į Lietuvą, tačiau nuomonę pakeitė ir pasirinko Newham ligoninę Londone:
„Į ligoninę buvau paguldyta prižiūrinčio gydytojo sprendimu, kadangi porą savaičių pernešiojau kūdikį, dar 3 dienas gydytojai švirkštė skatinamuosius vaistus. Pastebėję, jog vaiko padėtis netinkama natūraliam gimdymui, išvežė į operacinę, kur buvo atliktas Cezario pjūvis.“
Dukrytė Gabija gimė sveika ir svėrė apie 3,6 kg. „Prieš gimdymą nebuvo atliktas tyrimas ultragarsu, todėl gydytojai nežinojo, kad netinkama vaisiaus padėtis ir vertė mane kankintis tris dienas, kol tai pastebėjo, ačiū Dievui dukrytei nieko nenutiko“, - pasakojo Newham ligoninės gydytojais nusivylusi Ramunė.
„Tačiau Cezario pjūvio operacijos metu gydytojų atsakomybe, nuoširdumu ir darbštumu esu labai patenkinta, nes randelis po operacijos nedidelis ir greitai sugijo“.
Į klausimą, kaip ryžtųsi gimdyti antrąkart ir kurioje šalyje, jei gyventų Londone, pašnekovė teigė nė neabejojanti, jog gimdytų Lietuvoje, privačioje klinikoje. Valdiškoje ligoninėje negimdytų dėl gydytojų atsakingumo stokos bei nelaimingų nutikimų gimdymo metu gausos.
24 metų Laura grįžo gimdyti į Lietuvą. „Prie savo daktaro gimdydama jautiesi saugiai ir kalba - ne kliūtis, o pagimdžius čia daug patogiau sutvarkyti kūdikio registracijos bei paso gavimo reikalus, taip pat mamytei išmokama ir vienkartinė išmoka už vaikutį, ko nėra JK, o vaiko pilietybės klausimas JK per LR ambasadą sprendžiamas apie metus“, - sako Laura. Berniuką pagimdžiusios Lietuvoje Lauros nuomone, gimdyti grįžti į Lietuvą yra daug patogiau ir saugiau, nes Anglijos daktarais ji nepasitikinti, o ir reikalai susiję su kūdikio registracija tvarkosi tėvynėje žymiai greičiau.
„Nenusivyliau nei gydytojais gimdykloje, nei akušerių priežiūra nėštumo metu, patenkinta likau savo ir kūdikio globa po gimdymo“, – pokalbį pradeda 36 metų Aušrinė. Angliškai nekalbanti moteris dvejojo, kurioje šalyje gimdyti, buvo apsisprendusi grįžti į Lietuvą dėl kalbos barjero, tačiau likus mėnesiui iki gimdymo ir išėjusi motinystės atostogų, apsisprendė gimdyti Londone.
„Nesijaučiau galinti skristi lėktuvu tokioje padėtyje, juo labiau visi dokumentai buvo sutvarkyti, turėjau angliškai kalbančią giminaitę, reikėjo tik tos dienos sulaukti“, - pasakojo pašnekovė. Aušrinė, kaip ir Ramunė, pasirinko Newham ligoninę Londone, pagimdė 2,5 kg dukrelę Smiltę. Skirtumas tas, kad Aušrinė pagimdė natūraliu būdu ir kitą dieną su dukrele buvo išleista namo. Pašnekovė Londono ligoninės gydytojais nenusivylė, anglų kalbos nelabai prisireikė gimdymo metu, žodį „push“ (liet. stumk) supratusi. „Gerai viskas kas gerai baigiasi“, – džiaugiasi Aušrinė, jau septintą mėnesį sūpuodama dukrytę.
Kiekvienai būsimai mamytei tenka apsispręsti, kurioje šalyje gimdyti. Patarimas gimdyvėms: netikėkite baisiomis gimdymo istorijomis, nes kiekvienas gimdymas yra skirtingas, vienoms – skauda labiau, kitoms – ne, vienos gimdyvės lengvai pagimdo, o kitos kankinasi keletą dienų. Svarbiausia gerai nusiteikti emociškai, tai padės ne tik jums, bet ir į pasaulį ateinančiam kūdikėliui.