Dar iki teismo salės bylos šalis dažnai apsunkindavo įpareigojimas teismui pateikti būtinai banko patvirtintą žyminio mokesčio įmokos kvitą. Nuo šiol to nebūtina paisyti. Tiesa, pateikiant dokumentus kvito reikės, tačiau pakaks tokio, kurį suformuos elektroninės bankininkystės sistema. Ar mokestis sumokėtas, teismai patys patikrins Mokesčių inspekcijos bazėje.
„Žmogus išsispausdindavo kvitą, ateidavo į teismą ir negalėdavo jo pateikti kaip įrodymo. Teismas reikalaudavo vėl grįžti į banką, fiziškai būti banke. Ten reikėdavo pasitvirtinti, kad mokestis sumokėtas, gauti spaudą, darbuotojo parašą. Už visa tai bankas pasiimdavo ir atitinkamą mokestį. Štai viso to turėtų nebelikti“, – aiškino Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus patarėjas Donatas Kiauzaris.
Teismai pamažu paprastina ir kitas paslaugas arba jas žada perkelti į elektroninę erdvę. Tiesa, jau ne vieną mėnesį veikiančia galimybe pateikti prašymą gauti teismo įsakymą naudojamasi dar vangiai. Manoma, taip yra dėl reikalavimo pasirašyti elektroniniu parašu, kuriam gauti reikia ne tik pastangų, bet ir pinigų.
Tačiau po metų žadama, kad elektroninėje erdvėje bus galima, nevykstant į teismą, susipažinti su civilinės bylos ar administracinės teisės pažeidimų bylos sprendimu.
„Bus galimybė pateikti ieškinį, susipažinti su atsiliepimu į jį. Kadangi vykdomas projektas dėl garso įrašų centralizuoto kaupimo, bus galima susipažinti ir su teismo posėdžio protokolais, garso įrašais“, – naujoves vardino D. Kiauzaris.
Teismuose turėtų nebelikti ir konvojaus pareigūnų. Vykdant ikiteisminius tyrimus ar bylų nagrinėjimą 18-oje teismų ir 13-oje įkalinimo institucijų, žadama įdiegti vaizdo konferencinę įrangą. Naudojantis ja, teisėjas 2013-aisiais metais iš darbo vietos galės įkalinimo įstaigoje laikomą asmenį apklausti nuotoliniu būdu, šio nebereikės vežti į teismą.