Socdemų lyderis neskuba prognozuoti, kaip jo bendražygiai elgsis, jei Konstitucinis Teismas (KT) Seimo rinkimų rezultatus pripažins negaliojančiais. Šį sprendimą dar turės tvirtinti Seimas. Jei prezidentė neskubės sušaukti pirmojo naujos kadencijos Seimo posėdžio – KT sprendimą tvirtinti turės dabartiniai parlamentarai. Tokį scenarijų A. Butkevičius vertina griežtai – esą tai neabejotinai šalyje sukeltų „gilią politinę krizę“.
Socialdemokratų partijos pirmininkas taip pat užsimena apie mėginimus kiršinti jo partiją ir prezidentūrą. Kaip to pavyzdį, rinkimus laimėjusios partijos lyderis pateikia pranešimus apie D. Grybauskaitės būsimojoje vyriausybėje esą nepageidaujamus socdemus.
Be to, politikas žada principingą socdemų laikyseną Darbo partijos bylos istorijoje.
– Koalicija yra formuojama, sutartis pasirašyta, o prezidentės pritarimo, bent jau kol kas, nėra. Ar nemanote, kad tokia dauguma, jeigu ji bus suformuota, ateityje gali strigti konfliktuose su Prezidentūra?
– Ne. Su Prezidentūra darbas vyksta. Mes koalicinę sutartį pasirašėme pagal planą. O kad prezidentė kreipsis į KT, čia yra jos tęstinis darbas. Jinai tą buvo pasakiusi jau anksčiau, po pirmojo rinkimų turo. Aš manau, jinai nuosekliai irgi išsako savo mintis. O mes tos koalicinės sutarties pasirašymo nenukėlėme vėlesniam laikui dėl to, kad kiekviena diena verčia priiminėti tam tikrus sprendimus – pavyzdžiui, vyriausybės programos rengimas. O jeigu įvyktų kažkas kitaip, jeigu Seimas būtų, kaip sakyti, neveiksnus dėl to, kad rinkimai daugiamandatėje apygardoje būtų pripažinti neteisėtais, tada, aišku, tam tikri darbai būtų atidėti į šalį.
– O kaip socdemai balsuotų? Vis tiek Seimui reikėtų tvirtinti KT sprendimą. Ar būtų palaikomas rinkimų rezultatams nepalankus KT sprendimas?
– Matote, čia nėra taip paprasta atsakyti į šitą klausimą. Dėl to, kad Seimo nariai turi suprasti, kad jie tvirtintų protokolus Vyriausiosios rinkimų komisijos. Ir turėtų būti įsigilinta, ar iš tikrųjų tie protokolai yra neteisėti. Aš manau, tai irgi užtruktų nemažai laiko. Visuomenei yra pateikiama labai paviršutiniškai, neįsigilinus į keliamus reikalavimus, kokiais atvejais būtų galima balsuoti. O ne vien, kad būtų teikiamas balsavimas, kad štai – KT sprendimas, o jūs prieš arba už. Ne. Šiandien aš girdėjau profesoriaus Sinkevičiaus (buvusio KT teisėjo Vytauto Sinkevičiaus – DELFI) aiškinimą. Ir pats šiek tiek buvau nustebęs, kada jisai pasakė, kad tai būtų ne taip paprasta ir lengva Seimui patvirtinti arba atmesti. Būtų labai įdomi situacija. Jeigu šis Seimas netenka įgaliojimų, jo galiojimas negalimas pratęsti, tai kas dabar svarstytų tą visą medžiagą?
– Naujas Seimas įgaliojimus įgyja kartu su pirmu posėdžiu. O pirmą posėdį sušaukia prezidentė.
– Čia būtų... Galima drąsiai pasakyti, kad mes papultume į politinę krizę. Gilią.
– Grįžtant prie vakarykščio pokalbio su prezidente, ar ten buvo aptariamas klausimas dėl VRM atidavimo Darbo partijai?
– Ne. Ten buvo toks gana dalykinis pokalbis. Dar prieš einant pas prezidentę, aš turėjau susitikimą su Rolandu Paksu. Ir mes jau ryte pagalvojome, kad per tą skubėjimą, didžiulį tempą ir ilgas diskusijas, ir reikia įvertinti tai, kad (derybose dėl koalicijos – DELFI) pirmiausiai mes diskutavome dėl programinių nuostatų... Jau ryte, eidamas pas prezidentę, aš buvau su ta pozicija, kurią jai išsakiau. Kad VRM bus perduotas „Tvarkai ir teisingumui“. Sakau, kaip jūs vertinate. Prezidentė sakė: labai teisingai.
– O tai nebuvo kažkoks iš anksto aptartas blefas? VRM atidavimas Darbo partijai, be abejo, nebūtų sulaukęs Prezidentūros pritarimo. Ir po to – staiga nusileidžiate.
– Atvirai ir sąžiningai pasakysiu – tikrai nebuvo. Daugiausiai buvo diskutuojama apie ūkines ministerijas. Galiu tik tiek pasakyti, kad šitoms ministerijoms gal buvo per mažai dėmesio skiriama diskusijoje.
– Ar kalbėjote su prezidente apie Energetikos ministerijos atidavimą Darbo partijai? Ar ji pritaria?
– Ne, nekalbėjome vakar apie ministerijas. Daugiau kalbėjome apie strateginių projektų įgyvendinimą.
– Pastaruoju metu pasirodo pranešimų, kad prezidentė vyriausybėje nepageidauja tam tikrų socdemų, jūsų partija kritikuojama už nenorą eiti į „vaivorykštę“. Ar negali būti, kad tai yra tam tikri mėginimai sukiršinti jus ir Prezidentūrą?
– Labai teisingai pasakėte. Aš paklausiau prezidentės apie kai kuriuose portaluose pasirodžiusias mintis, kad kai kurie politikai bus nepageidaujami vyriausybėje. Išgirdau atsakymą, kad jos nebuvo išsakyta tokia nuomonė. Taigi aš manau, kad kažkas dirba tam tikrą užkulisinį darbą.
– O pati partija yra vieninga dėl koalicijos su „darbiečiais“?
– Taip. Jokios kitos nuomonės nebuvo išsakyta nei partijos Tarybos posėdžio metu, nei Prezidiume.
– Ir norinčių eiti į „vaivorykštę“ nėra?
– Nėra. Ir nė vieno nebuvo už tai pasisakiusio. Gal kas tyli ir galvoja. Bet nenorėčiau tikėti.
– Viktoras Uspaskichas pasakė, kad jis bus Seime ir dirbs frakcijos seniūnu. Tai įvyko netrukus po to, kai jūs pasakėte, kad yra susitarimas, ir jis lieka Briuselyje, Europos Parlamente. Kas pasikeitė?
– Nežinau, ar šita jo pozicija yra galutinė. Mes diskutavome dėl Vytauto Gapšio atitikimo užimti Seimo pirmininko postą, nes jis (V. Uspaskichas – DELFI) norėjo, kad jis juo būtų. Bet derybų metu mes tikrai įtikinome, kad V. Gapšys negali būti keliamas ir renkamas. Po to V. Uspaskichas taip staiga pasakė, kad nori likti Seime – Seimo nariu ar gal netgi ir frakcijos vadovu. Bet nebuvo taip tvirtai pasakyta, kad jisai juo ir bus. Kalbėjome pagrinde dėl vyriausybės kabineto ir Seimo pirmininko pozicijos. Jų pozicija apginti V. Gapšį buvo labai stipri.
– Seimo pirmojo vicepirmininko postas jau nėra iš tų, į kuriuos nenorėtumėte leisti V. Gapšio arba V. Uspaskicho?
– Čia yra, aš manau, derybų klausimas.
– Ar manote, kad pačiam V. Uspaskichui pakaks frakcijos seniūno posto? Gal vis dėlto jis ilganiui turės didesnių ambicijų?
– Ne, yra toks susitarimas, ir šitas susitarimas irgi artimiausiu metu turėtų būti pasirašytas. Dėl komitetų pasiskirstymo, kas galėtų užimti komitetų pirmininkų pavaduotojų vietas. Manau, kad ten tikrai bus sutarta labai tvarkingai ir atsakingai.
– Dėl Darbo partijos bylos: ar turite kokį nors planą, jeigu šioje byloje bus priimtas apkaltinamasis nuosprendis? Kaip tada socdemai elgsis?
– Galiu pasakyti, kad mes tikrai į teisėsaugos sistemos darbą nesikišame ir nesikišime. Ir elgsimės labai atsakingai, ir jeigu dirbsime bendroje koalicijoje, kad teisėsaugos institucijoms niekas netrukdytų iki galo užbaigti šitą bylą. Mūsų pageidavimas būtų, kad kuo greičiau pasibaigtų ta byla ir kad būtų galima pasakyti visuomenei, kaip yra iš tikrųjų.