Savo ruožtu socialdemokratų Vilniaus skyriaus vadovas Algirdas Paleckis pradėjo derybas su liberaldemokratų atstovu Valentinu Mazuroniu. Liberaldemokratai kviečiami prisijungti prie pirmadienio naktį pradėtos formuoti „švarios koalicijos“, kurią sutarė sudaryti konservatoriai, socialdemokratai ir Petro Auštrevičiaus vadovaujami liberalai.
DELFI žiniomis, šios derybos prasidėjo sunkiai, nes liberaldemokratai pageidauja mero posto savo lyderiui Rolandui Paksui.
Suskaičiuoti visų apylinkių balsai
Vyriausioji rinkimų komisija baigė skaičiuoti rinkėjų balsus visose Vilniaus miesto apylinkėse.
Išankstiniais duomenimis, partija Tvarka ir teisingumas Vilniaus taryboje turės 14 mandatų.
Antroje vietoje likusi Tėvynės sąjunga – 10, Liberalų ir centro sąjunga – 9 mandatus.
Lietuvos socialdemokratų partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija gavo po 6 mandatus.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui teko 4 mandatai, o Lietuvos rusų sąjungai – 2 balsai.
Kitos partijos į sostinės savivaldybės tarybą nepateko.
Galimi koalicijų variantai
Remiantis šiais duomenimis, trijų partijų pradėta formuoti vadinamoji „švaros koalicija“ Vilniaus taryboje turėtų 20 mandatų. Tokiai koalicijai iki daugumos užtenka tik 6 lenkų balsų, tačiau dauguma tuomet būtų labai trapi – 26 balsai iš 51.
Todėl socialdemokratams, konservatoriams ir liberalams būtina į koaliciją priimti ne tik lenkus, bet dar daugiau tarybos narių iš kitų partijų.
Matematiškai paprasčiau valdančiąją koaliciją sostinės taryboje pavyktų suformuoti Liberalų ir centro sąjungai ir liberaldemokratams: šios dvi partijos kartu turėtų 23 balsus. Jei prisidėtų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai, šios trys partijos sostinės taryboje turėtų 29 balsus.
R.Lopata: palaukime reitingavimo rezultatų
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius Raimondas Lopata neatmeta ir tokios galimybės: partijų derybas dėl koalicijos įvairiomis kryptimis pakeičia kandidatų sąrašų reitingavimas. “Gali būti dar įvairesnių koalicijų jeigu pirmieji sąrašų numeriai netektų šių pozicijų ir nepretenduotų į mero postą”, - DELFI sakė R. Lopata.
Politologas taip pat neatmetė galimybės, kad dalis į tarybą patekusių politikų gali išduoti savo partijas ir perbėgti į kitas, jei pajus, kad šios taps valdančiosiomis.
R. Lopata sakė įsivaizduojąs ir R. Pakso bei A. Zuoko bendradarbiavimą Vilniaus mieste. “Kad toks bendradarbiavimas įmanomas buvo galima suprasti klausant šių politikų debatų televizijoje, nors abu jie ir neigė tokią galimybę”, - sakė TSPMI direktorius.