Pastaraisiais metais iš tiesų kartkartėmis pasitaikydavo skinais vadinamų nacionalistų atakų.
Tačiau šį pavasarį per kelias dienas buvo užpulti net keturi į Klaipėdą iš užsienio atvykę Lietuvos krikščioniškojo fondo aukštosios mokyklos studentai. Du iš jų - juodaodžiai.
Manoma, kad užpuolimus įvykdė skinai, kurių uostamiestyje yra nedaug - vos keliolika.
Tąkart aukštoji mokykla, kurioje šiemet mokėsi beveik 200 kitataučių, pagalbos kreipėsi į merą Rimantą Taraškevičių. Prie mokyklos bendrabučio saugoti užsieniečių buvo pasamdytas saugos tarnybos ekipažas.
Policijos vadovybė išplatino pranešimą esą mažiausiai du nusikaltimus įvykdė paprasčiausi plėšikai, tačiau vis dėlto išsiuntė daugiau patrulių į gatves.
Nukentėjo ir iš Vilniaus į Klaipėdos socialinių mokslų kolegiją pasisvečiuoti atvykę Turkijos bei Portugalijos piliečiai.
Vėliau pagal studentų mainų programą sostinėje studijuojantys vaikinai pabūgo antrąkart atvykti į uostamiestį, nors ir buvo kviečiami į kolegijos šventę.
Amerikiečius prižiūri
Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė teigė, kad šiemet nuo užpuolikų nenukentėjo nė vienas turistas.
Pernai vien šiame centre buvo užregistruota apie 56 tūkst. Klaipėdą aplankiusių turistų.
Dažniausiai kruiziniais laivais į uostamiestį atvykstantys JAV piliečiai sudarė didelę visų keliautojų dalį - pagal gausumą jie buvo 3-4 vietoje.
„Todėl nesmagu, kad jie sužino tokią informaciją. Nors tai - tik perspėjimas, jį perskaitę turistai išties gali suabejoti, ar vykti į tokį miestą“, - mano R.Savickienė.
Ji sutiko, kad perspėjimas JAV ambasados svetainėje atsidūrė ne šiaip sau - jį ten patalpinti galėjo paskatinti vėlyvą pavasarį nutikę incidentai su tarptautinės mokyklos studentais.
„Matyt, šios istorijos išties plačiai nuskambėjo, nors realios grėsmės turistams lyg ir nėra. Vasarą puikiai dirba policija, kuriai perduodami kruizinių laivų atvykimo tvarkaraščiai“, - sakė Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė.
Klaipėdoje esą turistus prižiūri ne tik pareigūnai ir apsaugos darbuotojai, bet ir gidai - beveik 70 proc. visų atkeliavusiųjų į ekskursijas vyksta didelėmis grupėmis, juos nuo pat Kruizinių laivų terminalo veža autobusai.
„Kiti vaikštinėja tik senamiesčiu ir tik dieną, nes paprastai kruiziniai laivai išvyksta apie 18-19 valandą vakaro. Retas turistas neprižiūrimas savarankiškai vyksta kitur“, - tikino R.Savickienė.
Įamžino kraujosrūvas
Paklaustas, ar turistai turėtų žinoti, kad Klaipėdoje būta rasistinių išpuolių, Ekonomikos ir strategijos departamento direktorius Ričardas Zulcas dienraščiui sakė: „Paprastai, reklamuodami miestą ar šalį, įvaizdžio kūrėjai neigiamų dalykų neviešina. Ir mūsų miesto svetainėje - tik reklaminė informacija. Apie negerumus, su kuriais gali susidurti užsieniečiai, skelbti nebūtina, nors neneigsiu, kad rasistai - naujas iššūkis miesto įvaizdžiui.“
Jis įsitikinęs, kad dažniausiai žmonės apie šalį ar miestą sužino ne iš reklaminių bukletų ar svetainių, o vieni iš kitų.
„Neabejoju, kad prievartą patyrę užsieniečiai, grįžę namo, papasakoja tėvynainiams apie skriaudą. Informacija iš lūpų į lūpas sklinda itin greitai“, - mano R.Zulcas.
Prieš kelerius metus Skulptūrų parke skinų sumušti keli Austrijos gyventojai suskubo nufotografuoti vienas kito kraujosrūvas ir žaizdas, o vėliau patalpino nuotraukas į specialiai sukurtą interneto svetainę, kuri buvo skirta Klaipėdos antireklamai.
Lyg šaukštas deguto
Klaipėdos vicemerė, Miesto įvaizdžio komisijos pirmininkė Audra Daujotienė, nemano, kad vis pasikartojantys skinų siautėjimai verti to, kad apie juos reikėtų informuoti internete.
„Situacija nėra kritinė, todėl nematau reikalo gąsdinti užsieniečių ir pranešti apie pasitaikančius išpuolius. Be abejo, miesto reputacijai šie incidentai garbės nedaro. Jų iniciatorius pavadinčiau šaukštu deguto, kuris gali sugadinti visą statinę medaus“, - metaforiškai kalbėjo A.Daujotienė.
Vicemerei pritarė ir R.Zulcas, kuris tiki, kad rasistai vis dėlto menkina Klaipėdos, kaip turistų traukos centro, įvaizdį.
Jis prisiminė, kai analogiški išpuoliai, tik dažniau pasikartojantys, vyko Vokietijoje. Radikalių nacionalistinių nuotaikų plitimas iškart atsiliepė ekonomikai - smarkiai sumažėjo turistų.
„Džiugu bent jau tai, kad Klaipėdoje sumažėjo užsieniečių automobilių vagysčių, plėšimų gatvėse atvejų. Anksčiau jų buvo kur kas daugiau“, - sakė R.Zulcas.
Praneša apie grėsmę
JAV ambasados Lietuvoje šaltinis, išsakydamas oficialią šalies poziciją, į „Klaipėdos“ klausimus atsakė taip: „Visos ambasados turi pranešti apie nusikalstamumą kitose valstybėse. Lietuva taip pat suteikia tokias paslaugas keliaujantiems šalies piliečiams“.
Ambasada laikosi nuomonės, kad pranešimas interneto svetainėje tiesiog informuoja JAV piliečius apie incidentus, įvykusius pastaraisiais mėnesiais, nes kai kurie incidentai esą aiškiai paremti rasistiniais motyvais.
„Tačiau pranešimas nėra viešas pareiškimas, kuris galėtų apriboti mūsų piliečių keliones į Lietuvą. Jis skirtas tik informuoti. Mūsų požiūriu, Lietuva lieka šilta ir svetinga vieta Amerikos turistams, kurių skaičius kasmet tik auga“, - paskubėjo nuraminti ambasada.
Pasiteiravus, kada informacija apie Klaipėdoje vykstančius išpuolius prieš kitataučius bus pašalinta iš interneto, buvo paaiškinta, kad visi JAV piliečiams skirti pranešimai peržiūrimi kartą per pusmetį.
„Kai atsiranda reikšmingų pokyčių, dėl kurių reikėtų keisti pranešimą, informacija būna atnaujinama“, - teigiama oficialiame dienraščiui skirtame atsakyme.
V.Grubliauskas prašo atšaukti įspėjimą
Klaipėdietis Seimo narys, Tarpparlamentinių ryšių su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis grupės pirmininko pavaduotojas Vytautas Grubliauskas kreipėsi į JAV ambasadą Vilniuje, prašydamas pastarosios atšaukti savo internetiniame tinklalapyje skelbiamą įspėjimą dėl tariamo pavojaus kitataučiams Klaipėdoje.
Pasak V.Grubliausko, ambasados įspėjimas laikytinas neadekvačiu tikrajai užsieniečių saugumo padėčiai mieste, o Klaipėdos reputacijai ši žinia gali suduoti skaudų smūgį.
„Ambasados įspėjime rašoma, jog „galite tapti nusikalstamos veikos taikiniu nepriklausomai nuo dienos, laiko ar vietovės”. Nežinančiam tikrosios padėties lengvai gali susidaryti įspūdis, jog Klaipėdoje taip pat nesaugu, kaip ir Bagdade. Žinoma, prieš keletą mėnesių uostamiestyje buvo užpulti keli kitataučiai, tačiau manau, kad ambasados reakcija nėra adekvati, o jos žala miestui, siekiančiam tapti turistų traukos centru, gali būti milžiniška”, - sakė V.Grubliauskas.