Pirkimo procedūra dar nepradėta, ji paprastai trunka mažiausiai kelis mėnesius. Be to, savivaldybė nėra skyrusi šviestuvams pinigų ir kol kas nėra numatytas joks kitas finansavimo šaltinis.

Užsimojusieji kuo greičiau išvežti iš Laisvės alėjos dabartinius avarinės būklės šviestuvus bando pergudrauti Viešųjų pirkimų įstatymą.

Savivaldybės tarnautojai aiškina, kad projekto konkursas surytų per daug laiko įvykdyti jame numatytas didelių pirkinių įsigijimo už valdiškus pinigus pirkimo procedūras. Bet kuris senas šviestuvas esą gali nukristi Laisvės alėjos praeiviui ant galvos.

Rugsėjo pradžioje miesto savivaldybės administracija pakvietė įmones ir organizacijas pateikti pasiūlymus, kokius šviestuvus galima būtų pastatyti Laisvės alėjoje, gretutinėse gatvėse bei Muzikinio teatro sodelyje.

Bendrovės turėjo už savo lėšas atgabenti ir sumontuoti naujų šviestuvų pavyzdžius, išmontuoti seną įrangą. Investavusių ne vieną tūkstantį litų bendrovių atstovai tikėjosi, kad laimėję konkursą gaus užsakymą tiekti didelį kiekį šviestuvų.

Pamina įstatymą

Parodomosios šviestuvų rinkimo akcijos procedūra buvo panaši į viešųjų pirkimų konkursą. Sudaryta komisija, nustatytu laiku buvo atplėšti vokai su įmonių pasiūlymais, buvo rašomi posėdžių protokolai. Kitas komisijos posėdis turėtų įvykti šį penktadienį. Tada turėtų galutinai paaiškėti, kuris iš pateiktų šviestuvų - tinkamiausias alėjai apšviesti.

Teisininkams abejonių ėmė kelti tai, kad vadinamąjį konkursą surengė ne Viešųjų pirkimų ir privatizavimo, bet Energetikos skyrius. Apie kvietimą dalyvauti konkurse nebuvo paskelbta „Valstybės žiniose“, neatlikti kiti Viešųjų pirkimų įstatyme numatyti veiksmai.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius vakar „Kauno dieną“ tikino, kad šiuo metu vykstanti pateiktų šviestuvų vertinimo procedūra yra viešųjų pirkimų konkursas.

„Pirkimas jau įvyko, pasiūlytos kainos. Komisija atrinko kelis galimus šviestuvų variantus. Dėl jų dar vyks derybos su tiekėjais“, - kalbėjo R.Rabačius.

Viešųjų pirkimų ir privatizavimo skyriaus vedėjas Raimondas Mačikėnas aiškino kitaip. Pasak jo, dabar vykdoma procedūra nesusijusi su viešaisiais pirkimais. Esą dabar tik siekiama išrinkti šviestuvą, kurį vėliau bus galima panaudoti kitoje miesto erdvėje, norima sužinoti preliminarias šviestuvų kainas. R.Mačikėnas teigė, kad po to bus skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas, kurio metu bus siūloma pastatyti išrinktojo modelio šviestuvą.

„Bus žinoma, kokios bus atramos, kokie šviestuvai. Jais Europoje prekiauja mažiausiai dešimt gamintojų ir įvairių tarpininkų. Niekas nežino, kas dalyvaus konkurse“, - teigė Viešųjų pirkimų ir privatizavimo skyriaus vedėjas.

Teisininkų aiškinimu, įstatymai neleidžia skelbti viešojo konkurso jau pasirinktam prekės modeliui. Turi būti užtikrintos vienodos sąlygos visiems, norintiems teikti tam tikrą prekę ar paslaugą. Savivaldybė negali susiaurinti prekių sąrašo pateikdama sąlygas, palankias tik vienam gamintojui.

Verslininkai – it musę kandę

„Kaip supratau, tai buvo tik grožio konkursas. Kaip bus juridiškai tai apiforminta, man pačiam kyla daug klausimų“, - kalbėjo šviestuvus pasiūliusios bendrovės „Fotonas“ direktorius Albertas Mikulionis. Jis ir kitų parodomuosius šviestuvus pastačiusių bendrovių atstovai tikėjosi, kad prekės bus perkamos, juolab kad pasiūlymuose pateikė kainas.

„Kam dalyvauti, jei nesitiki laimėti? Aiškumo nebuvo ir nėra iki šiol“, - teigė bendrovės „Elgamos šviesa“ direktorius Gintautas Preidys. Šviestuvais prekiaujančių įmonių atstovai atkreipė dėmesį, kad pasirengti konkursui buvo skirta per mažai laiko - vos dvi savaitės. Galimybes apribojo ir tai, kad tuo metu kai kurie šviestuvų gamintojai atostogavo.