EBTT teisininku lingvistu dirbančio I. Šimonio byloje nusprendė dalyvauti ir Lietuva - Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos.
ES Materialinės teisės skyriaus vedėja Elzė Matulionytė sakė, kad Lietuva palaiko I. Šimonio skundą ir savo rašte teismui dėl įstojimo į bylą pabrėžė aktyviai remianti Lietuvos piliečių įsidarbinimą bei karjerą ES institucijose. „Ypač svarbu, kad Lietuvos piliečiai nebūtų diskriminuojami dėl pilietybės“, - pabrėžė ji.
Ar Europos teisės departamentas bus įtrauktas į bylą, turėtų paaiškėti maždaug per mėnesį. „Kai turėsime visą medžiagą, atsiliepime teismui išdėstysime argumentus, kodėl mūsų pilietis galėjo būti diskriminuojamas“, - sakė E. Matulionytė.
I. Šimonio byla Lietuvai aktuali, nes joje keliamas klausimas dėl EBK praktikos, pagal kurią iš esmės daugiausia naujųjų valstybių narių piliečiai, dirbantys ES institucijose, patiria didesnius suvaržymus pereiti į aukštesnes nei pradinio lygio pareigas, atitikties lygybės dėl pilietybės principui.
EBTT dirbantis lietuvis ES Tarnautojų Teismui ginčija EBK sprendimą, kuriuo, vykdant atrankos procedūrą į laisvą darbo vietą, buvo atsisakyta prašyti I. Šimonį perkelti į kitas pareigas EBK, ir jis buvo pašalintas iš atrankos procedūros.
Konkurso rengėjai I. Šimoniui nurodė, kad į aukštesnes pareigas jis gali būti perkeltas tik išdirbęs 4 metus. 2005-aisiais ES institucijų administracijų vadovų priėmė tarpinstitucinį susitarimą, kad pasibaigus trejiems metams nuo tarnybos pradžios naujai įdarbinti pareigūnai gali būti perkelti į to paties lygio pareigas kitoje institucijoje.
Tačiau 2007-aisiais, praėjus trejiems metams po naujųjų ES valstybių narių stojimo, EBK ėmė taikyti praktiką, kad pareigūnai, kurie konkurso būdu priimti į teisininkų lingvistų pareigas, turi išdirbti ketverius metus ir tik tada jiems bus suteikta teisė būti perkeltiems į administratoriaus pareigas.
Pasak I. Šimonio, ši praktika taikoma vienodai visų ES valstybių narių piliečiams teisininkams lingvistams, tačiau kur kas labiau paveikia naujųjų ES valstybių narių piliečius. „Jeigu sprendimas būtų palankus I. Šimoniui, tai būtų labai geras įspėjimas EBK“, - pabrėžė Europos teisės departamento atstovė.