„Iki šiol Lietuvoje vykdyta socialinė politika buvo pernelyg mažai orientuota į šeimą. Šiandien regime žmonių susvetimėjimą, nestabilias šeimas, nemąžta probleminių šeimų ir beglobių vaikų. Silpnėjantis šeimos institutas jau kelia neigiamas socialines pasekmės – tampa įprasta šeimos pareigas perduoti valstybės atsakomybei.
Todėl vis daugiau lėšų skiriama įvairioms pašalpoms mokėti, darbui su socialinės rizikos šeimomis, vaikų globos namuose užaugusių vaikų integracijai, tačiau šios priemonės ne visada būna veiksmingos ir dažnai neduoda laukiamų rezultatų“, - rašoma programoje.
Taip pat pažymima, kad keli intensyvios emigracijos metai pagimdė naują opią problemą – Lietuvoje paliktus emigrantų vaikus. Mažesni vaikai paliekami artimųjų ar kaimynų globai, o paaugliai dažnai lieka visai be globos.
„Turime naują socialinės rizikos vaikų grupę – socialinius „emigracijos našlaičius“, netekusius šeimoje perteikiamų šeimos gyvenimo, socialinių ir darbo įgūdžių, dažnai iškrentančius iš ugdymo sistemos, pažeidžiamesnius prievartai ir atviresnius narkotikams ir alkoholiui, nusikalstamumui ir kitiems socialinės rizikos veiksniams.
Privalome rasti būdų, kaip kartu su tėvais spręsti šią problemą. Valstybė turi teisę reikalauti tėvų ir globėjų atsakomybės už deramą rūpinimąsi vaikais, jų ugdymą ir priežiūrą“, - teigiama programoje.
Dėl visų minėtų priežasčių, Lietuvoje esą ir vyksta tautos erozija, pasireiškianti mažėjančiu gimstamumu, silpnėjančiu šeimos institutu, didėjančia emigracija, senstančia visuomene, plintančia socialine patologija. Vis labiau įsigalint vartotojiškumui, nyksta socialiniai ryšiai ir solidarumas tarp kartų.
Vyriausybė žada inicijuoti visapusiškus ilgalaikius su šeimos institutu susijusių socialinių ir demografinių procesų tyrimus ir šeimos instituto raidos stebėseną, įgyvendinti teisės aktus, kuriais bus realizuota valstybės konstitucinė pareiga remti šeimą ir bus apibrėžti valstybės paramos šeimai principai ir pagrindai.
„Šeimos politiką įgyvendinsime laikydamiesi principo, kad valstybė privalo rūpintis visais vaikais, tiek augančiais šeimoje, tiek be jos, - šeimos politikos koncepcijos požiūrį į ne santuokoje gyvenančias šeimas švelnino vyriausybė. – Įgyvendinant valstybinę šeimos politikos koncepciją bus užtikrinami gyvenančių ne santuokoje teisėti interesai“. Tiesa, kokiais būdais tai bus daroma, nedetalizuojama.