Prieš karą susilietuvino
Dabar ne vieną žmogų su nelietuviška pavarde gali kamuoti įtarimai, ar tai – tikroji jo pavardė? Įstatymo rengėjų grupėje dirbantis humanitarinių mokslų daktaras Kazimieras Garšva „Ekstra žinioms” sakė, kad iškreiptų pavardžių sulietuvinimo noras būtų labai sveikintinas. Tačiau jis abejoja, ar gyventojai suskubs keistis pavardes, jei koks nors autoritetas neparodys pavyzdžio.
„Prieš karą toks reiškinys buvo. Kai Vilniaus kraštas buvo grąžintas Lietuvai, 1939–1940 metais maždaug 12 proc. gyventojų susilietuvino pavardes”, – minėjo mokslininkas K.Garšva. 1944 metais į Vakarus išvykęs dabartinis Lietuvos prezidentas iš Valdemaro Adamkevičiaus tapo Valdu Adamkumi.
K.Garšva įžvelgia rimtą kliūtį, galinčią trukdyti lietuviams susigrąžinti pavardes: „Reikia parengiamųjų darbų aiškinantis, kokia yra ta autentiška pavardė. Už archyvus reikia mokėti, o susirasti pačiam – ne taip lengva”.
Kupčinskas nebus Pirklys
Vardų ir pavardžių įstatymą kartu su Lietuvos Sąjūdžiu, mokslininkais bei visuomenininkais inicijavo ir konservatorius Rytas Kupčinskas. Tačiau savo nelietuviškos pavardės jis nenorėtų atsisakyti.
„Apie mane laikraščiai jau rašė, kad pats R.Kupčinskas nenori būti R.Pirklys. Jei mano tokia pavardė, kodėl aš ją turiu keisti? Čia kiekvieno asmeninis reikalas”, – svarstė politikas.
R.Kupčinskui svarbiausia, kad Lietuvos piliečiams į pasus pavardės būtų rašomos pagal lietuvišką abėcėlę – be „w” ir kitokių svetimų kalbų raidžių.
Ar Veselka bus Linksminskas?
Lietuvinti pavardės nenorėtų ir seimūnas Henrikas Žukauskas. Jo nežavi mintis būti H.Vabalu ar H.Vabalausku. „Kokią pavardę gavau, tokią ją man yra garbė turėti. Nesiruošiu nieko kaitalioti! Aš nesu M.Murza ir tokiais niekais paprasčiausiai neužsiiminėju!” – save su šiauliečiu radikalu, užsimaniusiu tapti Mindaugu Gervaldu, palygino H.Žukauskas.
Galima spėti, kad prie senųjų pavardžių yra įpratę ir kiti politikai. Vargu ar įkalbėtume Vladimirą Orechovą tapti V.Riešutu, Emanuelį Zingerį – E.Dainininku, Rimantą Smetoną – R.Grietiniausku, Julių Veselką – J.Linksminsku, o Vytautą Landsbergį – V.Žemkalniu.