Per pastaruosius metus nuo jos, oficialiai skelbiama, mirė keli šimtai žmonių. Tačiau medikai liūdnai konstatuoja – tikroji statistika gali būti dar baisesnė.

„Flakka“ (alfa PVP), neabejojama, yra narkotiko, praminto „vonios druska“ (MDPV), atmaina. Pastarojo plitimą Lietuvoje yra aptaręs ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Veikia ir organizmą, ir psichiką

Dar prieš šešerius metus savo metiniame pranešime jo atstovai įvardijo, kad „vonios druskos“ yra viena iš Lietuvoje platinamų narkotikų rūšių. Lietuvoje ši medžiaga dar vadinama „maistu augalams“, „medžiaga cheminiams tyrimams“, „botanikos tyrimams“.

Perspėjama, kad šio produkto kaina, lyginant su įvardijamomis medžiagomis, pavyzdžiui, tikromis trąšomis ar vandens druska, yra pakankamai didelė, o žala – mirtina.

„Šią medžiagą vartojantis žmogus praranda atmintį, pradeda jausti mėšlungį, jam padidėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, dažnai pasireiškia nerimas, nemiga, sumažėja kūno temperatūra ir pan. Dažnai pasireiškia galvos skausmas ir svaigimas, krūtinės skausmas, širdies virpėjimas (labai padažnėjusi širdies veikla), dusulys, pykinimas, vėmimas, padidėjusi kūno temperatūra ir sustiprėjęs prakaitavimas, traukuliai, šąla rankų ir kojų pirštai, jie gali pasidaryti nejautrūs (nutirpti). Būdingi psichikos pokyčiai: nesugebėjimas sukaupti dėmesio, nesugebėjimas koncentruoti žvilgsnio, nuotaikos pokyčiai, sutrikusi atmintis, sutrikusi sąmonė, haliucinacijos, chaotiškas elgesys, nerimas, ilgiau vartojant atsiranda ir nemiga“, – apibūdinama pranešime.

Flakka

Lietuvoje uždrausta

Veiklioji „vonios druskų“ medžiaga – mefedronas. Lietuvoje jis dar 2010 m. pirmąjį pusmetį įtrauktas į draudžiamų vartoti narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas įvardijo, kad Lietuvoje nustatytos „kelios“ mirtys, susijusios su mefedrono vartojimu.

Gryno mefedrono tabletes dažnai pardavinėja kaip „ekstazi“ tabletes. Vartojat jas, kaip ir „vonios druskas“, išsivysto priklausomybė.

Pigi ir mirtinai žalinga: stipriausia narkotikų krizė nuo 1980 m.

Tačiau bent iš dalies sutramdžius „vonios druskų“ plitimą, pasaulį supurtė žinios apie naują jų atmainą – „Flakką“.

Nbcnews.com žurnalistai dar praėjusių metų gruodį lankėsi ligoninėse Floridoje, kur medikai pripažino stebintys „baisiausią narkotikų krizę nuo kreko-kokaino, egzistavusios 1980-aisiais“.

Vienas gydytojų sakė šiuos narkotikus praminęs „Penki doleriai iki beprotybės“. „Flakka“ – tokia pigi ir žalinga, kad šis apibūdinimas pripažįstamas vienu taikliausių iš viešai naudojamų.

Tuo metu Iflscience.com tinklalapyje tikinama, kad šis naujas narkotikas – dešimt kartų stipresnis nei kokainas. Tai grindžiama tyrimais, kurie parodė, kad žiurkėms reikia 10 kartų mažiau „Flakka“ narkotiko nei kokaino, kad jos taptų nuo jų priklausomos.

Veiklioji Flakka medžiaga - alpha-Pyrrolidinopentiophenone. Kitaip vadinamas alpha-PVP

Papasakojo, kaip jautėsi

Savo ruožtu Nbcnews.com pakalbino amerikietę Stephanie, kuri pasidalijo savo patirtimi, kaip jautėsi pirmą kartą per klaidą pavartojusi šių narkotikų.

„Staigiai užplūdęs euforijos jausmas buvo lydimas liguistos baimės. Kadangi vaistas veikia centrinę nervų sistemą, ji pradėjo matyti haliucinacijas. Mane, kad yra persekiojama. Jos kūno temperatūra pakilo, todėl ji nusiplėšė dalį drabužių“, – rašoma portale.

„Aš prisimenu traukulius, paranoją, jausmą, tarsi žmonės mane persekioja“, – pasakojo pati mergina.

Ji prasitarė iki šiol sapnuojanti košmarus ir esanti priversta vartoti vaistus. Šių narkotikų sukeltos pasekmės yra ilgalaikės ir rimtai žalojančios organizmą.

Stipriai pakelia kūno temperatūrą

Internete galima rasti ir daugiau informacijos apie „Flakka“ poveikį. Tikinama, kad vartoję šio narkotiko žmonės pradeda kalbėti nerišliai, nusiplėšia savo drabužius ir laksto gatvėmis, galiausiai nukenčia nuo hipertermijos.

Užsimenama ir apie „antžmogišką jėgą“, kuri neva priverčia policiją panaudoti kulkas, kad asmuo būtų sulaikytas. Skelbiama, esą reikia 4-5 pareigūnų norint suimti šių narkotikų vartojusį asmenį.

Savo ruožtu medikai aiškina, kad narkotikas tiesiog stipriai pakelia kūno temperatūrą. Pavyzdžiui, ir iki 41 laipsnio, todėl organizmą užplūsta ne tik didelė karščio banga, dėl kurios norisi plėštis nuo kūno drabužius ir nepavyksta rišliai reikšti minčių, bet ir adrenalinas. Todėl asmuo tikrai gali stebinti žvėriška jėga.

Kilmė – apipinta paslaptimis

Buvo spėliojama, kodėl narkotikai pavadinti „Flakka“. Galiausiai nutarta, kad tikriausiai šis žodis kilęs iš Lotynų Amerikoje vartojamos frazės „la flaca“. Paradoksalu, tačiau nieko bendro su narkotikais ji neturi – apibūdina liekną, gražią merginą. „Flakka“ taip pat žinoma ir „žvyro“ pavadinimu.

Įdomu, kad iki šiol nėra ir tiksliai aišku, iš kur kilo šis narkotikas. Tikinama, kad dar prieš paplintant JAV jis buvo aktyviai vartojamas ir pardavinėjamas Kinijoje, Indijoje ir Pakistane. Tokiais duomenimis dalijasi „IBT Times“.

Vartojama „Flakka“ ir pro nosį, ir pro burną, kiti švirkščiasi jo tirpalą į kūną, kiša šią medžiagą į cigaretes, kurias vėliau surūko.

Flakka

Sklinda įvairiausi mitai

Kadangi šis narkotikas yra pakankamai naujas, nenuostabu, kad jį supa įvairiausi mitai. Yra tokių, kurie teigia, kad šis narkotikas iš viso neegzistuoja. Tikinama, esą „Flakka“ – žiniasklaidos ir visuomenės sukurtas mitas.

Atsirado skeptikų, kurie aiškina, kad dalis vaizdo įrašų, skelbiamų internete ir parodančių, kaip organizmas reaguoja į „Flakka“, surežisuoti. Aiškinama, esą žmonės juose tyčia krečia įvairiausias nesąmones ir bando įbauginti kitus.

Tačiau viešai pateikiama informacija, medikų nuogąstavimai ir įvairiausių departamentų išvados, leidžia pagrįstai paneigti šiuos mitus.

DELFI pateikia vaizdo įrašus, kuriuose vaizduojami „Flakka“ narkotikų vartoję žmonės. Perspėjame, kad jie gali šokiruoti:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (410)