O jeigu visos partijos laikysis duoto žodžio, balsavimas Seime esą turėtų nepateikti siurprizų ir sugrąžinti tris „darbiečius“ į teismo salę.

R.Lopata: koalicijos tvarumo garantas – valdžios troškimas

Baltijos agroverslo instituto prezidentas, politologas Raimundas Lopata, koaliciją išvien laiko galimybė turėti valdžią ir kontroliuoti keturias ministerijas.

„Visi supranta, kad situacija yra trapi iš principo. Labai daug veiksnių daro įtaką tam trapumui. Bet, manau, kas tą koaliciją laiko – tai galimybė turėti valdžią ir įtaką. Manau, V. Uspaskichui teks pasverti šiuos dalykus, ir ta galimybė, kurią turi, bus svarbesnė“, - DELFI sakė R.Lopata.

Paklaustas, ar galimas „darbiečių“ pasitraukimas iš koalicijos ir mažumos Vyriausybė su dešiniųjų palaikymu, jis teigė, esą čia lemiamą žodį tarti gali V. Uspaskichas.

„Labai sunku atsakyti į tą klausimą. Vien dėl to, kad, panašu, Darbo partijos pirmininkas nėra savarankiškas politikas. Kitaip tariant, panašu, jis atstovauja ne tik Lietuvos politinės sistemą, bet ir kitos valstybės politiką. Kas ten ką jam patars, kaip elgtis – kas čia gali pasakyti?“ - svarstė R. Lopata.

R.Vilpišauskas: socdemų, konservatorių ir liberalų balsų turėtų pakakti

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas DELFI teigė, jog balsavime dėl V. Uspaskicho, V. Gapšio ir V. Vonžutaitės neliečiamybės naikinimo siurprizų nebus, jei žodžio laikysis trys partijos, viešai pasižadėjusios balsuoti už imuniteto atėmimą – socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai. Šių trijų partijų balsų visiškai pakaktų, norint pasiekti 71 balso daugumą, reikalingą imuniteto atėmimui.

„Jeigu balsavimas bus toks pat, koks buvo komisijoje, ir, pavyzdžiui, socialdemokratai nenuspręs nedalyvauti jame, tada tikimybė (kad 71 balso surinkti nepavyks – DELFI) nedidelė. Manau, tai pirmiausiai priklausys nuo socialdemokratų elgesio. Aš manau, jie suvokia, kad tai ir jų reputacijos klausimas. (...) Jie turi ir savo politinių išskaičiavimų. Jie visgi konkuruoja, jų ir Darbo partijos daug panašių rinkėjų, elektoratas smarkiai persidengia, ir tai irgi gali lemti jų paskaičiavimus. Bet aš tikiuosi, kad tai nėra pagrindinis motyvas, o iš tiesų manoma, jog turi būti leista teismui dirbti savo darbą“, - kalbėjo R. Vilpišauskas.

Kaip ir R. Lopata, R. Vilpišauskas nelinkęs manyti, kad toks Seimo sprendimas Darbo partiją priverstų kelti politines audras ir kalbėti apie pasitraukimą iš neseniai suformuotos keturių partijų koalicijos.

„Manau, kad Darbo partija vis tiek bus suinteresuota išlikti valdančiojoje koalicijoje. Nes ir matomumas, ir viešumas didesnis, o politikams matomumas visada yra svarbus. Be to, ir buvimas valdančiaisiais parodo tam tikrą statusą, su kuriuo politikai sieja savo svarbą. Iš to turbūt tikimasi ir politinės naudos. Ir galbūt manoma, kad tai gali veikti ir pačią Darbo partijos bylą. Nors, žinoma, aš tikiuosi, kad taip nebus“, - sakė R. Vilpišauskas.

DELFI primena, kad laikinoji Seimo komisija už visų trijų „darbiečių“ neliečiamybės panaikinimą pasisakė vieno balso persvara. Prieš balsavo „darbiečiai“, Lenkų rinkimų akcijos atstovė Vanda Kravčionok ir „Drąsos kelio“ delegatas Jonas Varkala, komisijos pirmininkas, „tvarkietis“ Andrius Mazuronis susilaikė. O už balsavo trys konservatoriai, trys socdemai ir vienintelis komisijos liberalas Remigijus Šimašius. Po tokio komisijos sprendimo V. Uspaskichas pareiškė, kad socdemai pradeda dirbti išvien su konservatoriais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (377)