Tokios nuostatos turėtų atsirasti šiuo metu rengiame Socialinio draudimo pensijų kompensavimo įstatyme, kurį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė Seimo nariams. Po svarstymų Vyriausybėje dėl šio įstatymo apsispręs Seimas, jam dar turės pritarti prezidentė.
Planuojama, kad prasidėjus kompensavimui pensija būtų ne mažiau nei 5 proc. didesnė nei buvo mokėta iki sumažinimo. Pavyzdžiui, jei pensininkas iki sumažinimo gavo 700 Lt, tai pradėjus kompensavimą, jo pensija neturės būti mažesnė nei 735 Lt.
Didesnį kompensavimo koeficientą ketinama numatyti vyresniems nei 75-erių ir dirbusiems pensininkams.
Rengiamame projekte kompensavimo data nenurodyta. Pensijos bus pradedamos kompensuoti, kai „Sodros“ biudžetas bus subalansuotas, o valdžios sektoriaus biudžeto deficitas atitiks Mastrichto kriterijus – 3 proc. BVP.
Toks valdžios sektoriaus deficitas numatomas tik kitąmet, tačiau „Sodros“ pajamas ir išlaidas tikimasi subalansuoti tik 2014-2015 m.
Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas mano, kad reikia valstybės biudžeto įsikišimo kompensuojant pensijas.
„Kadangi reikia daug pinigų, matyt, bandys procesą ištempti ilgesniam laikotarpiui. Įdomiausia dalis yra kompensavimo pradžia. Ji dar labiau neapibrėžta nei pats įstatymas. Einamasis „Sodros“ biudžetas bus subalansuotas 2015 m., tačiau tuo metu skola bus beveik 13 mlrd. Lt, beveik tiek, koks yra biudžetas“, – DELFI sakė Seimo narys.
DELFI primena, kad bandydama kamšyti besiveriančią vis didesnę „Sodros“ skylę, Vyriausybė nusprendė 2010-2011 m. vidutiniškai 5 proc. sumažinti senatvės ir netekto darbingumo pensijas, daugiau jos mažėjo dirbantiems ir gaunantiems didesnes pensijas.
Iš viso per dvejus bus neišmokėta 1,2 mlrd. Lt, o išmokėti planuoja 1 mlrd. Lt. Kompensuoti ketinama
Tačiau Konstitucinis Teismas įpareigojo Vyriausybę kompensuoti iš pensininkų atimtas pajamas.
Praėjusių metų liepą Vyriausybės patvirtintoje koncepcijoje numatyta, kad kompensavimas prasidės nei anksčiau 2014 m.