„Noriu rasti būdą, kuris nekenktų Rusijai“, – sakė A.Merkel Vokietijos visuomeninei televizijai ARD, duodama savo tradicinį vasaros interviu.

Tokios jos pastabos pasirodė kitą dieną po to, kai prieš antradienį įvyksiančias lemiamas derybas tarp Ukrainos prezidento Petro Porošenkos, Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Europos Sąjungos (ES) aukšto rango pareigūnų ji su didelę simbolinę reikšmę turinčiu vizitu apsilankė Kijeve.

A.Merkel pasveikino Minske įvyksiančias suplanuotas derybas, bet perspėjo, kad jose veikiausiai nebus pasiekta jokio „lemtingo persilaužimo.“

„Turi vykti dialogas. Galimas tik politinis sprendimas“, - pažymėjo ji ir pridūrė, kad „nėra šio konflikto karinio sprendimo“.

A.Merkel pabrėžė, kad ukrainiečiams turi būti leista pasirinkti savo likimą taip pat kaip tai buvo leista vokiečiams po susivienijimo 1990 metais.

Šeštadienį Vokietijos kancleris Sigmaras Gabrielis iškėlė prielaidą, kad federalinės Ukrainos įkūrimas yra vienintelis galimas Kijevo ir prorusiškų separatistų konflikto gyvybingas sprendimas.

A.Merkel pažymėjo, kad jeigu Ukraina pasirinktų prisijungti prie Eurazijos Sąjungos su Baltarusija, Kazachstanu ir Rusija, tai Europa dėl to nesukeltų „didelio konflikto.“

Ji taip pat pridūrė, kad Europa nori palaikyti „supratingus santykius“ su Maskva.

Lankėsi Kijeve

Ukrainos prezidentas per susitikimą pavadino A. Merkel „gera Ukrainos drauge ir tvirta užtarėja“ bei priminė, kad per pastaruosius du mėnesiu jie abu bendravo apie 20 kartų, kas žymiai padėjo Ukrainai apginti savo interesus.

„Reuters“ praneša, kad A. Merkel atvyko siekdama rasti išeitį iš užsitęsusios krizės. Šis jos vizitas Ukrainoje pirmasis po to, kai prieš keturis mėnesius įsiplieskė ginkluotas konfliktas tarp vyriausybės pajėgų ir promaskvietiškų kovotojų.

A. Merkel teigė atvykusi „sunkiu Kijevui metu, kai Ukraina susitelkusi išlaikyti vienybę ir teritorinį vientisumą“. Susitikime politikai siekė aptarti „dvišales problemas“, Vokietijos paramą bei klausimą, kaip „rasti kelią į taiką“.

A. Merkel apreiškė, kad Vokietija padarė išvadas iš istorijos pamokų ir neketina leisti įvykti naujam Europos padalijimui.

„Mano buvimas čia rodo, kas pasikeitė – ir kad dviejų šalių politiniai santykiai gali keistis. Vokietija nenori sukurti kokios nors naujos politinės nelaimės; ji labai gerai pasimokė iš savo istorijos“, – A.Merkel sakė per bendrą spaudos konferenciją Kijeve su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, priminusi, kad šeštadienį minimos Molotovo-Ribbentropo pakto 75-osios metinės.

Vokietijos lyderė pabrėžė, kad jos vizitas reiškia, jog Berlyno federalinė vyriausybė ir ji asmeniškai palaiko Ukrainos teritorinį vientisumą, ir kad Ukrainos klestėjimas yra svarbus Vokietijos politikos tikslas.

Diplomatų manymu, A. Merkel vizitu norima pasiekti du tikslus. Pirma – pademonstruoti paramą Kijevui konflikte su Maskva. Antra – paskatinti P. Porošenką būti atvirą taikos pasiūlymams per kitą savaitę įvysiantį susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1420)