Metiniame kreipimesi į parlamentą ir liaudį, praėjus 10 dienų po 13 gyvybių nusinešusios sprogimo sostinės metropolitene, prezidentas pasmerkė savo kritikų mėginimus įtikinti Vakarus įvesti sankcijas Baltarusijai.

"Bet kurią penktąją, dvidešimt penktąją koloną mes sunaikinsime. Ir tai neturi nieko bendra su diktatūra", - sakė A.Lukašenka.

Vėliau jis sukonkretino savo pretenzijas oponentams.

"Politinę opoziciją reikia skirti nuo įprastų nusikaltėlių, kurie, pasislėpę už apsvaigusių nuo revoliucinės romantikos jaunuolių, norėjo nuversti dabartinę valdžią. Pas mus aktyviai veikia grupė žmonių, kuriuos tik gerai nesuvokiant galima pavadinti opozicija. Aš juos vadinu penktąja kolona", - sakė A.Lukašenka.

Anksčiau prezidentas reikalavo apklausti opozicinius politikus byloje dėl sprogimo ir pavadino tragediją stabilumo priešų, iki tol išsekinusiems valiutos rinką ir išprovokavusiems produktų ir prekių stygių, dar viena piktadarybių grandinės grandimi.

Tačiau kalbėdamas parlamente prezidentas atmetė dalį kaltinimų opozicijai.

"Aš jų sąsajų su sprogimu nematau", - sakė Baltarusijos lyderis.

Kilus ažiotažinei užsienio valiutos paklausai Baltarusijos rublis smarkiai nuvertėjo. Valdžia mano, kad nacionalinė valiuta nepakankamai gerai įvertinta ir aiškina piliečių siekį jos atsikratyti panika ir provokatorių veiksmais.

Kalbėdamas tautai A.Lukašenka pakartojo teiginį, kad ekonomikos problemos ir sprogimas metropolitene tarpusavyje susiję.

"Mūsų nepriklausomą valstybę nori palenkti. Baltarusijai daromas didžiulis spaudimas iš išorės... Mus norima priversti, kad būtume tokie, kaip visi aplinkui", - sakė jis.

"Paklauskite Gaddafi"

A.Lukašenka pateikė kaip Vakarų neteisingo kišimosi pavyzdį Libijos lyderio Muammaro Gaddafi likimą. Tarptautinės pajėgos su Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos sankcija parėmė sukilusius prieš M. Gaddafi libius jo kariuomenės bombardavimais iš oro, siekdamos sustabdyti taikių gyventojų žūtis.

Jis sakė, kad palaiko ryšius su vadovu, kurį pasmerkė daugelis pasaulio lyderių.

"Aš kalbėjausi su Gaddafi", - pranešė A.Lukašenka.

"Aš jo paklausiau, kas pas tave ten vyksta? Žmonės nuo tavęs bėga, diplomatai. Jis sako: jūs ne tą televiziją žiūrite... Ten visiškai ne taip buvo (kaip pranešė Vakarų žiniasklaida)", - pridūrė jis.

Šiurkštus mitingo Minske prieš A.Lukašenkos perrinkimą ketvirtajam laikotarpiui, nuvylė Vakarus, kurie iki 2010 metų gruodžio rinkimų tikėjosi demokratizacijos, remdamasi prezidento žodžiais. Protestuodamos prieš represijas, vykdomas prieš jo kritikus, JAV ir ES uždraudė įvažiuoti pas save A.Lukašenkai ir jo bendražygiams.

Prezidentas pareiškė tautai, jog gailisi dėl silpnumo prieš Vakarus pernai artėjant rinkimams.

"Artėjant prezidento rinkimams mes tiek nusidemokratizavome, kad ne tik jus, bet ir mane ėmė pykinti. Buvo jau tiek demokratijos, kad tiesiog pykino, - sakė A.Lukašenka. - Kažkam labai norisi destabilizuoti padėtį šalyje, sukelti sumaištį, nepasitikėjimą".

Po to jis pažadėjo ištiesti Europai draugystės ranką, kai tik ši pripažins klaidas:

"Baltarusijos ir Europos santykiuose paimta pertrauka. Bet aš neabejoju, ji ilgai nesitęs... Mes turime būti pasirengę, kada europiečiai, pripažinę savo (argumentų) nepagrįstumą, ... ateis ir pasakys, kad pasirengę bendradarbiauti".

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją