Toliau eina Kairieji ir demokratai - 13,2 procento balsų, Lenkijos valstiečių partija - 9,93 procento.
"Savigyna" gavo 1,54 procento balsų, Lenkijos šeimų lyga - 1,30 procento, Lenkijos darbo partija - 1 procentą, o Moterų partija - 0,27 procento balsų. Visos šios partijos nepateko į parlamentą.
Rinkėjų aktyvumas siekė 53,79 procento. Geografiškai daugiausia liberalus pasirinko Vakarų ir Centrinė, Kaczynskių partiją – Rytų Lenkija.
Pripažįsta pralaimėjimą
Lenkijos ministras pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis pripažino pralaimėjimą Lenkijos visuotiniuose rinkimuos, nes rinkėjų apklausos prognozuoją pergalę „Piliečių platformai“, praneša BBC.
Jis teigė, jog jo konservatyviajai „Teisės ir teisingumo“ partijai „nepavyko pasipriešinti plačiam frontui“.
J. Kaczynskis dėl rinkimų rezultatų kaltino dienraščių koaliciją ir politines partijas, kurios savo kampanijos metu siekė vienintelio tikslo – nuversti jį nuo valdžios sosto.
Jis teigė, jog didelis rinkėjų aktyvumas yra Lenkijos demokratijos stiprybės ženklas ir pabrėžė, jog jo partija turėtų didžiuotis surinkusi 5 mln. balsų – beveik 2 mln. daugiau nei prieš dvejus metus.
J. Kaczynskis pažadėjo, jog Teisės ir teisingumo partija bus „ryžtinga ir kieta opozicija“ parlamente ir, kad ateinantys rinkimai partijai bus sėkmingesni.
Piliečių platforma pasirengusi išvesti karius iš Irako
Piliečių platforma, be kita ko, ketina siekti, kad iki 2008 metų pabaigos šalies kariai būtų išvesti iš Irako ir kad būtų peržiūrėtos JAV priešraketinės gynybos objektų dislokavimo Lenkijoje sąlygos, pareiškė naktį į pirmadienį partijos vadovybės atstovai.
"Mūsų kariškiai sėkmingai įvykdė savo misiją Irake ir 2008 metais pasitrauks iš šios šalies", - sakė Piliečių platformos aukšto rango atstovas, pridurdamas, jog Lenkijos kariai gali grįžti į gimtinę jau kitų metų pradžioje. Šiuo metu Irake dislokuota apie 900 lenkų kariškių.
Partijos atstovai pažymėjo, jog derybos su JAV dėl jų priešraketinės gynybos objektų statybos Lenkijoje bus tęsiamos. Tačiau Donaldo Tusko vadovaujama Piliečių platforma ketina iškelti Vašingtonui griežtesnes sąlygas JAV radarui Lenkijoje dislokuoti.
Piliečių platforma artimiausiu metu turės suformuoti naująjį ministrų kabinetą, pakeisiantį J.Kaczynskio vyriausybę. Manoma, kad naujuoju Lenkijos ministru pirmininku taps D. Tuskas. O Lechas Kaczynskis liks Lenkijos prezidentu.
Vilniuje laimėjo Piliečių platforma, Mažeikiuose - Teisė ir teisingumas
Lenkijos parlamento rinkimus Vilniuje laimėjo Piliečių platforma, o Mažeikiuose - Teisės ir teisingumo partija.
Pirmą kartą Lenkijos parlamento rinkimai Lietuvoje vyko dviejose rinkimų apylinkėse, o ne vienoje. Lenkai galėjo balsuoti Lenkijos generaliniame konsulate Vilniuje ir koncernui "PKN Orlen" priklausančioje "Mažeikių naftoje", kur dabar dirba apie 2 tūkstančius Lenkijos piliečių.
Kaip informavo rinkimų komisijos Vilniuje pirmininkas Witoldas Ząbkiewiczius, balsuoti atėjo 530 žmonių. Senato rinkimuose daugiausia balsų gavo Piliečių platformos kandidatai: Barbara Borys-Damięcka, Krzysztofas Marekas Piesiewiczius ir Marekas Rockis.
Seimo rinkimus taip pat laimėjo Piliečių platforma, surinkusi 307 balsus. Teisė ir teisingumas atsidūrė antrojoje vietoje su 122 balsais, po to eina Kairieji ir demokratai - 59 balsai bei Lenkijos valstiečių partija - 14 balsų. Kitos partijos surinko mažiau kaip 10 balsų.
Mažeikiuose balsavo 343 žmonės. Senato rinkimuose daugiausia balsų surinko Teisės ir teisingumo kandidatai: Andrzejus Krajewskis (147), Zbigniewas Romaszewskis (141) ir Anna Gręziak.
Seimo rinkimuose Teisė ir teisingumas Mažeikiuose surinko 147 balsus, Piliečių platforma - 79, Kairieji ir demokratai - 47.
Europos Komisija sveikina Lenkijos parlamento rinkimus laimėjusią proeuropietišką partiją
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso pareiškė, kas jį džiugina proeuropietiškos Piliečių platformos (PO) pergalė Lenkijos parlamento rinkimuose, praneša agentūra AP.
Paskelbtame pareiškime Ž. M. Barroso pirmadienį Briuselyje pabrėžė Lenkijos indėlio į Europos Sąjunga svarbą bei "lenkų tautos europietišką dvasią". Jis pasveikino su pergale opozicijos lyderį Donaldą Tuską.
Ž. M. Barroso pabrėžė tikįs, kad tarp ES ir būsimosios vyriausybės Varšuvoje vyks "vaisingas bendradarbiavimas". Komisijos pirmininkas nekomentavo ministro pirmininko Jaroslawo Kaczynskio, kuris apsunkino derybas dėl ES reformų sutarties, dešiniosios Teisės ir teisingumo partijos (PiS) pralaimėjimo.
Vakarų spauda: Lenkijoje baigiasi Kaczynskių era
Italijos laikraštis "La Stampa" pirmadienio numeryje rašo apie atsisveikinimą su Kaczynskių era ir pabrėžia, kad rinkėjai "nubaudė valdančius brolius". Pasak Turine leidžiamo dienraščio, "dvynių demokratija supykdė Varšuvą su puse Europos Sąjungos".
"Lenkija nusprendė pamiršti dvejus Kaczynskių metus", - rašo "La Stampa". Anot laikraščio, didžiausios ligšiolinės Lenkijos valdžios klaidos - "taip" mirties bausmei, agresyvus nacionalizmas, "ne" eurui.
Dienraštis kandžiai rašo, kad dabar premjeras Jaroslawas Kaczynskis galės leisti dienas namuose su mama ir katinu.
"Jei tikėsime lenkų karikatūrininkais, prezidentas Lechas Kaczynskis yra, kaip čia pasakius, ne toks gabus dvynys. Europos valstybių vadovų susitikimuose jis visada mobiliuoju telefonu tariasi su Jaroslawu", - šaiposi laikraštis.
"Preliminarūs balsavimo Lenkijoje rezultatai rodo, kad J. Kaczynskis, pats norėjęs pirmalaikių rinkimų, padarė katastrofišką klaidą", rašo pirmadienio numeryje Didžiosios Britanijos dienraštis "The Guardian".
Opozicijos pergalė staiga, praėjus tik dvejiems metams, baigia jo skelbtą "moralinę revoliuciją", pabrėžia laikraštis.
"Sekmadienio rinkimai, paskelbti žlugus J. Kaczynskio dešiniajai koalicijai, buvo laikomi svarbiausiais jaunai Lenkijos demokratijai. Atrodo, jog rinkėjai tai suprato ir buvo aktyviausi nuo 1989 metų", - rašo "The Guardian".
"J. Kaczynskio pasitraukimu po jo agresyvaus nacionalizmo ir priešų ieškojimo šalyje ir užsienyje ypač džiaugsis ES lyderiai", - priduria dienraštis.