Didžiuliai gatvės protestai prasidėjo praėjus dviem dienoms po Moldovos parlamento rinkimų, kuriuos laimėjo valdančioji Komunistų partija, vadovaujama šalies prezidento Vladimiro Voronino.
Antrąją neramumų dieną apie riaušėse dalyvavo 10 tūkst. demonstrantų.
"Šiuo rinkimus kontroliavo komunistai - jie visus papirko, - sakė Aleksejumi prisistatęs studentas. - Valdant komunistams neturėsim ateities, nes jie galvoja tik apie save".
Moldovos ir Europos Sąjungos vėliavomis mojuojantys protestuotojai susirinko prie vyriausybės pastato, o vėliau pagrindiniu Kišiniovo prospektu patraukė prie prezidentūros.
Moldovos policija panaudojo prieš protestuotojus ašarines dujas ir vandens čiurkšles
Moldovos saugumo pajėgos antradienį ašarinėmis dujomis ir vandens čiurkšlėmis mėgino išsklaidyti antikomunistus protestuotojus, kurie susirėmė su policija ir akmenimis daužė prezidentūros langus.
Naujienų agentūros "Reuters" žurnalistai pranešė, kad dalis prezidentūrą saugančių riaušių policininkų atsitraukė, tačiau iš pastato vidaus į demonstrantus buvo mėtomi ašarinių dujų užtaisai ir liejamos vandens čiurkšlės.
Pasak vieno naujienų agentūros AFP korespondento ir medicinos šaltinių, keliolika policijos pareigūnų buvo sužeisti per protestus, kurie Moldovos sostinėje kilo Komunistų partijai laimėjus parlamento rinkimus.
Moldovos opozicija reikalauja perskaičiuoti balsus parlamento rinkimuose
Moldovos opozicija užginčija sekmadienį įvykusių parlamento rinkimų,kuriuos absoliučia persvara laimėjo komunistai, rezultatus ir reikalauja perskaičiuoti visus balsus. "Mes turime duomenų apie piktnaudžiavimus ir klastotes. Dagelyje atvejų rinkimuose "dalyvavo" mirę žmonės, Moldovos piliečiai, kurie yra užsienyje ir t.t.", - tvirtino Moldovos liberalų demokratų partijos (LDP) pirmininkas Vladimiras Filatas.
Pasak jo, jau antradienį LDP kreipsis į Centrinę rinkimų komisiją, reikalaudama perskaičiuoti visus balsus.
"Mes reikalausime Centrinėje rinkimų komisijoje perskaičiuoti balsus, taip pat sieksime per teismą, kad būtų panaikinti balsavimo rezultatai tose rinkimų apylinkėse, kur akivaizdus balsų klastojimas", - pabrėžė V.Filatas.
Savo ruožtu Moldovos liberalų partija (LP), kuri užėmė parlamento rinkimuose antrąją vietą, surinkusi 13 proc. balsų, teigia, jog gali įrodyti, kad komunistais klastojo rinkimų rezultatus.
Kaip sakė žurnalistams LP lyderis Mihai Ghimpu, prieš rinkimus komunistai įtraukė į rinkėjų sąrašus papildomai apie 200 tūkst. žmonių.
Pasak jo, daugeliui jų buvo išduoti po vieną ar kelis vidaus pasų įdėklus, jie buvo neteisėtai įregistruoti, ir todėl šie žmonės galėjo balsuoti po kelis kartus.
"Mūsų stebėtojai užfiksavo konkrečių atvejų. Pavyzdžiui, Sostinės Čokanos rajone vienas rinkėjas atėjo į rinkimų apylinkę su dviem paso įdėklais ir rinkosi, kuriuo remdamasis balsuos. - sakė jis. - Taip pat mūsų stebėtojai užfiksavo atvejų, kai be šeimininkų žinios butuose buvo įregistruoti visiškai svetimi žmonės, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, balsavo".
Pasak LP lyderio, partijai pasiskundė žmonės, kurių giminaičiai yra užsienyje, kad už išvykusiuosius kažkas balsavo.
LP pirmininko pavaduotojas Dorinas Chirtoaca sakė, kad partija rado labai daug rinkėjų papildomuose sąrašuose.
"Kai kuriuose miestuose pagal papildomus sąrašus balsavo apie 40 proc. visų rinkėjų. Tai, žinoma, nerealu ir aišku, kad buvo klastotės. Manoma, kad daugiausia į papildomus sąrašus galėjo būti įregistruoti 10 proc. gyventojų", - sakė jis.
Liberalai pareiškė, jog "užfiksavo dokumentuose šiuos pažeidimus", ir tai yra pakankamas įrodymas, kad komunistai suklastojo apie 15 proc. rinkėjų balsų, todėl rinkimų rezultatus reikia vertinti kaip negaliojančius".