M.Mursi šalininkai, vadovaujami jo Musulmonų brolijos judėjimo, yra įkūrę dvi didžiules protesto stovyklas sostinėje, taip pat beveik kasdien rengia demonstracijas Egipte dėl kariškių liepos 3-ąją įvykdyto prezidento nušalinimo.

Kariškių paskirta šalies laikinoji vyriausybė jau ne kartą ragino demonstrantus išsiskirstyti ir netgi žadėjo, kad Musulmonų brolijai grįžti į politinį gyvenimą, jeigu protestai liausis.

Nuo M.Mursi nuvertimo ir arešto Egipte žuvo jau per 250 žmonių, o pareigūnai sako trokštantys išvengti tolesnio kraujo liejimo.

Veiksmai prieš M.Mursi šalininkų stovyklas bus „laipsniški“, o protestuotojams bus pateikti „keli perspėjimai“, prieš policijai imantis juos vaikyti, aukšti saugumo pareigūnai sakė naujienų agentūrai AFP.

„Bus imtasi laipsniškų priemonių. Apie kiekvieną žingsnį pranešime vykstant operacijai“, – sakė vienas VRM generolas

Prasidėjus saugumo pajėgų operacijai, protestuotojai bus „apsupti“, kad niekas nebegalėtų patekti į tas stovyklas, o M.Mursi šalininkai bus kelis kartus perspėti pasitraukti, sakė kitas saugumo pareigūnas.

„Tai truks dvi arba tris dienas“, – pridūrė jis.

Pagrindinėje stovykloje Rabat al Adavijos aikštėje dešimtys vyrų, dėvinčių šalmus ir ginkluotų lazdomis, pirmadienį saugojo improvizuotas barikadas ir sukrautų plytų.

Esantys stovykloje žmonės teigė nebijantys gresiančio susidorojimo.

Musulmonų „doktrina sako, kad nėra nieko blogiau nei atgręžti savo nugarą“, vienas protestuotojas sakė AFP.

Kiti pripažino, kad policija galiausiai prasiverš, jeigu panorės.

„Turėsime kankinių. Teks brangiai sumokėti, tačiau galiausiai iškovosime pergalę“, – teigė vienas iš AFP pašnekovų.

Tuo tarpu Kaire įsikūręs didžiausias sunitų mokslo centras – Al Azharo universitetas – paskelbė mėginantis paskutinę minutę sumažinti politinę įtampą ir paragino priešingas stovyklas pradėti derybas dėl susitaikymo.

Tačiau M.Mursi šalininkai atkakliai ragino antradienį rengti naujus masinius protestus, per kuriuos būtų smerkiama armija ir reikalaujama, kad nuverstas prezidentas būtų grąžintas į postą.

Aukštas Musulmonų brolijos pareigūnas Faridas Ismailas spaudos konferencijoje sakė: „Norime pasiųsti žinią perversmo lyderiams: Egipto liaudis reikalauja tęsti jos revoliuciją ... Ir tie žmonės reikalaus (galimybės) išeiti į visas aikštes.“

„Al Sisi – išdavikas, Al Sisi – žudikas“, – skandavo protestuotojai, kurie sekmadienį dalyvavo šimtų moterų eitynėse Kairo centre, turėdami omenyje armijos vadą Abdel Fattahą al Sisi (Abdel Fatahą Sisį), kuris buvo vienas iš perversmo prieš M.Mursi lyderių.

Automobilių, apklijuotų M.Mursi portretais, kolona užtvėrė gatves viename Kairo rytiniame rajone, o vairuotojai spaudė garso signalus, demonstruodami savo palaikymą nuverstam prezidentui.

Al Azharo vyriausiasis imamas Ahmedas al Tayyebas  pirmadienį planuoja susisiekti su priešingomis politinėmis stovyklomis ir organizuoti susitaikymo derybas vėliau šią savaitę, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Al Azharas nagrinėjo visus susitaikymo pasiūlymus, pateiktus politikos veikėjų ir intelektualų ... kad pasiūlytų kompromiso formulę visiems egiptiečiams“, – A.al Tayyebo patarėjas Mahmudas Azabas sakė valstybiniam dienraščiui „al Ahram“.

Tačiau Musulmonų brolija tikriausiai atmes kvietimą pradėti dialogą su A.al Tayyebą, kuris sėdėjo greta A.F.al Sisi, kai armijos vadas paskelbė apie M.Mursi nušalinimą.

Laikinoji vyriausybė sudarė politinio pereinamojo laikotarpio Egipte planą, pagal kurį naujus rinkimus numatoma surengti ateinančiais metais. Ji taip pat nurodė, kad šiame procese galės dalyvauti Musulmonų brolija.

Jau daugiau nei 250 žmonių žuvo per susirėmimus po perversmo prieš M.Mursi, kai prezidentas buvo pašalintas iš posto po kelių masinių demonstracijų, kurių dalyviai reikalavo, jog šalies vadovas atsistatydintų

Vienoje protesto stovykloje esantis demonstrantas sakė: „Protestuojame, nes jie išmetė mūsų balsus į šiukšliadėžę. Mursi buvo išrinktas demokratiškas, ir niekas negali pakeisti demokratijos.“

M.Mursi vienerius metus prezidento poste žymėjo neramumai, supriešinę egiptiečius, o jį nuvertus įtampa dar labiau padidėjo.

Kritikai teigia, kad jis koncentravo valdžią Brolijos rankose, taip pat pabrėžia, kad jam vadovaujant politinė priešprieša prasiveržė kruvinais susirėmimais gatvėse, o šalies ekonomika nusmuko.

Birželio 30-ąją milijonai žmonių išėjo į gatves, reikalaudami M.Mursi atsistatydinimo ir atvirai kviesdami armiją nuversti šalies vadovą.

Laikinoji vyriausybė šalyje patiria didelį spaudimą nutraukti M.Mursi šalininkų protestus, tačiau tarptautinė bendruomenė Kairą ragina vengti kraujo praliejimo.

Aukšto rango JAV, Europos Sąjungos ir arabų šalių pasiuntiniai vieni po kitų lankėsi Kaire, mėgindami įtikinti priešiškas stovyklas rasti taikų šios krizės sprendinį, tačiau visų jų pastangos nedavė apčiuopiamų rezultatų.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)