„Aš nusprendžiau atsistatydinti iš premjero pareigų. Balandžio 12 d. savo sprendimą pristatysiu Aukščiausiajai Radai“ ,- sakoma premjero pareiškime.

„Nuo šios dienos savo tikslus aš regiu platesnius nei premjero postas“, – savo pareiškime teigė Ukrainos premjeras.

Petro Porošenkos blokas į premjero postą siūlo Volodymyrą Hroismaną. “, – pranešime teigė A. Jaceniukas. Liaudies Fronto partija ir toliau liks koalicijoje.

Jis aiškino, kad šį sprendimą priėmė dėl kelių priežasčių.

„Politinė krizė valstybėje sukelta dirbtinai. Noras pakeisti vieną žmogų apakino politikus ir paralyžiavo jų valią imtis realių pokyčių, – teigė A. Jaceniukas. – Vyriausybės keitimo procesas virto beprotišku bėgimu vietoje. Šios krizės autoriai tapo aplinkybių įkaitais ir padarė įkaitais mus visus – vyriausybę, visuomenė, valstybę.

„Padėties sprendimas pagaliau tapo pasiekiamas. Parlamente atsikuria koalicinė dauguma. Naujas susitarimas grindžiamas mūsų ministrų kabineto programos tikslais ir principais“, – pabrėžė premjeras.

Jis pridūrė, kad negalima leisti vykdomosios valdžios destabilizacijos karo metu, aiškindamas, kad tokia perspektyva bus neišvengiama, jeigu po jo atsistatydinimo nebus iškart išrinkta nauja Ukrainos vyriausybė.

A. Jaceniukas priminė, kad prezidento Petro Porošenkos partijos frakcija parlamente pasiūlė į premjero postą dabartinį Aukščiausiosios Rado pirmininką Volodymyrą Hroismaną.

„Padaręs viską, kad būtų užtikrintas stabilumas ir kurso perėmimas, skelbiu apie sprendimą perduoti Ukrainos vyriausybės vadovo įgaliojimus ir pareigas“, – sakė jis.

A. Jaceniukas pabrėžė, kad jo partija „Liaudies frontas“ liks valdančiosios koalicijos narė.

Jis pridūrė dabar laikantis „savo uždavinius platesniais negu vyriausybės vadovo įgaliojimai“. Be kita ko, A. Jaceniukas sakė norintis sutelkti dėmesį į valdančiosios koalicijos veiklos ir funkcijų kontrolę bei skatinti tarptautinį palaikymą Ukrainai.

Tarptautinis palaikymas Ukrainai

Tarp dalykų, kuriais A. Jaceniukas ketina užsiimti, yra parlamentinės koalicijos veiklos ir funkcionavimo kontrolė, tarptautinis palaikymas Ukrainai ir kitos kryptys.

„Nuo šiandienos savo užduotis matau plačiau nei vyriausybės vadovo įgaliojimai. Nauji rinkimų įstatymai. Konstitucinė reforma. Teismų reforma. Koalicinė naujos vyriausybės kurso kontrolė. Tarptautinis palaikymas Ukrainai. Ukrainos narystė Europos Sąjungoje ir NATO. Tai – mano programos dalis“, – pareiškė A. Jaceniukas.

A. Jaceniukas griežtai smerkdavo numanomą Maskvos palaikymą jau dvejus metus besitęsiančiam prorusiškų separatistų sukilimui, taip pat sugebėjo 2015 metų pradžioje užtikrinti savo šaliai gyvybiškai svarbų Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės pagalbos paketą, todėl jo partija per pernai spalį vykusius parlamento rinkimus tapo antra didžiausia parlamente.

Jis suformavo parlamentinę koaliciją su prezidento bloku ir keliomis mažesnėmis partijomis, kuri sugebėjo priimti kai kurias sunkias ir labai nepopuliarias diržų veržimo reformas, kurių reikalavo TVF.

Tačiau A. Jaceniuko partijos populiarumas nusmuko iki vos dviejų procentų – tiek dėl skaudžių ekonomikos reformų, tiek dėl įtariamo nesugebėjimo kovoti su valdininkų korupcija.

Tęs kursą

A. Jaceniuko sprendimas atsistatydinti reiškia, kad Ukrainoje artimiausiomis dienomis atsiras iš esmės pertvarkyta vyriausybė, kuri tęs provakarietišką Kijevo kursą.

A. Jaceniukas gimė universiteto dėstytojų šeimoje Černivciuose Ukrainos vakaruose. Savo politinę karjerą jis pradėjo 2001-aisiais, tapęs Krymo, autonominės rusakalbės respublikos Pietų Ukrainoje, ekonomikos ministru.

Po Oranžinės revoliucijos 2004 metais A. Jaceniukas ėmė laikytis labiau provakarietiškos darbotvarkės ir tapo artimu charizmatiškos Julijos Tymošenko, buvusios vyriausybės vadovės sąjungininkas.

2007 metais prezidentas Viktoras Juščenka paskyrė jį užsienio reikalų ministru, kuris tapo kompromisine figūra augant priešpriešai tarp tuometinio prezidento ir J.Tymošenko.

Eidamas ministro pareigas, A. Jaceniukas į užsienio keliones vykdavo reisiniais lėktuvais, skirtingai nei daugumos posovietinių valstybių vyriausybių pareigūnai.

DELFI primena, kad A. Jaceniuko populiarumas pradėjo smukti dėl nesiliaujančių kivirčų dėl reformų ir įtarimų korupcija. Šalis vasario viduryje pateko į politinę nežinią, kai atsistatydino du valdančiosios koalicijos nariai, o premjeras laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, informuoja agentūra „Reuters“ .

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (822)