Kalbėdamas Ankaroje R.T.Erdoganas griežčiau kritikavo Vakarų politiką, kurios laikomasi sprendžiant pabėgėlių problemą, patvirtindamas, jog viršūnių susitikime pernai lapkritį jis pagrasino ES lyderiams, kad Turkija gali pasakyti „sudie“ pabėgėliams.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį paskelbė, kad Aljansas „nedelsdamas“ pasiųs karo laivų grupę į Egėjo jūrą, kad padėtų kovoti su neteisėtu žmonių gabenimu, pernai kontrabandininkams padėjus šimtams tūkstančių migrantų pasiekti Europos Sąjungą.

ES sostinės nerimauja, kad kasdien iš Turkijos per Egėjo jūrą ir toliau keliasi tūkstančiai migrantų, kurių pernai iš Turkijos atvyko daugiau nei milijonas.

ES ir Jungtinės Tautos aktyviai ragina Turkiją, kuri jau priglaudė maždaug tris milijonus pabėgėlių, priimti dar dešimtis tūkstančių pabėgėlių iš Sirijos, kurie bėga nuo režimo pajėgų puolimo Alepo regione.

R. T. Erdoganas pabandė pats imtis spaudimo pareikšdamas ES, kad panorėjusi Turkija turi teisę išsiųsti pabėgėlius iš šalies.

„Mums ant kaktos neužrašytas žodis „idiotas“. Būsime kantrūs, bet darysime tai, ką turime. Nemanykite, kad lėktuvai ir autobusai ten yra šiaip sau“, – kalbėjo R.T.Erdoganas.

Graikijos interneto svetainė euro2day.gr anksčiau šią savaitę pranešė, kad lapkritį Antalijoje vykusiame Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikime Turkijos prezidentas griežtai pagrasino Europos Komisijos vadovui Jeanui Claude'ui Junckeriui, kad Turkija gali išsiųsti pabėgėlius į Europą.

„Mes galime atverti duris į Graikiją ir Bulgariją bet kuriuo metu ir susodinti pabėgėlius į autobusus“, – sakė R.T.Erdoganas, kurį citavo svetainė, J.C.Junckeriui.

„Didžiuojuosi tuo, ką pasakiau. Mes giname Turkijos ir pabėgėlių teises. Ir mes jiems (europiečiams) pasakėme: „Deja, bet mes atidarysime duris ir pasakysime migrantams „sudie“, – kalbėjo Turkijos prezidentas ketvirtadienį.

„Gėda jums“

Jis taip pat užsipuolė Jungtines Tautas dėl raginimų Turkijai priimti prie jos sienų šiuo metu laukiančius dešimtis tūkstančių pabėgėlių iš Sirijos Alepo regiono, pareikšdamas, kad JT šiai krizei spręsti išleido mažiau nei pusę milijardo JAV dolerių.

„Gėda jums! Gėda jums!“, – sakė R.T. Erdoganas, pridurdamas, kad JT turėtų raginti valstybes perimti pabėgėlius iš Turkijos.

Turkija, kuri yra priglaudusi 2,5 mln. pabėgėlių iš Sirijos ir šimtus tūkstančių pabėgėlių iš Irako, vis labiau piktinasi, kad šią naštą turi nešti viena.

Pasak R.T.Erdogano, Turkija jau išleido maždaug 9 mlrd. JAV dolerių pabėgėlių apgyvendinimui per beveik penkerius pilietinio karo Sirijoje metus.

ES sutiko skirti Turkijai 3 mlrd. eurų finansinės pagalbos, tačiau kol kas, praėjus daugiau nei dviem mėnesiams po susitarimo, pinigai Turkijos nepasiekė.

„Tų trijų milijardų eurų nėra mūsų biudžete, kur jie dingo, – klausė R.T.Erdoganas. – Jų reikia pabėgėliams!“

NATO siunčia karo laivų grupę

NATO „nedelsdama“ pasiųs karo laivų grupę į Egėjo jūrą, kad padėtų kovoti su neteisėtu žmonių gabenimu, kai tokį prašymą pateikė Vokietija, Graikija ir Turkija, ketvirtadienį paskelbė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.

NATO „nedelsdama nukreips nuolatinę jūrų pajėgų grupę į Egėjo jūrą – pradėti jūrinės žvalgybos veiksmų“, sakė J.Stoltenbergas per spaudos konferenciją, Aljanso gynybos ministrams pritarus šiam sprendimui.

Pasak jo, ši migrantų krizė, skatinama konfliktų ir neramumų Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje, yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo ir kelia didelę saugumo grėsmę 28-ių šalių Aljansui.

NATO 2-ąją nuolatinę jūrų pajėgų grupę, kuriai šiuo metu vadovauja Vokietija, sudaro trys laivai, o sąjungininkai pažadėjo skirti daugiau pajėgų, kad ji galėtų vykdyti „žvalgybą ir stebėseną Egėjo jūroje“, pažymėjo generalinis sekretorius.

„Svarbiausia bus ne sustabdyti ir nustumti atgal (pabėgėlius) ..., o vykdyti kritiškai svarbią žvalgybą, kad padėtume kovoti su neteisėto žmonių gabenimo ir nusikalstamais tinklais“, – aiškino J.Stoltenbergas.

NATO glaudžiai bendradarbiaus su Europos Sąjunga ir jos sienų apsaugos agentūra „Frontex“, pridūrė jis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį kartu su Ankara paprašė karinio bloko pagalbos, kai dar tūkstančiai pabėgėlių kirto Turkijos dieną, vykstant įnirtingoms kautynėms aplink Sirijos šiaurinį Alepo miestą.

Turkija, kuri yra vienintelė musulmoniška NATO valstybė ir kurios ginkluotosios pajėgos yra vienos didžiausių Aljanse, tapo tranzito šalimi daugiau negu milijonui pabėgėlių, praeitais metais pasiekusių Europą.

Daugiau negu 70 tūkst. žmonių atliko pavojingą kelionę per jūrą šių metų sausį. Baiminamasi, kad šimtai tūkstančių paseks jų pavyzdžiu, intensyvėjant mūšiams Sirijoje.