Praėjusią savaitę vykęs neseniai įsteigtos Rožyno bendruomenės asociacijos prisistatymas pradūrė skausmingą pūlinį. Susirinkusius miesto valdžios atstovus ir Seimo narius vietos gyventojai suglumino prabilę apie veržiamą kilpą – ketinamą tiesti naują gatvę. Ji turėtų pratęsti dabartinę Jurginų gatvelę ir sujungti Smėlynės bei Pramonės gatves. Jokio sąmyšio nebūtų kilę, jei tai tebūtų paprasta gatvele, tačiau gyventojai miesto bendrajame plane išvydo, kad pro jų namus drieksis B1 kategorijos kelias.
„Tai yra antras kelias po autostrados. Keturių eismo juostų, bent 28,5 metro pločio su skiriamąją juosta. Dar priklausytų 70 metrų apsaugos zona. Bet tarp mūsų tvorų tėra vos 50 metrų atstumas – kelias dar įtilptų, o apsaugos zona – jau niekaip“, – aiškino Jurginų gatvės gyventojas Juozas Kazakevičius.
Panevėžyje tai būtų plačiausia gatvė.
„Rožyno“ gyventojai įtaria, kad jiems nepalankų projektą gali būti bandoma prastumti paslapčia.
Tokias mintis kelia tai, kad Savivaldybės administracija su žmonėmis nė nesitarė dėl būsimosios gatvės.
„Sužinojome visiškai atsitiktinai. Tiesiog pamatėme, kad matininkai kažką matuoja. Kai nuėjau į Savivaldybę teirautis, kas ten bus, vienas pas kitą pradėjo siuntinėti“, – pasakojo J.Kazakevičius.
Pasisamdė advokatų
Tiesos gyventojai nesurado ir nuėję į Savivaldybę susipažinti su rengiamu būsimosios gatvės detaliuoju planu. Nors spaudoje išplatintuose Savivaldybės skelbimuose buvo teigiama, kad tą padaryti galima nuo gegužės 26-osios, tačiau žmonėms buvo pasiūlyta užsukti po birželio 10-osios.
„Ar negali būti taip, kad šitie dalykai slepiami, kad nespėtume susipažinti ir užprotestuoti? Savivaldybė juk galėjo organizuoti susirinkimą, pasakyti, kad čia numatė gatvę tiesti. Kodėl viskas taip slaptai?“ – svarstė J.Kazakevičius. Žmonės baiminasi, kad nutiesus naują kelią atpigtų Jurginų ir Gamtininkų gatvėse esantis nekilnojamasis turtas.
„Patirtume tūkstantinius nuostolius – o kas norės pirkti namą prie judraus kelio, kuriuo zuja sunkvežimiai?“ – retoriškai klausė J.Kazakevičius.
Maža to, iki šiol ramus miegamasis rajonas virstų nesibaigiančiu chaosu, mat Kupiškio, Šiaulių ir Kauno kelius jungiančiai gatvei neišvengiamai atitektų pagrindinis transporto srautas.
„O ar kas pagalvojo, kokia tarša nuo išmetamųjų dujų mums tektų?“ – priminė vyriškis.
„Rožyno“ gyventojai pasiryžę visomis išgalėmis ginti savo kvartalą nuo numatytos transporto invazijos. Žmonės jau surinko 60 namų savininkų parašų ir savo lėšomis pasisamdė tris advokatus iš sostinės.
„Mažai, siaurai gatvelei mes neprieštarautume, bet aplinkkeliui turėtų kitą vietą pasirinkti, o ne per miegamąjį rajoną, ne per žmonių kiemus“, – teigė J.Kazakevičius. Vietiniai kartą kovą už kvartalo ramybę jau buvo laimėję – tą pačią gatvę ketinta tiesti dar prieš 15 metų, tačiau tuomet žmonės surinkę parašus pagalbos kreipėsi į konservatorių lyderį Vytautą Landsbergį.
„Po to šitas planas ir numirė, o dabar vėl jį bando atgaivinti“, – sunerimę gyventojai.
Paguodos nėra
Miesto Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Saulius Matulis nuo triukšmo ir automobilių antplūdžio besiginantiems panevėžiečiams nieko paguodžiamo nežadėjo.
Jis pripažino, kad būsimosios gatvės detalusis planas yra bene paskutinis žingsnelis, kad prasidėtų tiesimo darbai. S.Matulis prognozuoja, kad jie gali pajudėti dar šiais metais.
Anot vedėjo, gyventojams belieka vienintelė viltis – Apskrities viršininko administracija.
„Jei žmonės motyvuotai užprotestuos, o apskritis įžvelgs detaliajame plane kokių nors nusižengimų, jis gali būti ir nepatvirtintas“, – aiškino S.Matulis.
Vis dėlto architektas pripažino nematąs nieko blogo, kad bus nutiesta nauja gatvė. „Kalbų nėra, kad transporto intensyvumas padidės, bet sumažės per miesto centre. O kaip žmonės gyvena Nemuno, Klaipėdos gatvėse – didesnio nei jose automobilių srauto nebus“, – aiškino S.Matulis.
Architektą taip pat nustebino gyventojų mesti kaltinimai slaptumu. „Mes juk spaudoje skelbėme! Be to, ta gatvė seniai jau buvo numatyta miesto bendrajame plane. Kažkada, senais laikais net trasa jai ten buvo nutiesta“, – teigė skyriaus vedėjas.