Išimtis bus taikoma tik tėvams su vežimėliais ir judėjimo negalią turintiesiems. Jiems vairuotojas privalės atidaryti vidurines ar galines duris.
Panevėžio autobusų parko direktorius Rimantas Petukauskas nutarė atsisakyti, pasak jo, iš sovietmečio paveldėtos tvarkos ir įvesti europietišką. Keleiviai pro priekines duris įlaipinami daugelyje Europos valstybių, JAV.
Vadovas reformų ėmėsi ne vien lygiuodamasis į Europą, bet ir dėl labai praktiškų dalykų.
Be bilietų važinėjantieji bendrovei pridaro milžiniškų nuostolių. Gaudyti zuikius samdomi kontrolieriai, o tai kainuoja.
Be to, nereguliari bilietų kontrolė neatgraso mėgėjų važinėtis už dyką. Todėl R.Petukauskas nutarė griebti jautį už ragų – nesąžiningųjų nebeįleisti į autobusus.
„Įlipant pro priekines duris keleiviams nebeliks galimybių patekti į autobusą be bilieto, sumažės atvejų, kai pažymėti bilietai perduodami kitam“, – aiškino vadovas.
R.Petukauskas sutiko, kad vairuotojams, be savo tiesioginio darbo, dar turėsiantiems ir bilietus pardavinėti, ir juos tikrinti, naujoji tvarka bus nemenkas nervų išbandymas.
Direktorius neneigė, kad krizė – palankus momentas įdiegti naują tvarką. Vairuotojai neprieštaraus, nes saugo savo darbo vietas, o keleivių sumažėjo, tad prie autobusų durų nesusidarys eilės.
R.Petukausko teigimu, nauja tvarka bendrovei leis sutaupyti šimtus tūkstančių litų.
Priprasti pakaks kelių dienų?
Panevėžio autobusų parko direktorius pageidautų, kad keleiviai iš anksto įsigytų bilietus. Lipant į autobusą reikės vairuotojui parodyti vienkartinį ar nuolatinį bilietą arba pasiruošti pinigų, geriausia, kad nereikėtų grąžos, bilietui nusipirkti.
Juos pažymėti bus galima autobuso priekyje įrengtais komposteriais – viduryje ir gale jų nebeliks.
Vairuotojams prisakyta būti budriems ir į autobusą neįleisti asocialių, neblaivių asmenų.
„Manau, kad gyventojams apsiprasti su nauja tvarka pakaks kelių dienų“, – optimistiškai nusiteikęs R.Petukauskas.
Piko valandomis autobusų vėlavimų tikimasi išvengti pakoregavus eismo grafikus.
Vairuotojai patyliukais burnoja
Direktorius sako lenkiąs galvą prieš savo supratingus pavaldinius – jie naujovei nesipriešina, supranta, kad būtina taupyti.
Pasak R.Petukausko, prieš kurį laiką vyrai sutiko, kad vidutiniškai 15 procentų būtų sumažintos algos, o praėjusį ketvirtadienį vykusiame susirinkime pritarė jo pasiūlytam naujam taupymo planui.
„Mes ne pirmieji sumanėm keleivius įleisti tik pro priekines duris. Tokia tvarka yra Kėdainiuose, Ukmergėje, Klaipėdoje“, – kalbėjo direktorius.
„Sekundės“ kalbinti Panevėžio autobusų parko vairuotojai, nenorėję sakyti savo pavardžių, paklausti, ką mano apie naują tvarką, reikšmingai dūsavo ir skėsčiojo rankomis. Esą suprask – mes pasirinkimo neturim.
Tik 4-ojo maršruto autobusą vairuojantis Vidmantas Sarapas buvo atviras. „Mums, vairuotojams, bus blogai. Aš – prieš“, – teigė jis.
Baidosi spūsčių
Vakar „Sekundė“ pasidomėjo, ką apie naują tvarką mano miesto maršrutiniais autobusais besinaudojantys panevėžiečiai.
Pensininkė Angelė Palikevičienė tvirtino, kad tai jai sunkumų nesukels. „Jei reikės, tai ir įlipsiu pro priekines duris. Koks man skirtumas, svarbu, kad vežtų“, – tikino pašnekovė.
Nijolė Ališauskienė, dažnai autobusais važinėjanti su mažamečiu anūku, svarstė, jog labai svarbu, kad vairuotojai neskubėtų, palauktų, kol visi keleiviai įlips.
JAV gyvenančią, o vasarą paviešėti į Panevėžį grįžusią savo pavardės nepanorusią pasakyti Joaną klausimas nustebino. „Amerikoje visur į autobusus įleidžia pro priekines duris“, – tvirtino ji.
Miesto centre autobuso laukęs 55 metų Antanas Petrauskas teigė, kad jam jokio skirtumo, pro kurias duris įlipti. Tik nerimavo, kad prie durų gali nusidriekti eilė, jei žmonės bilietus pirks autobuse.