Ketina apšviesti pilį

Panevėžio kultūros paveldo departamentas aiškinasi, kodėl neseniai be jų žinios Biržuose buvo apšviesta Radvilų pilis. Kauniečiams tokios problemos negresia - pamatyti apšviestą Kauno pilį šiais metais nelemta. Ir Kauno savivaldybės valdininkai, ir verslininkai, rengiantys pastatų apšvietimo projektus, pripažįsta: naktinis miestas neįspūdingas. Dabartiniu pastatų apšvietimu nesudominsi nei turistų, nei miestiečių.

Sumanius apšviesti pastatą, pagrindinė problema – pinigai. Įrengti biuro pastato kur nors senamiestyje apšvietimą gali kainuoti ne vieną šimtą tūkstančių litų, verslininkai kol kas nėra linkę leisti tokias pinigų sumas.

Kiek lengviau savivaldybei, kuri planuodama biudžetą gali numatyti pinigų svarbiausių pastatų apšvietimui. Vienas artimiausių projektų, kurį ketinama įgyvendinti miesto lėšomis - apšviesti Kauno pilį ir jos prieigas. Tačiau tai greičiausiai įvyks tik kitais metais ir tik tuo atveju, jei šiam žingsniui pritars miesto taryba.

Tik paveldas ir bankai

Šiuo metu Kaune naktį apšviečiami garsiausi miesto paveldo objektai: Rotušė, Arkikatedra bazilika, Prisikėlimo bažnyčia, taip pat - bankai bei dar keletas pastatų. Kitus senamiesčio ir miesto centro pastatus apšviečia tik blankūs gatvių šviestuvai. Ne prie gatvės esantys pastatai apskritai skęsta tamsoje.

„Žinoma, tokio pastatų apšvietimo, koks yra Kaune, neužtenka. Apšvietimo trūkumas labai gerai juntamas grįžus iš užsienio miestų, kur statiniai dažniausiai gerai apšviesti. Nors sakyti, kad Kaune nieko nedaroma, taip pat negalima, šie dalykai po truputį juda į priekį. Pastaraisiais metais apšviesta Prisikėlimo bažnyčia, Karo muziejus, rengiamasi apšviesti ir Kauno pilį“, – kalbėjo Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Rimgaudas Miliukštis.

Užmiestis šviečia labiau

Gatvės ir pastatų apšvietimo įrangos pardavėjai teigia, kad verslininkai savo iniciatyva neskuba apšviesti senamiesčio ir centro pastatų. Dažniausiai namai iliuminuojami ne pačiame mieste, o užmiestyje, kur kyla nuosavi namai.

„Namų apšvietimas dažniausiai perkamas privačioms valdoms, esančioms už Kauno. Šviestuvai perkami statant naujus namus, kaip eksterjero detalės. Verslininkai dažniausiai apšviečia tik savo kontorų vidinius kiemus“, – pasakojo bendrovės „Šviesos idėja“ direktorė Virginija Gobytė.

Kiek aktyvesni yra tik Rotušės aikštės verslininkai, kurie, norėdami į savo restoranus ir barus privilioti daugiau klientų, rūpinasi pastatų apšvietimu.

„Rotušės aikštėje įsikūrę verslininkai nori, kad ši vieta būtų patrauklesnė ir jaukesnė, todėl stengiasi. Didžiausias efektas ir būna tuomet, kai pastatų savininkai ar naudotojai imasi iniciatyvos juos apšviesti“, – teigė R.Miliukštis.