Analitikas pripažino, kad infliacija Latvijoje vis dar šuoliuoja į priekį ir viršūnę turėtų pasiekti kitų metų sausį-kovą – 11-12 proc. Tai lems reguliuojamų prekių kainų didinimas, pavyzdžiui, elektra, dujos, centrinis šildymas turėtų brangti iki 30-40 proc. Lietuvoje tuo metu taip pat laukiama didžiausio infliacijos šuolio.
„Tai pavadinčiau Latvijos sindromu", – sakė jis apie tai, kad Latvijoje yra didžiausia infliacija. – Be abejo, ši situacija mūsų netenkina ir nematome, kad per keletą ateinančių mėnesių ji pagerėtų. Kai kuriais atvejais mūsų infliacija yra dvigubai didesnė nei kaimyninėse šalyse", – dėstė A. Vilksas.
Jo teigimu, tai lėmė spartesnis šalies ekonomikos augimas, „labiau rožiniai" namų ūkių ir verslininkų lūkesčiai, didelė šešėlinės ekonomikos įtaka, nemažas grynųjų pinigų kiekis ir greičiausiai mažiausia konkurencija iš visų trijų Baltijos šalių.
Tačiau A. Vilksas pastebi ir lėtėjimo požymių, nes lėtėja pirkimo tempai mažmeninėje prekyboje, mažėja ir automobilių, nekilnojamojo turto pardavimų augimas. Jo teigimu, galima sakyti, kad nusileidimas ir įtampa susijusi su juo mažėja.
„Mes norėtume tam tikro kompromisinio (nusileidimo – DELFI) varianto, galbūt su tam tikru bumbtelėjimu, bet kažko švelnesnio. Be abejo, reikia išgyventi ir manoma, kad Baltijos šalys išgyvens tą laikotarpį", – sakė analitikas.
SEB duomenimis, 1999 m. Lietuvos BVP augimas buvo -1,5 proc., tuo tarpu 1998 m. augimas siekė 7,5 proc. Latvijoje tąkart kritimas buvo švelnesnis nuo 4,6 proc. iki 3,3 proc. 1999 m. Estijos nuosmukis tąkart buvo didesnis nei Latvijos. BVP 1999 m. didėjo 0,3 proc., o 1998 m. 4,4 proc.
Šiuo metu bankas prognozuoja, kad kiečiausiai iš trijų Baltijos šalių leisis Estija, kurios BVP nuo šiais metais prognozuojamų 7 proc. kitais metais laukiama, kad nukris iki 4 proc., o 2009 metais vėl ims kilti ir pasieks daugiau nei 5 proc.
Latvijoje šiais metais laukiama 10,1 proc. BVP augimo, kitais – 7,5 proc., o 2009 m. – 6 proc.
Tuo tarpu Lietuvai 2009 m. taip pat prognozuojamas 6 proc. BVP augimas, kuris nuo šiais metais prognozuojamo 8 proc. kitais metais sulėtės iki 6,5 proc.
Atšalimu dvelkia NT rinka
SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda toje pačioje spaudos konferencijoje sakė, kad Lietuvoje nepastebima ekonomikos atšalimo požymių, kuriuos minėjo Latvijos analitikas. Šiuo metu, anot G. Nausėdos, Lietuva yra pasiekusi aukščiausią savo augimo tašką – preliminarūs rezultatai rodo, kad BVP augimas šiais metais yra 10 proc.
„Negalima tikėtis, kad Baltijos valstybės žingsniuotų labai skirtingu keliu. Ekonomikos vyksmą pastaruoju metu lemia ne tik objektyvūs veiksniai, bet ir psichologinė atmosfera. Užkrato efektas neišvengiamai egzistuoja. Jeigu situacija blogės Latvijoje, ji blogės ir Lietuvoje (...). Mes nepastebime tų atšalimo požymių, kuriuos minėjo kolega, tačiau tam tikri požymiai, kuriuose stebime nekilnojamojo turto rinkoje, rodo, kad galimas atšalimas ateis iš šios srities", – G. Nausėda.
Be to, anot jo, Lietuvos kovos su infliacija planas yra gerokai silpnesnis nei šiuo metu įgyvendinamas Latvijoje. G. Nausėdos teigimu, Lietuvoje iki šiol nebuvo įgyvendinta jokių antiinfliacinių priemonių.
„Lietuvos antiinfliacinis planas yra daug silpnesnis nei Latvijoje. Galbūt tai yra atspindys to fakto, kad Lietuvos situacija yra šiek tiek labiau subalansuota ir, ko gero, mūsų politikai iki galo dar neįsisąmonina tikrojo grėsmė masto. Kiek žinau, tas planas yra apskritai sudarytas iš atskirų gabaliukų: vieno Lietuvos banko laiško, Finansų ministerijos parengtų gabaliukų" , – sakė jis.
G. Nausėdos skaičiavimu, atmetus šiuo metu remontuojamos „Mažeikių naftos" įtaką, per paskutiniuosius 9 mėnesius lyginant su parėjusiųjų metų tuo pačiu laikotarpiu eksportas išaugo 27, 8 proc., o importas – beveik 24 proc.
„Tiesiog nesiverčia liežuvis teigti, kad tai yra jau tokia situacija, kai Lietuva praranda savo eksporto konkurencingumą ir jau reikia labai rimtai kalbėti apie nacionalinės valiutos devalvavimą. Mano giliu įsitikinimu, tai Baltijos valstybėms labai mažai padėtų ir daug daugiau pakenktų", – antradienį dėstė analitikas.