36 metų A. Žiugždai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai administracinio teisės pažeidimo protokolą
praėjusių metų gruodžio 11-ąją.

Protokole nurodyta, kad į vienos bendrovės sąskaitą įplaukus lėšoms už parduotą žemės sklypą iš karto per tris kartus buvo nuimta 300 tūkst. litų grynaisiais, nors paprastai ši įmonė tokių operacijų neatlikdavo.

Pareigūnai įsitikinę, kad SEB bankas turėjo sustabdyti šias operacijas ir apie tai ne vėliau kaip per 3 val. pranešti FNTT.

A. Žiugždai pažeidimo protokolas surašytas ir dėl to, kad jo vadovaujamo banko darbuotojai FNTT nepranešė apie įtartinas operacijas, kai iš keturių bendrovių sąskaitų įmonių vadovai nusiėmė maždaug 300 tūkst. litų.

Daugelis operacijų buvo atlikta neviršijus 50 tūkst. Lt. Kai ši suma yra viršijama, bankas privalo pateikti duomenis specialiam pinigų plovimo prevencijos registrui.

FNTT pareigūnai yra pastebėję, kad paprastai įtartinas operacijas atliekančių įmonių vadovai stengiasi, jog grynaisiais būtų nuimta neviršijant 50 tūkst. Lt – esą taip siekiama nepatekti į registrą.

Jeigu per 7 dienas bendra operacijų suma viršija 100 tūkst. Lt, bankas privalo pranešti FNTT valdomam registrui.

FNTT pareigūnai nustatė, kad bendrovės, apie kurių operacijas bankas nepranešė, aplaidžiai vykdė apskaitą ir sukčiavimo būdu bandė iš valstybės pasisavinti Pridėtinės vertės mokestį (PVM). Dėl to pareigūnai atlieka kelis ikiteisminius tyrimus.

Banko vadovas teisme teisinosi, kad SEB bankas laikėsi visų įstatymo reikalavimų, apie įtarimą sukeliančias operacijas visada praneša FNTT. „Mes nesame teisėsaugos institucija, bankas yra paslaugų įmonė“, - A. Žiugžda teismui tvirtino, kad piniginės operacijos, dėl kurių jis sulaukė administracinės bylos iš FNTT, banko darbuotojams nesukėlė jokių įtarimų, todėl apie jas iš karto nebuvo iš karto pranešta pareigūnams.

Informacija apie atliktas operacijas bankas FNTT pateikė vėliau, įstatymų nustatyta tvarka. Už FNTT pareigūnų užfiksuotus pažeidimus SEB banko vadovui grėsė bauda nuo tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų.

SEB bankas svarsto galimybę ginti savo poziciją

SEB bankas, nesutikdamas su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) kaltinimu pažeidus pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimo tvarką, svarstys galimybę savo poziciją toliau ginti aukštesnės instancijos teisme, sakoma banko pranešime spaudai. "Pinigų plovimo prevencija SEB banke įgyvendinama vadovaujantis šią sritį reglamentuojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais ir tarptautiniais teisės aktais. Apie įtartinas klientų operacijas pranešame įstatymais numatyta tvarka.

Manome, kad tinkamai perdavėme FNTT informaciją, kurią reglamentuoja pinigų plovimo prevencijos reikalavimai, todėl svarstysime galimybes savo poziciją toliau ginti Vyriausiame administraciniame teisme", – sakė SEB banko Prevencijos departamento direktorius Audrius Šapola.

Bankas teigia, kad kelios klientų operacijos, dėl kurių bankas sulaukė prikaištų, įtarimų bankui nesukėlė, todėl nebuvo sustabdytos: vienu atveju buvo aiški kliento lėšų kilmė (pinigus klientas buvo gavęs už parduotą turtą), kitu atveju finansinės operacijos neviršijo įstatymuose nurodytos 50 tūkst. litų ribos ir pagrįstų įtarimų nekėlė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją