Atlikus kainų analizę matyti, kad, pavyzdžiui, maždaug trečdalį mėsos kilogramo kainos sudaro prekybininko antkainis, o didžiausia pieno kainos dalis – kone pusė – teko perdirbėjui.

Nuo kiaušinių 1,12 Lt – pardavėjui

Iš pateiktų duomenų matyti, kad litras 2,5 proc. riebumo geriamojo pieno parduotuvėje šių metų balandį kainavo vidutiniškai 2,33 Lt. 66 ct iš šios sumos teko ūkininkui, 1,07 Lt – perdirbimo įmonei, 24 ct – mažmeniniam pardavėjui, o likusią dalį sudarė pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Prieš metus toks pat litras pieno vidutiniškai kainavo 1,75 Lt. Iš šios kainos 54 ct atiteko ūkininkui, 83 ct perdirbėjui, 11 ct pardavėjui, o likusieji 27 ct – PVM.

Analizuojant galutinę kiaušinių kainą matyti, kad dešimt kiaušinių balandį kainavo 4,58 Lt. 2,76 Lt iš šios kainos sudarė gamintojo kaina, 1,12 Lt – prekybininko dalis, PVM sudarė 0,7 Lt.

Kilogramas juodos duonos balandį kainavo apie 4 Lt. Trečdalis šios kainos teko pardavėjams, dar maždaug tiek pat – duonos pramonės įmonėms. Kilogramas batono kainavo 4,71 Lt, kone pusė šios kainos teko duonos pramonės įmonėms, prekybininkų dalis buvo 16 proc.

Trečdalis mėsos kainos – pardavėjams

Šį balandį kilogramas jautienos vidutiniškai kainavo 17,35 Lt. Didžiausia dalis – 7,9 Lt – teko augintojui, vos kiek mažesnė – 7,59 Lt – prekybininkui, 1,03 Lt – perdirbėjui ir 0,83 Lt PVM.

Prieš metus toks pat kilogramas jautienos kainavo vidutiniškai 11,7 Lt, iš jų 6,02 Lt teko augintojui, 0,89 Lt – perdirbėjui, 4,23 Lt – prekybininkui ir 0,56 Lt PVM.

Iš pateiktų skaičiavimų matyti, kad labiausiai pastaraisiais metais augo pardavėjo dalis. Pavyzdžiui, praėjusiųjų metų pabaigoje ji nuo 5,49 Lt padidėjo iki 7,85 Lt. Vėliau ji kiek pamažėjo.

Tuo tarpu kilogramas kiaulienos šį balandį vidutiniškai kainavo 11,82 Lt. Iš jų 5,16 Lt teko gamintojui, 1,31 Lt - perdirbėjui, 4,79 Lt - prekybininkui ir 0,56 Lt - PVM.

Praėjusį balandį kilogramas šios mėsos lietuviui kainavo 9,29 Lt. 4,52 Lt iš jų teko gamintojui, 0,94 Lt – perdirbėjui, 3,39 Lt - prekybininkui, 0,44 Lt – PVM. Iš pateiktų duomenų matyti, kad pastaraisiais mėnesiais kiek didėjo prekybininkų ir gamintojų dalis visoje kainoje.

Kilogramas vištienos balandį vidutiniškai kainavo 8,56 Lt. 5,63 Lt teko gamintojui, 2,52 Lt – prekybininkui, 0,41 Lt – PVM.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė atkreipia dėmesį, kad prekybininkai vištienai prie žemdirbio nustatytos kainos prideda 50 proc., kiaulienai – 90 proc., o jautienai – 100 proc.

Ji tvirtina, kad prekybos tinklų pelningumas pernai buvo per 11 proc., tuo tarpu pasaulyje įprasta gauti 3 proc.

Skaičiavimai nėra visiškai tikslūs

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas duomenis pateikė remdamasis Statistikos departamentu, tačiau oficialiame rašte Ekonomikos komitetui Žemės ūkio ministerija tvirtina, kad skaičiavimai nėra visiškai tikslūs.

„Maisto produktų gamybos struktūra įmonėse yra labai įvairi, asortimentas didelis: vienų produktų gamyba yra pelningesnė, kitų – mažiau pelninga. Taip pat skirtinga žaliavos vertės dalis atskirų produktų savikainoje ir prekybininkų dalis maisto produktų kainoje. Todėl tik tikrųjų pajamų už maisto produktus visoje jų gamybos ir rinkos grandinėje apskaičiavimas galėtų duoti patikimesnių rezultatų", – rašoma rašte.

Mažiausias antkainis – 10-25 proc.

DELFI primena, kad pernai Konkurencijos taryba taip pat buvo atlikusi įmonių analizę. Tyrimo metu nustatyta, kad didžiausias pelningumas gamybiniame sektoriuje siekė 4 proc. nuo pardavimų, o prekybos tinkluose – apie 6 proc.

Konkurencijos taryba, išnagrinėjusi keturių didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų duomenis, nustatė, kad dažniausiai pirmo būtinumo prekes jie didindavo jas pakėlus tiekėjams. Tačiau rasta atvejų, kai prekybos centrai, perdirbėjams kainas sumažinus, jų savo pirkėjams nekeisdavo arba netgi padidindavo.

Tarybos analizė parodė, kad prekybos centrų taikomi antkainiai gerokai skiriasi. Visi jie mažiausią antkainį – 10-25 proc. – taiko pieno produktams, o pagrindinius mėsos ir duonos gaminius jie parduoda taikydami dar keletu procentų didesnį antkainį.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją